× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

KIVIRCIK SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Eğer saçlarınız dolgun, parlak ve hacimliyse kıvırcık veya dalgalı olması çok da fark etmiyor. Çünkü bakımlı ve iyi görünmenin en temel yollarından biri saçların sağlıklı ve bakımlı olmasından geçiyor. Ancak kıvırcık saçların bakımı düz saçların bakımından biraz daha farklı. Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler için bakım tüyolarını paylaştık!

by ModaHayat 31/10/2019
Sizin saçınız hangisi, kıvırcık mı düz mü yoksa hafif dalgalı mı? Bunlar arasında bakımını yaparken en dikkatli olunması gereken saç tipi kıvırcık saçlar. Neden mi? Çünkü elektriklendiği zaman şekil vermek çok daha zor, bukleleri açarken saçları kırmak çok daha kolay da ondan... Hacimli ve dolgun kıvırcık saçlara sahip olmak içinse hem yıkarken, hem kuruturken dikkatli olmak gerekiyor hem de saç kesimi kıvırcık saçın duruşunu çok etkiliyor. 

 Kıvırcık Saç Bakımı Tüyoları

          Kıvırcık saçlar özel bakım istiyor. Çünkü kuruluk bu saç tipinde kendini çok daha kolay beli ediyor. Mükemmel buklelere, dolgun ve parlak saçlara giden yoldaki en önemli tüyolar ise şunlar: 

Kıvırcık Saçlılara Sülfatsız Şampuan 

           Saçlarınız kıvırcıksa yapmanız gereken en önemli şey yıkarken yüzde yüz sülfatsız şampuan kullanmanız… Sülfat kıvırcık saçların daha da sertleşmesine neden olduğundan saçlarınızın daha kabarık, kuru ve yıpranmış görünmesine neden oluyor. 

Saçınızı Nemlendirin

            Kıvırcık saçlar her zaman için daha özel bir bakım istiyor. Bu özel bakımın en başında ise elbette saçları nemlendirmek geliyor. Duşunuzun ardından saçlarınızı dipten uca doğru nemlendirmeniz oldukça önemli. Kıvırcık saçlar için özel olarak geliştirilmiş nemlendirici ürünleri tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir. Dünyaca ünlü şarkıcıların saç stilisti olan Tippi Shorter, jel ve sprey formundaki nemlendirici ve şekillendirici ürünleri özellikle öneriyor. 

Islak Saça Şekil Verin

              Kıvırcık saçlara şekil vermenin en kolay yolu saçlarınızı ıslakken şekillendirmektir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, önce bir havluyla hafif bir şekilde kurulayın. Saçlarınızı havluyla kurularken de yıpratmamanız önemli. Havluyla saçınızın nemini yumuşak bir şekilde aldıktan sonra kıvırcık saçlara özel saç şekillendiricisini kullanabilirsiniz. Ancak ürünü direkt olarak saçınıza uygulamayın. Önce ellerinize sürün, ardından saç tellerinizi parmaklarınızın arasından geçirerek şekillendiriciyi buklelerinize kökten uca iyi bir şekilde yedirin. 

Saç Spreyi Yerine Köpük Tercih Edin

               Düz veya kıvırcık, türü ne olursa olsun saçın en büyük düşmanlarından birinin alkol olduğunu unutmayın. Saç şekillendirici ürünler genellikle alkol de içeriyor. Bu da özellikle kıvırcık saçların daha da yıpranmış görünmesine neden oluyor. Alkol saç spreylerinde çok daha fazla. Bu nedenle saç uzmanları daha çok jel veya köpük formundaki ürünlerin saça uygulanmasını tavsiye ediyor. 

Saç Fırçasına Dikkat!

               Her saç fırçasını kullanmayın! Saç tipinize göre kullanacağınız fırça veya tarak da özenli bir şekilde seçilmeli. Sert kıllı saç fırçalarının kıvırcık saçları daha fazla yıprattığını hatırlatalım. Bu da buklelerin deforme olması anlamına geliyor. Kıvırcık saçlıysanız fırça kullanmak yerine buklelerinizi ellerinizde düzeltmelisiniz. Saç fırçanızın kıllarına nemlendirici bakım ürünü uygulamak da bir başka etkili yöntem olarak tercih edilebilir. 

Kuru Saç Daha Gerçek Görünüm

                Islak kıvırcık saç ile kuru kıvırcık saç tamamen birbirinden farklı! Aynı zamanda saçınızın oldukça farklı görünmesine neden oluyor. Gerçek görüntüyü saçın kuru halinin verdiğini söylemeliyiz. Dolayısıyla özellikle saçınızı kestirirken saçlarınızın kuru haliyle kesilmesi gerektiğini unutmayın ve bunu kuaförünüze mutlaka belirtin. Böylelikle sizi mutsuz edecek bir sonuç almanız da söz konusu olmayacaktır. 

Kıvırcık Saç Bakımında Yastık Etkisi

                 Başınızı koyduğunuz yastığın saçlarınızı etkilediği hiç aklınıza gelir miydi? Şaşırmayın çünkü bu gerçek! Yastığınız saç bakımınızın önemli bir parçası. Bütün bir gece boyunca başınızı koyduğunuzu düşünürseniz, yastığınızı ve yastık kılıfınızı da saçınıza zarar vermeyecek malzemelerle üretilmiş olanlar arasından seçmeniz gerektiğini kabul edeceksiniz. Pamuklu yastık kılıflarının kıvırcık saçların tüm nemini yok ettiğini ve kırılmalara yol açtığını hatırlatalım.


ÖNERİLER