× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

SAĞLIKLI YAŞAM YOLCULUĞUM: ALERJİK ASTIMI YENDİM!

Küçüklüğümden beri merdivenleri çıkarken tıkanan, düzenli olarak nefes darlığı yaşayan birisiydim. 18 yaşına geldiğimde net teşhisim konulmuştu: Alerjik astım.

by Merve Karacaoğlu 09/09/2019

Alerjik Astımı Nasıl Yendim?


Uzun bir süre ,yaklasık on sene, bu hastalığı hayatımın bir gerçeği olarak gördüm ve astım ilaçları eşiliğinde kabullenmiş olduğum düşük hayat kalitesiyle yaşadım. Ta ki 4 yıl önce farklı seçeneklerim olduğu gerçeğini keşfedene kadar.

Önce vücuduma giren her şeyin hastalığıma nasıl etki ettiğini araştırmaya ve öğrendiklerimi beslenme planımda uygulamaya başladım.
Glüten ve şekerin bedenimde yarattığı tahribatı temel alarak sağlıklı tarifler yapmaya başladım. Paketli ürün kullanımına son verdim. Süt ve süt ürünlerimi kestim. Bütün bunlar ilk etapta nefes darlığımın ciddi oranda azalmasını sağladı. Bu gelişim, iyileşmek adına beni motive etmişti. Daha sonra tenime kimyasal değmesini istemediğim için kendi deterjanlarımı yapmaya başladım. Kişisel bakım ürünlerinde aroma terapiyi, temiz içerikli ürünleri keşfettim. Takviyeler ve bitkilerin şifasına inandım. Ayrıca düzenli sporu hayatıma soktum. Bütün bu fiziksel gelişim mucizeviydi ama tek başına bunları yeterli görmeyerek yanına ruhsal gelişim araçları olan yoga, meditasyon ve nefes çalışmalarını ekledim. .

Yaşam şeklimde yaptığım bu radikal değişim cidden işe yaradı. Şükürler olsun ki alerjik astımı yendim ve ilaçlarımı tamamen bıraktım. İlk 1,5 sene, iyileşme sürecimde hiç kaçamak yapmadım. Çok şükür, 8. Ayımda tüm ilaçlarımı bıraktım. Bütün bu süreçte en çok mutlu olduğum şey ise 4 yıl boyunca bu süreci tüm detaylarıyla sizlerle paylaşmak ve bir nebze de olsa hayatınıza dokunabilmek oldu. Yıllar içinde hesabım hiç tahmin etmediğim şekilde büyüdü ve artık sizin de beni, birbirimizi beslediğimiz bir hale geldi. Benim için ne büyük mutluluk, anlatamam.

Dilim döndüğünce sevgiyle paylaşımlar yapmaya, iyileşmenin mümkün olduğuna dair umudunuzu kaybetmemeniz gerektiğini hatırlatan yazılar yazmaya devam edeceğim.

Hepinize şifa dolu günler. İyi ki varsınız. İyi ki karşılaştık.

Beni Instagram'da @chirimirim olarak takip edebilirsiniz.
ÖNERİLER