× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

2 GENÇ GİRİŞİMCİ TARAFINDAN KURULAN BAŞARILI GİYİM MARKASI: XIBALBA

Ali Yılmaz ve Furkan Tongut tarafından kurulan Xibalba'nın kuruluş ve markalaşma sürecine ait merak ettiğiniz tüm detaylar

by Buse İldem 23/11/2020

Merhabalar, öncelikle bize XIBALBA isminin nerden geldiğini, anlamını anlatır mısınız?

XIBALBA ismini markamız kurulurken özgün ve farklı tasarım anlayışımızı betimlemek için uygun gördük. XIBALBA maya mitolojisinde Yeraltı Dünyası anlamına geliyor. Tasarımlarımızdaki ve marka ruhumuzdaki karamsar ve bu dünyadan olmayan hava ile özleştirdik.

Markanızın ortaya çıkış hikayesinden ve gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Markamızı aslında bir heyecanla ve aniden kurduk. Ben (Ali Yılmaz) daha çocukken modanın içinde büyüdüm. Pazarda bir açık gördük ve bu fikrimi ortağım Furkan Tongut ile paylaştım. Çok kısa bir sürede markanın temellerini atmış bulunduk. Markamız bizimle beraber yıllar içerisinde çok yol kat ettiğini düşünüyorum. 2 yıllık bir marka olmamıza rağmen kısa sürede sabit müşteri portföyü ve bilinirlik elde ettik.


XIBALBA hedef kitlesi nedir?

XIBALBA aslında kendini genç hisseden her kadına hitap eden bir marka. Biz gençliğin fiziken değil ruhen olduğuna inanıyoruz. Kendini genç hisseden her kadına hitap edecek ürünlerimiz bulunuyor ve tasarımlarımıza bu anlayışla yapıyoruz. Kendimizi dar bir hedef kitlesi içerisine hapsetmiyoruz.


Marka kurucusunun geçmişinden ve deneyimlerinden bahseder misiniz?

Ben Ali Yılmaz, markanın kurucu ortağıyım. Başkent Üniversitesi Uluslarası Ticaret mezunuyum. Her ne kadar ilgi alanımdan başka bir bölümde okusam hep aklımda moda sektörü vardı. Ailem de modanın içindeydi. Kendi markamızın büyümesinde işleyen faaliyetlerin her alanında küçük yaşlarda da içindeydim. Üretim alanından mağazada satışa kadar her alanı heyecanla takip eden ve gözlemleyen bir kişilik oldum. XIBALBA kurulmadan önce bu hazır düzeni devam ettirmek ve Global pazarda konumlandırmak için planlar yaparken yeni bir girişim yeni bir heyecan istedim ve XIBALBA’nın temellerini attım. Oradan küçük yaşta edindiğim deneyimler aslında XIBALBA’yı kurmakta ve geliştirmekte çok fazla işime yaradı.

XIBALBA satış kanalları neler? Ürünlerinizi nerelerde sergiliyorsunuz?

Xibalba.com.tr  internet sitemizde, OpenHaus Nişantaşı ve Bebek Şubelerinde, Barners Panora ve Filistin caddesi şubelerinde ve Adana Lookbook Designer Store’da sergiyiliyoruz. Fakat bazen bu adresler değişebiliyor yenisi ekleniyor ya da kaldırılıyor. İlgililer sitemizde ki satış noktalarımız başlığı altında adresleri bulabilirler.

Tasarımlarınız ile beraber yakalamak istediğiniz enerji ürettikleriniz ile örtüşüyor mu?

Xibalba rahatlığı kadar özgürlüğünü de tercih edenlerin, dinamik ve cesur stillerini yansıtabilmeleri için tasarlandı. Xibalba sokağın ruhunu cesurca yaşamayı ve ben buradayım diyen genç ruhların sesi olmayı hedefliyor. Bu hedefimizi ve ruhumuzu ürettiklerimize yansıttığımıza düşünüyorum.

XIBALBA markasının doğmasındaki en büyük motivasyonunuz ne oldu?

Global moda dünyasında Türkiye üretim yönünde çok güçlü iken tasarım ve markalaşma yönünde zayıf olduğunu düşünüyoruz. Bu boşluğun dolmasında bir nebze de olsa destek ve öncü olmak istiyoruz. İlk günden bu yana hep bu motivasyonla çalışıyoruz.

Markanızı nerede görmeyi hedefliyorsunuz? 

Markamızı tüm dünyada, öncelikle uzak doğu ve Avrupa pazarında görmeyi hedefliyoruz ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Belirttiğimiz üzere Türkiye’den global bir moda markası çıkarmak en büyük motivasyonumuz ve hedefimiz.

İnsanlar neden XIBALBA ürünlerini tercih etmeli? Farklılaştığınız noktalar neler?

Marka olarak işçilik ve kumaş kalitesinde pazardaki benzerlerimizden farklılaştığımızı düşünüyoruz. Tek bir hedef kitleye kendimizi şartlamadan kendini genç hisseden her ruha hitap etmeye çalışıyoruz. Tasarım anlayışımızda ki farklılık ve cesur parçalarla benzer tüm markalardan ayrıştığımıza inanıyoruz.

Tasarımlarınızı hazırlarken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz ve tasarımlarınızın özellikleri neler?

Tasarımlarımızı hazırlarken dikkat çekici, farklı ve kullanışlı olmasını planlıyoruz. Ürünlerimizi yüksek kalite standartlarına göre üretiyoruz. Tasarımlarımızla ben buradayım diyen, cesur ve genç ruhları hedefliyoruz ve buna göre tasarlayıp üretiyoruz.

Markalaşma sürecinde sizi en çok neler zorladı?

Aslında pek zorlandık diyemeyiz fakat tasarımlarımıza üretim sürecine aktarırken bazı ürünlerimizde zorlanıp revize edebiliyoruz. Bunun dışında ise iç piyasada markalaşırken perakende açısından problemlerle bazen karşılaşabiliyoruz. Bunların dışında her şey istediğimiz gibi gidiyor.

ÖNERİLER