× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Sinema / Müzik

MODA DÜNYASINA İLHAM OLAN FİLMLER

ModaHayat ekibi olarak sizi modanın ihtişamlı dünyasında ufak bir yolculuğa çıkarıyoruz. Sizler için listelediğimiz birbirinden eğlenceli moda film önerileri.

by Gizem Şakar 19/03/2020
THE GREAT GATSBY - MUHTEŞEM GATSBY
1920'li yıllarda yazar olmak isteyen Nick, eğlence hayatının gözde şehri New York'a gelir. Burda milyoner Gatsby'nin verdiği ihtişamlı partilere katılır ve yolları Gatsby ile kesişir. 1920li yılların modasının çok iyi ele alındığı filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio (Jay Gatsby), Tobey Maguire (Nick Carraway), Carey Mulligan (Daisy Buchanan) ve Joel Edgerton (Tom Buchanan) gibi ünlü isimler yer alıyor.

THE DEVIL WEARS PRADA - ŞEYTAN MARKA GİYER 
Meryl Streep’in inanılmaz oyunculuğunu konuşturduğu filmlerden biri olan Şeytan Marka Giyer,  iş hayatında  güçlü, kuralcı ve acımasız olan Miranda Priestly ve deneyimsiz bir gazeteciyi canlandıran Anne Hathaway’in  Runway dergisinde yaşadığı hırs ve zorluklarla dolu moda dünyasını gözler önüne seriyor.

THE SEPTEMBER ISSUE - EYLÜL SAYISI
Karl Lagerfeld, Oscar de la Renta, Grace Coddington gibi  moda dünyasının yıldızlarını görmek için bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz. Amerikan Vogue dergisinin tarihindeki en önemli sayılardan biri olan 2007 Eylül sayısının çıkarılma sürecini anlatan belgeselde Anna Wintour bizzat kendisini canlandırıyor.

COCO BEFORE CHANEL
Gabrielle Coco Chanel’in gerçek yaşam hikayesini anlatan bir biyografi filmidir. Fransız yapımı filmde, ünlü moda tasarımcısı Coco Chanel'in moda dünyasına  giriş yapmadan önceki yetimhaneden başlayıp kabare şarkıcılığına uzanan hayatı anlatılmaktadır. Coco Chanel’in moda dünyasında devrim yaratan çizgisini nasıl oluşturduğunu, maskülen dokunuşlarını nasıl kadın modasına kabul ettirdiğini ve özel yaşamındaki sıkıntıları başarılı bir şekilde anlatılan film aynı zamanda Edmonde Charles-Roux’nun kitabınında bir uyarlamasıdır. Coco Chanel rolünde ise Fransa’nın en ünlü aktrislerinden biri olan Audrey Tautou rol almıştır.                   

 YVES SAINT LAURENT
Christian Dior'un sağ kolu olan Yves Saint Laurent, Christian Dior'un hayatını kaybetmesi üzerine işlerin başına geçer ve ilk tasarımını hazırlayarak tanınmaya başlar.Hem iş hayatındaki hem de özel hayatındaki partneri Pierre Berge ile ilişkisine odaklanan film 2014’ün önemli biyografik yapımlarından biridir. İkili, birbirlerine aşık olur ve iş hayatında da birlikte çalışmaya başlar. Üç yıl sonra ise kendi markası olan Yves Saint Laurent'i yaratır. Ancak Yves Saint Laurent'in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler hale gelir.  

BREAKFAST AT TIFFANY'S 
Audrey Hepburn’ün başrolünde oynadığı Tiffany’de Kahvaltı filmi moda severlerin kaçırmaması gereken filmler arasında yer alıyor. Mücevher dükkanı Tiffany’de her sabah kahvaltı yapan Holly’in yaşadığı aşkı anlatan filmde siyah elbiseler, gösterişli takılar, şapka ve gözlükler gibi aksesuarlar 60’ların ihtişamlı tarzıyla sizleri bekliyor.

IRIS
94 yaşındaki dünyanın en yaşlı moda ikonu olarak kabul edilen Iris Apfel’in hayatına odaklanan film, aksesuarları kullanma biçimiyle modaya nasıl yön verdiğini anlatıyor. 


DIOR AND I
Bir belgesel film de Christian Dior’un prestijli dünyası için çekildi. Raf Simons’ın ilk “haute couture”  koleksiyonunu çıkarma hikayesi  bu belgeselde anlatılmaktadır.

IN VOGUE : THE EDITOR'S EYE
2012 yılında televizyon filmi olarak çekilen In Vogue: The Editor’s Eye, yine Vogue editörlerinin yaşamlarını ele alıyor. 

ÖNERİLER