× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

VÜCUDUNUZA UYGUN PARFÜM SEÇMENİN PÜF NOKTALARI

Kişisel bakımın en önemli detaylarından biri uygun parfümü kullanmak ve güzel kokmak… Çünkü her şey uçar ama kokunuz akılda kalır! Tabi eğer kendiniz için doğru parfümü seçtiyseniz… Çünkü herkesin vücut ve cilt tipine göre parfümü de değişiyor.

by Turan Saray 04/10/2019
Peki, vücudunuza uygun parfümü nasıl seçebilirsiniz? Parfümü nasıl kullanmalıyız ve parfüm seçmenin püf noktaları nelerdir? Parfümle ilgili en önemli detayları sizin için derledik.

Pek çok kişi kullandığı parfümü sadece kokusunu beğenip beğenmediğine göre seçiyor. Kimi daha şekerli kokuları, kimi meyve kokularını kimi de bitkisel esansları ve çiçek kokularını tercih ediyor. Ne olursa olsun güzel kokmak kişisel bakımın önemli bir parçası. Ancak güzel kokmanın bazı püf noktaları var ve bunlar arasında en önemlisi de seçtiğiniz parfümün vücudunuza uygun olması. Yani yalnızca kokusunu beğendiğiniz için bir parfüm seçmeniz hata olabilir. Cildiniz için en uygun parfümü seçmeniz gerekiyor ki hem güzel kokun hem de kokunuzla akılda kalın!


Parfüm Seçmenin Püf Noktaları

Şimdiye kadar bir başkasında koklayıp da çok beğendiğiniz bir parfümü, üzerinizde hiç beğenmediğiniz oldu mu? Olduysa bunun tek bir sebebi olabilir, o da o parfümün sizin vücudunuza uygun olmamasıdır. Çünkü kokuya hayat veren cildinizden bir başkası değildir. Özellikle ten renginiz koku açısından önemli bir belirleyici olabiliyor. Örneğin, uzmanlara göre esmerler daha yoğun kokuları, sarışınlar ise hafif ve ferah kokuları tercih etmeli. Bunun yanı sıra parfüm seçerken dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

• Kokular yağlı ciltlerde daha kalıcı ve baskın olabiliyor. Eğer yağlı bir cilt tipiniz varsa daha hafif kokulardan yana tercih yapmalısınız. Yoksa yoğun olan koku, yağlı olan cildinizde ağırlaşabiliyor.
• Eğer parfümünüzün üzerinizde kalmadığını, kokusunun hemen uçup gittiğini düşünüyorsanız suçu hemen parfümde aramayın. Bunun sebebi cildiniz olabilir. Çünkü kuru ciltlerde kokular daha kısa süre kalıyorlar. Bu nedenle eğer kuru bir cildiniz varsa, daha baskın kokuları tercih etmeli ve daha sık parfüm sıkmalısınız. 
 • Oryantal kokuların esmer tenler için daha uygun olduğunun altını çizelim. Sarışınların vanilya gibi hafif kokuları tercih etmesi çok daha uygun. 
 • Kumral tenliler rahatlıkla baharat kokulu parfümler kullanabilir. Kızıllar ise yumuşak kokuları tercih etmeliler.


Parfümün Katmanları Nelerdir?

Parfümler üst, orta ve temel katman olmak üzere üç katmandan oluyor. Parfümü ilk kokladığınız anda burnunuz gelen, geçici ve dağınık olan koku parfümün üst katmanını oluşturuyor. Birkaç dakika ile bir saat arasında devam eden koku ise parfümün orta katmanı oluyor ve yavaşça kayboluyor. Parfümünüzü sıktıktan 30 dakika sonra temel katmanı duymaya başlıyorsunuz ki bu da parfümün temel özelliği ve kokusu oluyor. Bu nedenle parfüm satın almadan önce denemeli ve sabırlı olmalısınız. Temel katmanı hissetmeden önce satın almamanız vücudunuz için en uygun parfümü seçmenizde önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Parfüm satın alırken öğleden sonra saatlerinin de daha uygun olduğunu hatırlatalım. Saatin bu işle ne ilgisi olduğunu merak ediyorsanız, öğleden sonra saatleri koku alma duyusunun en üst noktada olduğu saatlerdir.

Parfüm Kullanırken Yapılan Hatalar

Yeni bir parfüm satın alırken en sık yapılan hatalardan biri o gün başka bir parfüm kullanmaktır. Eğer parfüm seçecekseniz o gün her zaman kullandığınız kokuyu sürmemeniz gerekiyor ki iki koku birbirine karışmasın. Çok güzel kokmak için ille de parfümü üzerinize boca etmeniz gerekmiyor. Unutmayın fazla koku sizi de çevrenizdekileri de rahatsız edebilir. Özellikle alerjisi olanları da düşünerek parfüm kullanırken daha dikkatli olmakta fayda var. Son olarak, parfümünüzü takılarınızın üzerine sıkmayın. İçerisindeki alkol ziynet eşyalarınıza zarar verebiliyor.
ÖNERİLER