× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sağlık / Bakım

YENİ YIL KARARLARI’NA S.M.A.R.T. YAKLAŞIM

2020’ye sayılı günler kala, daha iyi bir versiyonumuzu oluşturmak, yeni yıl kararları almak ve hedeflerimizi oluşturmak için harika bir dönemdeyiz.

by Feryal Hasan 16/12/2019

Yapmak istediğimiz ve kendimizle ilgili değiştirmek istediğimiz şeyler için güzel bir motivasyon ve başlangıç noktası var önümüzde. 
“Hadi buradan başla” diyen bir fırsat 2020. 

Açık ve net bir şekilde yeni yıl kararları alan insanların, almayanlara göre hedeflerini gerçekleştirmede 10 kat daha başarılı olduğu biliniyor. Ne kadar başarılı olacağınız hakkında bir fikriniz yok ise denemek bile harika bir seçenek. Hedeflerinizi kayıt altında tutmanız, kendiniz için bir liste veya bir video olarak saklamanız önerilen bir yöntem.
Peki yeni yılda neyi farklı yapacağız? 

Bu yeni yıl hedeflerinizi belirlerken, akıllı hedef belirleme S.M.A.R.T tekniğini kullanmanız faydalı olacaktır. 

S.M.A.R.T. Hedeflerinin açılımı aşağıdaki gibidir: 

S (Specific): Belirli 
M (Measurable): Ölçülebilir 
A (Achievable): Başarılabilir 
R (Relevant): Amaca Uygun
T (Timely): Zamanlı 

S (Specific) Hedefleri belirken genel ifadeler, soyut ifadeler kullanmayın. Niyetlerle hedefler birbirine karışmamalı. Tam olarak neyi başarmak istediğinizi iyi tanımlayın. 

M (Measurable)Hedefiniz sayılarla ölçülebilir olmalı. Aksi durumda hedefinizi başardığınızı veya başaramadığınızı, ne kadar yaklaştığınızı nereden bileceksiniz. 

A (Achievable) Başarılabilir yani hedefi uygulayacak kişi için kabul edilebilir olmalıdır. Kendi yaşam koşullarınıza uygun, uygulanabilir ve sürdürülebilir hedefler koymalısınız. 

R (Relevant) Bu hedef sizin için neden önemli? Hayallerinizle yaşam amacınızla uyumlu mu? Ana amacınıza giden bir yoldan sapan hedefler var ise bu hayatınızı zorlaştırır. Hayalinizle, hayat amacınızla uyumlu hedefler olmalı. “Ne için bunu yapıyorum” sorusu çok önemli.

T (Timely) Hedeflerin bir bitiş zamanı olmalı. Günlük, haftalık veya aylık olarak bölerseniz ana hedefe giden yolda kaybolmazsınız.


En bilinen yeni yıl kararları, kilo vermek/fit olmak, daha sağlıklı beslenmek, spor yapmak, en az bir tane kursa gidip yeni bir beceri kazanmak, daha önce görmediğin ve görmek istediğin bir yere seyahat etmek gibi konulardan oluşuyor. Kişisel hayallerimizi ve kendimiz için istediklerimizi düşünerek bunları farklılaştırmak, çeşitlendirmek ve kendimiz için uygun olan hedefleri yaratmak konusunda ise tamamen özgürüz.

ÖNERİLER