× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

HASSAS CİLTLE HAYATTA KALMA YOLLARI

Hassas Cilt, Tetikleyicileri ve Cildi Rahatlatmanın Yolları

by Sena Yılmaz 28/09/2019
Bu yazıyla hayatının hangi döneminde karşılaştıysan öncelikle her şey için senden özür dilerim. Yüz kızarıklıkların, cilt soyulmaların, lekelenmelerin, kabarmaların, yanmaların hatta derinin incelip acımaya başlaması... Yalnız değilsin. Hiç olmadın. Bu skandal cilt reaksiyonları insanlık tarihinin neresinde başladı veya büyük evrim serüvenimizde (sürüngenden veya ilk insandan hangisini daha açıklanabilir buluyorsan) tam olarak nasıl ortaya çıktı bunlar şu anlık fikrim olmayan ama bizden sonraki insana geçmeyeceğini umutsuzca dilediğim tepkimeler.

Ben bu sorunla çocukluğumdan beri yaşıyorum. Cildimdeki hassasiyetin farkına vardıktan sonra sürekli doktorlara gidip durdum, kortizonlu kremlerle derimi daha da inceltip bir yazımı plaj şemsiyesinin altında geçirmek zorunda kaldığım bile oldu (God forbidden). Farklı iklime sahip başka bir şehirde olduğum için 3 kat nemlendirici sürmeme rağmen cildimin kuruyup soyulduğu zamanlar… Deneye yanıla kendimi tanımaya ve bu işin kilit noktalarını anlamaya başladım. Bu yazıda da sadece siz dert ortaklarımla bunları paylaşmak istiyorum.

 Öncelikle şunu hatırlamamız gerekiyor: alkol ve sigara dostumuz değil. Cildimizde şikayetçi olduğumuz herşeyi tetikliyorlar. Bunlar aşırı tüketildiğinde hemen ertesi sabah teninizde gözle görülür farklılıklar ortaya çıkıyor baş ağısı ve klişe hangover semptomları da cabası.

 Cildin sürekli temiz tutulması çok önemli, temizlemediğimiz cilde nasıl kremler losyonlar uyguluyor olursak olalım cildimiz bize beklediğimiz cevabı vermeyecektir. Temizleyici tercihimizde en çok dikkat edeceğimiz şey parfüm ve sert kimyasallar barındırmayan ürünler olmaları. Bunlar tüm cilt tiplerine uzun vadede olumsuz etkiler bıraksada hassas cildi anlık olarak tahriş edebiliyor. Ve cilt temizliğimizin düzenli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ufak seyahatlerde bile mutlaka alışkın olduğumuz veya nasıl tepki verdiğimizi bildiğimiz ürünleri kullanmaya dikkat etmeliyiz. Eğer bir de kuru cilde sahipseniz önerim köpük ürünler yerine krem veya jel temizleyiciler kullanmanız. Temizleme köpükleri içlerinde çoğu zaman sabun barındırdıklarından cildinizi daha da nemsiz bırakabilirler.

 Güzel bir temizlikten sonra alkolsüz bir tonik ve olabildiğince basit içeriği olan bir nemlendirici geliyor.

Kullandığımız ürünlerin içeriğini okumayı asla atlamamamız gerekiyor. Ve ne kadar az içeriği varsa cildimizi o kadar az yoruyor. Bu nedenle çok popüler ve içinde onlarca ihtiyacımız olmayan maddenin bulunduğu ürünleri kullanmak yerine kendimizi tanıyıp ihtiyacımıza uygun bakımı uygulamamız cildimiz için çok daha yararlı olacaktır. Tonik olarak gül, lavanta, yeşil çay suyu kullanabiliriz. Bunlar anında rahatlatıcı etki gösteren ve günümüzü kurtaracak ürünler.

Nemlendiricilerimize ek olarak da doğal yağlar kullanılabilir (Kuşburnu çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı vb). Gece kreminizden önce bir iki damla ihtiyacınıza uygun yağı kullanarak sabaha cok daha aydınlık ve pürüzsüz bi ciltle uyanırsınız.

Kullandığınız kremlerin içeriğinde paraben ve kortizon olmadığından emin olun. Kortizon cilt yapınızı inceltecek ve zaten kızarmaya meyilli cildiniz iyice yoldan çıkacaktır.

Aslında özetle bi uzman yardımıyla cildinizi tanımanızı ve daha sonra sert kimyasallardan, yüksek alkol oranlı içeriklerden kaçınmaya özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Bir de bu kriterlere uyan kremlerinizde güneş koruyucu faktör varsa artık “O”nu buldunuz demektir.

 
ÖNERİLER