× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

RASTA SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Marjinal görünmek ve farklı stilini etrafa yansıtmak isteyenler çareyi çoğu zaman saçlarında dikkat çekici değişiklikler yapmakta buluyor. Kimi saçlarını mavi veya pembe gibi renklere boyatırken kimi kazıtıyor. Peki ya rasta?

by Filiz Odak Uzun 08/10/2019

Öyle bir saç modeli var ki modası hiçbir zaman geçmiyor: Rasta! 

Ünlü modellerden sporculara, rock şarkıcılarından oyunculara kadar pek çok tanıdık simada görmeye alışkın olduğumuz rasta, saç geçmeyen bir akım. Ne yaşı var ne zamanı! Peki, rasta saç bakımı nasıl yapılır? Evde rasta saç yapılabilir mi? Rasta nedir, geçici rasta saç nasıl yapılır? İşte tüm cevaplar!

Çoğunluğun beğendiği ve farklı olduğu ama cesaret edemediği bir saç modeli rasta saçlar. Bakımı zor gibi görünen rasta saçlar aynı zamanda akıllara birçok soruyu da getiriyor. Rasta saç kaşıntı yapar mı? Rasta kullanımı sonrasında saçların kazıtılması mı gerekiyor? Geçici rasta saçları açmak zor oluyor mu? Bu ve benzer sorular genelde çok istense de rasta saçlardan uzak durulmasına neden oluyor. Öncelikle şunu hemen belirtelim rastanın pek çok uygulaması var ve bu uygulamalardan bazıları zararlı olabiliyor. Özellikle uzun süreli kullanım amaçlı rasta saç yaptıracak olanların işin profesyonellerine başvurmalarından fayda var.


Rasta Nedir?

Rasta saçın yaygın kullanımı aslında 80’li yıllarda başladı. Bugün hala popülerliğini koruyan bu modeli tercih eden kişi sayısı da günden güne artıyor. Özellikle genç kuşak rasta saçı daha çok tercih ediyor. Saçların ince ince örülerek veya dolanarak mum yardımıyla uçlarının yapıştırılmasıyla oluşturan bu saç tipi renkli boncuklar ve tokalarla da hareketlendirilebiliyor. Ancak bu saç modelinin kullanımı pek kolay değil, dikkat ve özel bakım gerektirdiğini bilmekte fayda var.

Rasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Rasta bakımı zor gibi görünse de aslında sanıldığı gibi bir zorluğu yok. Yalnızca biraz dikkat istiyor. Saçınızı rasta yaptırdıysanız ya da yaptıracaksanız yıkama konusunda hassas olmanız bakım açısından en önemli detay olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki en önemli ayrıntı saçlar rasta yapıldıktan sonra bir ay boyunca yıkanmaması gerektiği. Eğer bu duruma gösterecek bir sabrınız yoksa baştan söyleyelim ki rasta size göre değil. Bir aylık sürenin sonunda ise saçların düzenli olarak yıkanması gerekiyor.

Rasta yapılmış saçların çok az şampuanla yıkanması gerekiyor. Hatta sabun kullanılması daha iyi olur. Saçlarınız yumuşasın diye saç kremi kullanmak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Aksi halde rastanıza zarar verebilirsiniz. Eğer rasta saç yaptıracaksınız haftada bir veya en iki kez saçınızı yıkayabileceğinizi de bilmeli ve bunu göze almalısınız. Bu nedenle rasta saçı kış döneminde daha kolay kullanabileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Zaman içinde yıkamaya bağlı olarak saç üzerinde tüylenme gözlemlenebiliyor. Ancak iyi bakarsanız rastayı ömür boyu kullanabilirsiniz. Tabi sıkılmazsanız… Burada önemli olan rastanızın kalitesi. Eğer kaliteli bir rasta yaptırdıysanız ve iyi baktığınız sürece dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Ancak kötü yapılan uygulamalar saçınıza zarar verebilir. Saç tellerinizde kopma ya da zayıflama gibi sorunlara neden olabilir.

Son olarak, rastanın açılabilen bir saç modeli olmadığını da söyleyelim. Rastadan sıkılırsanız yapmanız gereken iki şey var. Birinci seçenek beklemek… Saçlarınızı uzatıp model verilebilecek bir seviyeye gelmesini bekleyebilirsiniz. Eğer bekleyemeyecek kadar sıkıldıysanız kısacık kestirecek seviyeye gelecek kadar uzatıp saçlarınızı kestirmeniz gerekiyor.

ÖNERİLER