× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

HİJYENİK PEDLERİN DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI...

Hijyenik ped, kadın pedi ya da sadece ped... Biz kadınların hayatında vazgeçilmez öneme sahip bu ürün hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz ?

by Hüner Aydın 15/01/2021
   Tüm detaylarıyla bakıldığında arkasında büyük yatırımlar ve üstün mühendislik yatan hijyenik pedleri birde farklı açıdan ele alalım. Hijyenik ped üretiminde birçok makinenin bir araya geldiği komplike hatlar söz konusudur. Fakat buraya gelmeden önce biraz geçmişinden bahsedecek olursak; MS 4. yy 'da ilk olarak adını duyduğumuz hijyenik pedler çağlar boyunca birçok farklı biçimde kullanılmıştır. Örneğin, Romalılar balmumuyla birleştirdikleri koyun ve keçi yünlerini tampon formunda kullanırlardı. Kızılderili kadınlar yosun, yaprak, ağaç kabuğu, Yunanlı kadınlar biraz daha iyimser olarak kütlü pamuğu, Mısır' da ise fil ve timsah gibi hayvanların dışkıları kurutulur sonrasında papirüs yapraklarıyla sarılırdı. Tavşan derisi, yapraklar, pirinç kağıdından yapılma tamponlar çağlar boyunca kullanılan pedlerden bazıları. Hatta daha ileri gidecek olursak, adet kulübelerinden bahsetmemiz gerekir. Kadınların adet kanamalarını bitişini beklediği kulübeler dar, bakımsız, ve hiç hijyenik değildi.

1. Dünya savaşından önce yıkanabilir pedler üretildi fakat bunlarda hem kullanışsız hem de hijyenik olmayan ürünlerdi. Bugünlere gelene kadar adet kemerleri, adet önlüğü gibi birçok farklı yapıda kullanılan basit ve ilkel pedlerin modernize oluşu 1. Dünya savaşıyla birlikte başladı. Savaş sırasında hemşireler yaralı askerlerin kanamalarını durdurmak amaçlı kullanılan selülozik bandajları adet pedi olarak kullanmaya başlayınca ilk modern pedlerin temelleri atılmış oldu. 

Günümüzde hijyenik ped üretimi oldukça gelişmiş ve dünya ekonomisine sektörel olarak büyük katkılar sağlamaktadır.  Farklı proseslerden geçerek elde edilen pedler, genel hatlarıyla günümüzde 6 ayrı hammaddenin bir araya gelmesiyle oluşturulmaktadır. En üst katman (topsheet), emici ve yayıcı katman ( ADL), iç emici alan (inner core), dış yüzey ( backsheet), form koruyucu kağıt (release paper) ve tutkal temel hammaddelerdir. Her bir hammadde farkı bir makineden beslenir ve tutkal yada ısıl bağlama yöntemleriyle bir araya getirilir. ardından paketlenerek raflardaki yerini alır. 

Çeşit olarak incelendiğinde aşağıdaki gibi farklı ebatlarda üretilmektedir;

-- Günlük yaprak ped : Günlük vajinal akıntıyı, hafif adet akıntılarını (lekelenmeyi) emici olarak kullanılır
-- Ultra ince : Normal pedler kadar emici olabilen fakat az hacimli pedlerdir.
-- Normal : Orta kalınlıkta emici ped.
-- Maxi/ Süper : Kanamaların en yoğun olduğu dönem için kullanılır.
-- Gece: Gece kullanımı için uygun olan daha uzun yapıdaki pedlerdir.
-- Maternite : Doğum sonrası kullanım için üretilen pedlerdir.

Üreticiler yeni trend olarak; doğal içerikli, daha emici, daha ince ve daha ergonomik yapıda pedler üretme trendindedir. Dünya geneline bakıldığında %100 biyobozunur hijyenik pedler, %100 pamuk yapıda üst ve emici yüzeyler kullanılarak üretilen hijyenik pedler oldukça popülerdir. Ayrıca ülkemizde de lokal markalarımız performans olarak oldukça başarılı ve özel ürünler üretmektedir. Trendleri yakinen takip ederek pazara yön vermektedirler.

Gelecekte ise iyileştirici ve analiz edici hijyenik pedleri raflarda göreceğiz. Akıntıları ve kanamaları analiz eden, hastalıkları teşhisinde ön tanı uygulayabilecek, çeşitli rahatsızlıkları tedavi eden pedlerin çalışması bugünlerde yapılmaktadır. aynı zamanda çok yakın bir gelecekte %100 biyobozunur, çevreye duyarlı hijyenik pedleri satın alabileceğiz.

Son olarak, unutmamalıyız ki mükemmel bir gelecek için, mükemmel ruha sahip kadınlara ihtiyacımız var. Bu yüzden en mükemmeli her zaman biz kadınların olmalı...

  
ÖNERİLER