× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

AYSUN ŞAHANOĞLU KABA: KARİYER OLARAK MODA DANIŞMANLIĞI

Başarılı moda danışmanı Aysun Şahanoğlu Kaba ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz sizlerle.

by Turan Saray 26/07/2020

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? 

12 senedir moda yazarlığı ve moda danışmanlığı yapıyorum. Küçüklüğümden itibaren giyim, moda ve stil konularına çok meraklıydım. Aldığım her kıyafeti kendime göre uyarlamayı çok severdim. Tabi babamın ve ailemin gelişmiş zevklere sahip kişiler olmasının çok önemli rolü vardır. Görsel zevkler ve yaşam gustosu aslında doğuştan gelen şeylerdir. Önemli olan da onu geliştirmesini bilmektir. Birçok gazetede yazdım, şu anda Hürriyet Ankara ve Hürriyetcomtr'de yazıyorum. Üç tane kitabım var onları da büyük keyifle yazdım.

Moda sektörünü tercih etmenizin sebebi nedir? 

Kişiler genelde ilgili olduğu ve sevdiği alanlarda olurlarsa daha başarılı olurlar. Bunu hep gördüm ve analiz ettim. Benim de sevdiğim bir alandı  ve 40 yaşlarına yakın başladım, keşif yolculuğum biraz geç oldu...

Modayı günlük hayatınızda nasıl uyguluyorsunuz? 

Moda benim için eğlence ve renk, onsuz olmaz ama benim için öncelik vücudunuzu tanımak, kendinizi tanımak ve ona gören giyinmektir. Kendime yakışan parçaları ve güncel trendleri harmanlıyorum.

Bu sektörde bulunmak isteyenlere önerileriniz nedir? 

Eğitimlerini alsınlar, analiz etsinler, yaratıcı olsunlar, bol seyehat etsinler, dünyayı takip etsinler, kendilerini geliştirsinler...

3 farklı kitabınız var. Bu kitapları yazmak ve insanlarla paylaşmak için motivasyonunuz neydi? Geri dönüşleri nasıl oldu? 

Beni tanıyanlar çok iyi bilir, kendimi bildim bileli etrafımda onayı alınan, fikri sorulan bir kişi oldum. Aldığım hiçbir ürünü ufak değişikler yapmadan giymedim. Hep küçük küçük notlar alırdım. Ben doğru giyinmeye çok takılmıştım, yolda gördüğüm yanlış giyinenleri hep düzeltme ihtiyacı duyardım. Her kadının güzel yanları vardır ve benim için onları ön plana almalarını çok önemliydi. Ben de bu konularla ilgili notlarımı ve gazetedeki yazılarımı birleştirip şu kitaplarımı çıkardım: Aysun Kaba ile Stilini Keşfet, Kim Korkar Hain 40'tan, Moda Dönek Bir Tanrıçadır.

Kendi isminizi bir marka haline getirirken karşılaştığınız zorluklar nelerdi? 

Marka oldum demek öyle kolay bir iş değil, ben hala bu yolda olma yolundayım. Her meslekte olduğu gibi bu alanda da zorluklar var ama doğal ve sahici olursanız başaramayacağınız hiçbir iş olamaz. Bütün zorlukları da yenersiniz.

Sizinle çalışan marka/kişilere kattığınız değerler nedir? 

Sahicilik, samimiyet, markayı iyi ifade edebilme...

Türkiye’de moda sektörünü nasıl buluyorsunuz? 

Daha genç tasarımcıların olması, onların enerjisi, yaratıcılıklarını seviyorum. Pandemi döneminde bütün sektörlerde olduğu gibi moda sektöründe de zor günler oldu. Türkiye'de moda sektörü daha iyi yerlerde olmalı. Çok başarılı olan ve gurur duyacağımız modacılarımız var.

Dünyaya kıyasla Türkiye’nin moda anlayışını nasıl buluyorsunuz? Giymeyi sevdiğiniz Türk tasarımları var mıdır?

Türkiye bence son yıllarda moda ülkesi diyebilirim. Rivus, Ceren Can, Museforall, Atolye06, Mirela Cerica, Beymen Akademia da sevdiğim Türk tasarımları.

En sıkı takip ettiğiniz markalar neler? 

İnanın Türk markaları. Dünya markalarının çoğunu da takip ediyorum ama bizim markalarımızı daha çok beğeniyorum.

Türkiye’de stilini en çok beğendiğiniz 3 isim? 

Burcu Esmersoy, Ece Sükan, Yasemin Özilhan

Kendinizi en iyi yansıtan 3 markayı bizimle paylaşır mısınız?

Isabelmarant, Celine, Akademia

Kombinlerin olmazsa olmazı parçalar neler? 

Jean, beyaz gömlek, aksesuar.

Coronavirus sonrasi moda sektöründe ne gibi değişiklikler olacağını düşünüyorsunuz? 

Bu dönemde moda haftalarının iptali, parekende satışlarının durmasıyla büyük bir şok yaşadı. Sürdürebilir moda kavramı artık ciddiye alınıp yeni bir dünya anlayışla tüketimde daha yavaşlamak gerektiğini anladık sanki. Normalleşmeye geçtiğimizde her şeyin daha iyi olacağına eminim.

Kendi markasını kurmak isteyen genç girişimcilere tavsiyeleriniz neler?

Kendilerini geliştirsinler, dünyayı takip etsinler, eleştiriye açık olsunlar, sahicilik olmazsa olmazları olsun.ÖNERİLER