× Moda
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Editörün Seçimi Kampüs Modası Radar Alışveriş Dekorasyon Tümü
Hayat
Söyleşiler Teknoloji Spor Koçun İş Dünyası Sağlık / Bakım Gezinti Sinema / Müzik Etkinlikler Tümü
Mekanlar
Spor Merkezleri Eğlence Mekanları Sanat Merkezleri Cadde Eşsiz Tatlar Kafeler Restoranlar Tümü
Magazİn
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne Tümü
Hayat / Sağlık / Bakım
ŞOK DİYETLER VE VÜCDUMUZDA BIRAKTIĞI HASARLAR
Malum kilolar arttıkça hemen kilo verme isteği gündeme geliyor. Peki zihni ve bedeni yoran fazla kilolardan bir an önce kurtulmak için uygulanan bu şok diyetler bedenimizde ne gibi hasarlara yol açıyor?
by Yaren Akkaya 18/08/2019

Hızlı kilo vermek; birçok fiziksel deformasyona yol açarken sağlığınızı da elinizden alıyor. Bu amaçla yapılan şok diyetler vücuttaki sodyum ve potasyum dengesini bozuyor; bu da, yaş kaç olursa olsun, kalp sağlını tehdit eden bir durum haline geliyor. 

Metabolizma Hızı Yavaşlıyor

35 yaşına kadar hormonal rahatsızlığı olmayan hemen hemen her insan metabolizması hızlı çalışır. Metabolizmayı yavaşlatan en büyük nedenlerden biri, sık sık yapılan şok diyetlerdir. Metabolizmanın yavaşlaması demek, yağ yakımının zorlaşması demektir.Ayrıca spor yapmadan hızlı verilen kilolar kas kaybına yol açar. Bu bir kısır döngüdür. Hızlı kilo vermek için şok diyetler yapılır, şok diyetler yapıldıkça metabolizma yavaşlar ve yağ yakımı zorlaşır; yağ yakımı zorlaştıkça daha sık şok diyet yapılır ve bu durum, ne yazık ki sağlık problemleri ortaya çıkana kadar devam ettirilir.

Kan Şekeri Düşüyor

Şok diyetlerde sadece alınan kalori miktarı değil karbonhidrat miktarı da azaltılır. Bu da, kan şekeri seviyesinin gün boyu düşük olmasına sebep olur. Böylece sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, yorgunluk, baş ağrısı, halsizlik meydana gelir.

Kas Kaybı

Şok diyetlerde ortaya çıkan ciddi oranda kas kaybı da bir başka risk. Vücutta kas yoğunluğu ne kadar fazlaysa metabolik hız o kadar yüksektir; bu da daha fazla ve hızlı yağ yakımı anlamına gelir. Kas yoğunluğu azaldığında yağ yakma zorlaşır ve göbek bölgesinde, kadınlarda basen ve üst bacaklarda yağlanma artar.

Çözüm Basit

İşte tüm bu nedenlerle tek yönlü beslenmenin olduğu çok düşük kalorili şok diyetlerden uzak durmak gerekiyor. Eğer bir diyet programında her gün farklı türlerde ve farklı saat dilimlerinde egzersiz yoksa, o diyetten uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Diyet yaparken bu bahsettiğim etkileri hissediyor ve görüyorsanız, o diyeti hemen bırakın çünkü hiçbir şey sağlığınızdan asla daha mühim değil!

ÖNERİLER