× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

PATLICAN EŞLİĞİNDE TADI DAMAĞINIZDA KALACAK BİR MEZE DENEYİMİ

Siz de denizden patlıcan çıksa yerimcilerdenseniz ve çok seviyorsanız; köz versiyonuyla, bazen meze, bazen de salata olarak mevsiminde sık sık soframda yer verdiğim bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

by Merve Karacaoğlu 05/11/2019
Daha önce köz kapya biber tarifi de yazmıştım. Bu tarifimle de artık "seri köz getir" grubuna dahil oluyorum sanırım :)

Eskiden patlıcanları közmatik ile közlüyorum fakat alüminyum olduğunu anlayınca fırında közlemeye başladım. Direkt ocağın üzerinde de közleyenler var ama ben onu beceremiyorum niyeyse. Sanırım evi komple yakarım diye de bir korku var içimde. Fırında da oluyor. Hem de gayet lezzetli oluyor. 

Ben 1,5 kilo patlıcandan yaptım. Bol bol yapıyorum, kavanozlara koyuyorum. Buzdolabında saklıyorum ve 1 hafta içinde tüketiyoruz.

Fırını önceden 180 derecede ısıttım. Patlıcanları yıkayıp kuruladım ve çatalla delikler açtım. Fırın tepsisine dizdim ve tepsiyi fırının orta kısmına koydum. Ortalama 40 dakikada fırın alt-üst ayarında közleniyor. Ara ara açıp kontrol edin. Bu salatayı köz soğanlı yaptığım için 4-5 adet minik minik soğanlardan da attım. O soğanların da kabuğunu soyup, bütün şekilde tepsiye koydum. Minik soğan yoksa orta boylardan da koyabilirsiniz. Patlıcanları kolay soymak için, derin kaseye koydum ve üzerini streç filmle kapadım. 10 dakika böyle terlediler ve soymam daha kolaylaştı. Kaşık yardımıyla içini aldım. Patlıcanları soyduktan sonra bıçakla minik minik doğradım. Köz soğanları doğradım.

2 yemek kaşığı tahin,
1 yemek kaşığı elma sirkesi,
1 yemek kaşığı limon,
2 diş ezilmiş sarımsak,
Tuz,
Karabiber
Ve 3 yemek kaşığı salatalar için olan Instagram.com/ataagac hesabında bulabileceğiniz zeytinyağından koydum.
Limonu veya sirkeyi hangisini baskın isterseniz ondan biraz daha fazla koyabilirsiniz. Bence limon hem güzel bir aroma veriyor hem de kararmasın diye ekliyorum. Şahane oluyor şahane! 
Mutlaka denemelisiniz.
Sevgiler kocaman.


ÖNERİLER