× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

KARIN GERME AMELİYATI (ABDOMİNOPLASTİ) SONRASI ÖNERİLER

Karın germe ameliyatı olduktan sonraki süreçte bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için derledik. Karın germe ameliyatı olduktan sonra ne yapmalısınız? Nasıl Beslenmelisiniz? Ameliyattan sonraki ilk ay nasıl geçer?

by Filiz Odak Uzun 17/06/2020
Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) nedir? Karın germe ameliyatı olduktan sonra ne yapmalısınız? Ameliyattan sonra nasıl beslenmelisiniz? Ameliyattan sonraki ilk ay nasıl geçer? Karın germe ameliyatı olduktan sonraki süreçte bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için derledik.

Modern tıbbın geldiği noktada fazla kilolarından şikayetçi olanlar için en etkili ve kolay çözümlerden birisi Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) olarak karşımıza çıkıyor. Peki karın germe ameliyatı olduktan sonra ne yapmalısınız?

Bu konuda Türkiye’de isim yapmış ve yurtdışından da birçok hastaya hizmet veren Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Derya Aytop'un önerileri doğrultusunda sizler için bir rehber hazırladık.

Ameliyat Sonrası Hastane Dönemi 

Ameliyattan çıktıktan sonra size kontrollü olarak verilecek ağrı kesiciler ve ameliyat esnasında karın kasları onarıldıktan sonra yapılan uzun etkili lokal anesteziler sayesinde ilk geceyi görece ağrısız geçireceksiniz. 

Ameliyat sonrası bacaklar karına doğru hafifçe yükseltilmiş ve aynı şekilde baş ve bel kısmı yükseltilmiş bir şekilde yatacaksınız, bu pozisyon ilk günlerde dikişleriniz üzerinde oluşacak gerginliği engeller ve ağrınızı azaltır; benzer şekilde ilk on gün omuzlar düşük, hafif öne doğru yürümek de aynı etkiyi sağladığı için önerilmektedir. 

Karnınızdan göğüs altına uzanan bir ameliyat korsesi ameliyathanede size giydirilmiş olacaktır; bu korsenin ilk günlerde sıkı olması istenir ancak sizi ciddi rahatsız ederse bunu doktorunuza iletmenizde fayda var, düzenlemeler yapılırsa korseyle beraberliğiniz daha hoş olabilir zira korseyi altı hafta boyunca düzenli giymeniz gereklidir. Varis çorabı isimli kompresyon çorabını ise 48 saat giymeniz yeterlidir. 

İlk sabah kan tahlili yapılarak genel durumunuz kontrol edilir, karın germe ameliyatında genellikle dren adı verilen sıvı toplayan kapalı sistemleri kullanmaktayız, bunlar ilk sabahınızda veya ertesi sabah çekilir, bunun zamanlamasına gelen mayinin muhteviyatı ve miktarına göre karar veririz; iyi haber: çıkarılmaları oldukça ağrısızdır.

Taburculuk sonrası erken dönem 

Drenler çekildikten sonra pansumanınız yenilenir ve size verilecek ağızdan tedavi ilaçları ile artık taburcu olmaya hazırsınız demektir. Hiç korkmayın çünkü ameliyat sonrası 48 saatiniz dolduktan sonra ciddi komplikasyon oluşma riski azaldığı için siz de evinizde istirahata oldukça rahat bir şekilde başlayabilirsiniz. 

Karın germe sonrası ağrınız olmaz, yani sanıldığı kadar ağrılı bir ameliyat değildir. Yukarıda bahsettiğimiz hafif omuzlar düşük öne eğik yürüme pozisyonu bir miktar sırt ağrısına sebep olabilir, size reçete ettiğimiz ağrı kesicileri düzenli kullanmak bu ağrıyı hafifletecektir. 

Evde mümkün oldukça bol hareket etmeye özen göstermelisiniz; özellikle alt bacakta oluşabilecek kan pıhtılarını önlemenin en iyi yolu her iki saatte bir, 10-15 dakika yürümektir, kilonuza, mobilize olma kapasitenize ve genel durumuza göre doktorunuz size kan sulandırıcı ilaç verebilir, bunları da düzenli olarak kullanmanız pıhtı oluşma riskini minimale indirse de yukarıda bahsettiğimiz gibi en önemli engelleyici hareket etmektir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Beslenme 

Ödemi azaltmak için hareket önemli olduğu gibi mümkün olduğunca tuzsuz beslenip bol miktarda su tüketmek de elzemdir. Böbreklerimiz ödemi atacak ana organdır ve su onların dostu, tuz düşmanlarıdır. Karında gerginliği azaltmak için gaz yapan yiyecekleri de diyetinizden 2-4 hafta kadar çıkarmanızda fayda var. Bol yeşillik içeren salata C vitamini ve çinko ihtiyacınız karşılar, ızgara etler de protein desteği sağlar ve ızgara et ile beraber salata yemek hem doyurucu hem iyileşmeyi hızlandırıcı harika bir kombinasyondur. 

Ameliyat sonrası ilk on gün kan inceltici etki yaratabildikleri için bitki çaylarını ve siyah çayı tüketmeyi önermiyoruz, günde bir adet Türk Kahvesi idrar söktürücü özelliği ile size iyi eşlik edecek bir dost olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İlk kontrol 

Genellikle ameliyat sonrası 5-7 günde ilk kontrole çağrılırsınız. Pansumanınız yenilendikten sonra size ılık duş almanız için izin verilecektir. Artık ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Duş sonrası pansumanınızı kuru tutmaya özen göstermelisiniz, havlu ile kurulamak iyi bir yoldur, lütfen sıcak veya soğuk hava üfleyen cihazlarla kurutma yapmayınız. İlk duştan sonra kendinizi daha iyi hissedecek ve hızlı bir şekilde iyileşmeye başladığınızı anlayacaksınız. 

Ameliyat sonrası ilk ödemler en erken 1.5 ayda azalmaya ve 6 aya kadar belirgin şekilde kaybolmaya başlar. Özellikle kadınlarda periyodik değişimlerle beraber ödemlerde alevlenme, sönme gibi dalgalı bir ödem azalması grafiği olabilir, bu oldukça normaldir. 10 gün boyunca öne eğik pozisyonda yürümeye devam etmelisiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İkinci Kontrol

Ameliyat sonrası genellikle 10-15 günde tüm bandajlarınız alınır, göbek deliği daha geç iyileşen bir bölge olduğu için lokal pansuman önerilebilir. Yaralarınız teorik olarak artık iyi-leşmiştir ve 15. Günden 6. ay sonuna kadar artık tüm dokular da bu iyileşmeye eşlik edecektir; bu süreçte C vitamini ve çinko takviyelerinin faydasını görebilirsiniz. İz tedavisine genellikle 3. haftada başlanır, iyileşmiş kesinin renginin solması, dokusunun düzelmesi için iz tedavisi uygulamak oldukça gereklidir.

Ameliyat Sonrası İlk Ay 

Birinci ay dolduktan sonra artık çok ağır olmayan yürüyüş, yüzme gibi sporlara izin verilir. 1-1,5 ay dolunca bunların hızı ve miktarını arttırabilirsiniz. İlk ödemler daha hızlı gerilerler, 1,5 aydan sonra ödemlerinin gerilemesi yavaşlayacağı için spor yapmanız önerilir, aynı şekilde ödem gideren bitkisel tarifler ve gıdalardan fayda görebilirsiniz. Ameliyat sonrası 1-1,5 ay dolunca korselerinizi tedricen çıkarabilirsiniz. Artık iz tedaviniz haricinde ameliyatın bütün yükleri üzerinizden kalkmış olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı sonrası 6. Ay

Müjde; artık dokularınız tamamen iyileşti. Belki cidinizde bir mikrop hissiyat azalması devam ediyor olabilir, korkmayın sinir dokusunun iyileşmesi için daha uzun bir süreye ihtiyacı var ama artık bu süreden sonra her gün belirtin ilerleme göstermeye başlayacaklar. Bazı hastalarda halen bir miktar ödem devam edebilir, bu genellikle yapısaldır ancak tamamen gerilecektir. 

Ağır kas hareketleri, pilates gibi tüm sporları artık gönül rahatlığı ile yapabilir, gün be gün güzelleşen siluetinizin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. 1 sene dolduktan sonra düşününce hatırlamayacağınız kadar az zahmet çektiğiniz bir süreci ‘iyi ki yaptırmışım’ düşüncesiyle kapatacaksınız.


Sağlıklı günler dileriz.
ÖNERİLER