× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN NELER YAPILMALI

Monoton bir hayat yerine hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, kötü alışkanlıklarımızdan uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve hayatımızda en önemli faktör olan stresi kontrol altına almak.

by Esra Emer 26/11/2019

Egzersiz yapın


         Hayatımızda sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsak düzenli olarak günlük egzersizlerimizi yapmalıyız. Dayanıklılık, kuvvet, esneklik ve denge gibi özellikleri istiyorsak tek bir egzersiz yerine birden fazla egzersiz içeren bir program hazırlayabiliriz. Bu egzersizleri örneklendirmek gerekirse yürüyüş, yüzme, ip atlama, dans, trambolinde zıplama, bisiklet sürme, tek ayak üstünde durma, ağırlık kaldırma, topuk üstünde yürüme, yoga, bahçe işleri ile uğraşma gibi aktivitelerden birkaçını günlük yaşantınıza ekleyerek eğlenceli bir egzersiz programı hazırlayabiliriz.

Sağlıklı beslenin 


        Her gün ne yediğimi nasıl aklımda tutarım diyorsanız yediklerinizi bir köşeye not edin. Çünkü kişinin farkında olmadığı veya kabul etmediği beslenme yanlışlarını düzeltmesi mümkün değil. Kahvaltının atlanmaması ve akşam yemeklerinin hafif yemekler olmasına özen gösterilmesi uygun olur. Şekerli aperatiflerden uzak durmaya gayret edin. Yemeklerinizde daha fazla oranda tam tahıl, taze sebze, meyve ve baklagilleri tercih edin. Günlük sıvı tüketimi çok önemli olup, özel bir sağlık sorunu yoksa kişinin günde 6-8 bardak su içmesi çok yararlıdır. Taze sıkılmış ve şeker eklenmemiş meyve suyu veya sebze sularını günde 150 ml’den fazla tüketilmemesi gerekir.

Sağlıklı kiloda kalın


        Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra aktif yaşam tarzı ile ideal kilonuzda kalmayı başarabilirsiniz. Bilindiği gibi obezite, yaşam kalitesini düşüren ve diyabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığın gelişiminde rol oynayan önemli bir toplumsal sağlık sorunudur.

İyi Uyuyun


        Her gün 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Uyumadan önce ılık bir banyo almanız, karanlık bir ortamda uyumanız rahat uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Uyumadan önce ağır egzersiz yapmak, televizyon veya bilgisayar karşısında uyumaya çalışmak uykunun kalitesini düşürecektir.

Sosyal ilişkilerinizi güçlendirin


         Sağlıklı yaşam sadece diyet ve fiziksel aktivite ile sağlanamaz. Diğer insanlar ile olan bağlantılarınız, sosyal iletişim ağınız da sağlıklı bir yaşam sürmenize katkıda bulunur. Aile bağlarını kuvvetlendirmek, komşu ve iş arkadaşlarınız ile zaman geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Günümüzde sanal iletişim daha yoğun kullanılsa da yüz yüze iletişim kurarak duygu dünyanızı zenginleştirebilirsiniz.

Stresle başa çıkmayı öğrenin


          Günlük yaşantımızda bir çok nedenden dolayı stresli durumlar yaşamaktayız. Bu durumla başa çıkabilmek için birkaç yöntemi deneyebiliriz. ilk olarak bakış açımızı değiştirmektir. Stres yaratan durumun aslında çoğu zaman sizi hayat boyu etkilemeyeceğini göz önünde bulundurursanız uygulamanız daha kolay olacaktır. İkincisi ise sizin desteğinize gereksinim olan kişilere yardım ederek kendi sorunlarınızı daha kolay aşabilirsiniz. Son olarak, nefes alıştırmaları yapabilirsiniz. Dakikada aldığınız nefes sayısını sayıp, bir sonraki dakika içinde nefes sayınızı yarıya indirerek rahatlayabilirsiniz.

Sigara ve tütün ürünlerini kullanmayın


          Tüm hayatımızı etkileyecek sigara ve tütün kullanımı zararlı alışkanlıklardır. Kalp ve damar hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH),kanser gelişiminde, sorumlu faktörlerden bir tanesi de sigara ve tütün kullanımı olduğu unutulmamalı. Bu kötü alışkanlıklardan ne kadar erken kurtulunursa, o kadar iyidir.

Düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın 


          Diyabet, hipertansiyon, romatizmal hastalıklar, kalp hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kimselerin doktorları ile iletişim halinde olarak kontrolleri aksatmamak önemli. Herhangi bir sorunu olmasa da herkesin haftada bir kez göz ve elleri ile kendi vücudunu, cildini kontrol etmesi, cilt değişikliklerinin, cilt altındaki ufak yumru ve bezelerin erken dönemde fark edilmesini sağlayabilir.

Güneşe uzun süre maruz kalmaktan sakının 


         Günün belli saat zaman diliminde direkt güneş ışığında güneşlenmekten sakının. Özellikle yaz aylarında uzmanların dediği saatlere dikkat edilmeli. Sürekli güneşe maruz kalan yüz ve ellerinize koruyucu krem sürün.


ÖNERİLER