× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİYLE KİRPİK LİFTİNG

Kalıcı makyaj uygulamaları son dönemlerde yükselen bir trend… Özellikle kadınlar arasında bir yarış haline gelen güzellik ve bakım uygulamaları hem bu alanda yenilikleri ve çeşitliliği arttırıyor hem de uygulamaların kalitesini yükseliyor

by Filiz Odak Uzun 19/09/2019
Sık karşılaşılan güzellik ve kalıcı makyaj uygulamalarından biri kirpik lifting. 

Peki, kirpik lifting nedir ve nasıl uygulanır? 

Popüler kalıcı makyaj uygulamaları arasında kirpik lifting son dönemlerde en sık duyduğumuz ve ilk sıralardaki yerini koruyan uygulamalardan biri. Makyaj denildiğinde özellikle göz makyajını önemseyenler tarafından bu uygulama çokça tercih ediliyor çünkü göz kalemi ve rimel kullanmaya bile ihtiyaç duymadan gözleri belirginleştirmek kirpik lifting ile mümkün olabiliyor. Peki, bu uygulamayı herkes yaptırabilir mi dersiniz? Kirpik liftingin avantaj ve dezavantajları neler? İşte tüm yönleriyle kirpik lifting!

Kirpik Lifting Nedir? 

Hemen hemen tüm kadınlar kıvrık ve dolgun kirpiklere sahip olmak istiyor. Güzellik ve kişisel bakım sektörü de boş durmuyor ve bu bakımdan her geçen gün pek çok yeniliği hayatımıza dahil ediyor. İşte bunlardan biri de kirpik lifting. 2-3 ay süreyle kirpikleri kaldırma ve kıvırma işlemi olarak özetlenebileceğimiz bu uygulama düz kirpiklere sahip olanlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Kirpiklere sürülen kimyasal solüsyonlar ile kıvrılan ve bu özelliğini uzun süre koruyan kirpikler gözlerin daha belirgin hale gelmesinde etkili oluyor ve yoğun göz makyajına duyulan ihtiyacı azaltıyor.


Kirpik Liftingi Nasıl Uygulanıyor? 

Kirpik lifting uygulamasında, kirpik çizgisine ilk olarak silikon bir pet yapıştırılıyor. Bununla kirpiklerin uzun süre kalkık ve kıvrık olması hedefleniyor. Sonrasında kirpikler tek tek geri doğru taranıyor ve yapıştırılıyor. Daha sonra kıvrıklığın korunması için yine bir takım kimyasal solüsyonlar uygulanıyor. Uygulamanın ilk aşamasında geriye doğru yapıştırılmış olan kirpiklere mikro çubuklarla solüsyon sürülüyor. Sürülen jel 15-20 dakika boyunca bekliyor. Solüsyonun her kirpiğe eşit şekilde sürülmesine dikkat edilmeli. Uygulamanın bir sonraki aşamasında ise bu defa farklı bir solüsyon kirpiklere sürülüyor ve bekletiliyor. Son olarak da keratin yüklemesi yapılıyor ve renk verici son solüsyon kirpiklere uygulanıyor. Tüm bunlar yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Kirpik lifting kalıcı mı diye soracak olursanız, uygulamanın etkisi 2-3 ay sürüyor.


Kirpik Lifting Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Her güzellik uygulamasının bazı püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken yönleri var. Aksi halde güzellik uğruna işler sarpa sarabiliyor. Yani “Dimyat’a pirince gideyim” derken eldeki bulgurdan olmak istemiyorsanız kirpik lifting yaptırırken ve yaptırdıktan sonra bazı detaylara son derece dikkat etmelisiniz. Kirpik lifting uygulamasında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulamanın kimyasal bir uygulama olduğunu göz önünde bulundurmalı ve bazı reaksiyonlara yol açabileceğini bilmelisiniz. Uygulamayı yaptıracağınız güzellik merkezini seçerken titiz davranmalı ve işinde uzman kişilerden bu konuda destek almalısınız. 
  •  Uygulama öncesinde göz makyajının çok iyi temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Kirpiklerde hiçbir şekilde bir makyaj kalıntısı olmamalı ve kirpikler kuru olmalı.
  •  Kontakt lens kullananların uygulamadan önce lenslerini çıkarmaları gerekiyor. 
  •  Arpacık, alerji, tahriş, kirpik dökülmesi gibi sorunları olanların bu uygulamayı yaptırması sakıncalı olabiliyor. 
  •  Bir önemli hatırlatma uygulamanın süresiyle ilgili. Ortalama 2-3 ay gibi bir süre boyunca kalıcılığını koruduğunu söylediğimiz kirpik liftingde bu süre kişiden kişiye değişebiliyor.
  •  Uygulamanın ardından göz makyajı yapmak isteyenlerin en az 12 saat beklemesi gerekiyor. 
  •  Söz konusu göz olduğundan şok dikkatli olmakta fayda var. Kirpiklere sürülen kimyasal solüsyonlar gözleri tahriş edebileceğinden ya da istenmeyen bazı reaksiyonlara yol açabileceğinden özellikle alerjik olanları bu uygulamadan kaçınması gerekiyor.
ÖNERİLER