× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

SİNDİRİM SİSTEMİNİZLE BARIŞIN

Daha sağlıklı bir yaşam için sindirim sisteminizle iyi anlaşıp kazanabilirsiniz.

by Merve Karacaoğlu 29/09/2019
Dr. Alejendro Junger Temiz Bağırsak Kitabı’nda "Sindirim sisteminiz düzgün çalıştığında kendinizi harika hisseder ve enerji seviyenizdeki dengeyi korursunuz. Diğer yandan aşırı yediğinizde ya da yanlış kombinasyonlar yaptığınızda sindirim sisteminize gereksiz bir stres yüklersiniz." diyor ve devam ediyor: 
  • Tabağınızın %80’ini yeşillik ve sebzelerle (çiğ, buharda pişmiş, fırınlanmış ya da sotelenmiş) ve %20’sini protein ve iyi yağlarla (et, balık, kinoa, avokado gibi) doldurun. Kalori hesabına gerek yok. 
  • %80 doyduğunuzda yemeği bırakın. 
Japonlar buna Hara Hachi Bu der ve anlamı şudur: (On üzerinden) Sekiz parçan doyana kadar ye.

İkigai kitabında uzun ömürlü Okinawalıların sindirimi geliştirmek ve enerji seviyesini dengelemek için bu tekniği yüzyıllardır kullandığını anlatıyor. Midelerinin %80’ini dolduruyorlar. Tıka basa yemiyorlar. Hücresel oksidasyonu hızlandıran uzun sindirim süreci yerine, sofradan tıka basa doymadan kalkıyorlar. Ve şunu ekleyeyim, lokmalarımızı en az 20 kere çiğnemeyi de unutmayalım. Bugün menüde kabak spagetti vardı. Kabakları spiral şeklinde doğrayıp, tavada 7-8 dakika, 2 yemek kaşığı su ile çevirdim. Sos olarak da, en en en sevdiğim pesto sos hazırladım. Sosta iyi yağlardan zeytinyağı bol bol mevcut. Makarnamın üzerine azıcık keçi peyniri rendeledim.Pesto sos tarifini önceden vermiştim. Instagram üzerinden #chirisosu etiketi ile pesto sos ve tüm sos tariflerime ulaşabilirsiniz. Pesto sosu ayrı bir tavada ısıttım ve kabak spagettileri maşa yardımıyla tavaya aldım. 2-3 dakika karıştırdım, sosla bütünleştiler. Ve kabak spagetti hazır.
ÖNERİLER