× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

KİŞİSEL HİJYENDE YAPTIĞIMIZ YEDİ HATA

"Her işin başı sağlık." atasözünü çok daha iyi anladığımız bu dönemde hijyen kurallarına uymak adeta altın değeri taşıyor. Peki kişisel hijyende yaptığımız hataların farkında mıyız?

by Elifcan Şanlı 06/04/2020
1- Spordan sonra yüzümüzü yıkamak

Yorucu bir spor sonrası yüzümüzü yıkamak oldukça ferahlatıcı bir eylem olsa da uzmanlar spordan önce yüzümüzü yıkamanın daha doğru olduğunu söylüyor. Evet yanlış okumadınız. Amerikalı dermatolog Neal Schultz " Terlediğimizde yüzümüzü silme eğilimi gösteririz. Yüzümüzü sildiğimizde cildimizdeki kirleri ve yağları dağıtmış oluruz. Bu da sivilce oluşumuna neden olur. Yüzünüzü spor yapmadan önce yıkayın. Ter, su ve tuzdan oluşur ve bunun cilde bir zararı yoktur." diyor. Çoğumuz için doğrusu tam tersi gibi olsa da, uzmanlar bunun doğru bilinen yanlışlardan sadece biri olduğunu belirtiyor.

2- Sıcak duş almak

Rahatlamak için sıcak bir duşun hayalini kurarız. Cildimizi sıcak bir duşla ödüllendirdiğimizi düşünüyoruz ama bu da yanıldığımız şeyler arasında. Dr. Schultz, duş alırken çok sıcak sudan kaçınmamız gerektiğini söylüyor. " Sıcak su gözenekleri açar ve bu da ciltte su kaybına neden olur. Cildinizi aşındırarak cildinizi kurutur." Uzmanlar ılık suda duş almamızı öneriyor. 

3- Spordan sonra spor kıyafetlerimizi hemen çıkarmamak

Spordan sonra direkt duş almayıp, spor kıyafetlerimizi hemen çıkarmamız akne, tahriş ve başka sağlık problemlerine neden olabilir. Doktorlar, kısa bir koşu sonrasında bile kıyafetlerimizi hemen çıkarmamızı ve direkt duş almamızı öneriyor. Ayrıca dermatolog Joel Schlessinger, spor sonrası antibakteriyel duş jeli ile özellikle vücudumuzun egzersiz ekipmanlarına temas ettiği yerleri daha dikkatli bir şekilde yıkamamızı tavsiye ediyor.

4- Banyo süngerini sık sık değiştirmemek

Kullandığımız banyo süngeri bakterilerin bir diğer yuvası. Dr. Schlessinger "Duş almadan önce banyo süngerinizin yaş olmamasına dikkat edin ve banyo süngeriyle yüzünüzü temizlemeyin. Sık sık yeni banyo süngeri kullanmaya özen gösterin. "diyor. 

5- Sadece sabah duş almak

Dışarı çıkmadan önce duş almak dinamik bir güne başlamak için ideal olsa da, uzmanlara göre dışarıdan geldikten sonra duş almak daha sağlıklı. 

6- Makyaj fırçalarını yıkamamak

Yoğun tempomuzda makyaj yapmaya bile zar zor zaman buluyoruz ve çoğu zaman makyaj fırçalarını temizlemeyi unutuyoruz. Peki makyaj fırçalarımızı temizlemezsek ne olur? Dermatologlar, makyaj fırçasının üzerinde bir sürü bakteri olduğunu ve temizlemediğimizde cildimize ciddi hasarlar verebileceğini söylüyor. Üşenmeyi bir kenara bırakıp makyaj fırçalarımızı sabunla yıkamayı ihmal etmemeliyiz.

7- Kahve içtikten hemen sonra dişlerimizi fırçalamak

Kahvenin diş sağlığımız için zararlı olduğunu biliyoruz fakat birçoğumuz kahvesiz bir günü hayal bile edemiyor. Kahvenin ağızda bıraktığı kokudan da kurtulmak için hemen diş fırçasına sarılıyor. Bu eylem ağız kokusunu engellese de, uzmanlara göre yanlış. Özellikle asit içeren gıdalar tükettikten sonra dişimizi fırçalamak için 30 dakika beklememiz gerekiyor. Dişlerimizi iki dakika boyunca fırçalamayı da unutmamalıyız. 


Özetle, hijyen detaylarda saklı diyebiliriz. Biraz daha dikkat edersek, daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabiliriz. Özellikle bu dönemde daha özenli ve titiz davranmak çok daha büyük bir önem arz ediyor. 
ÖNERİLER