× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

BE MINE DESIGN

Başarılı girişimci Başak Sipahioğlu ile markalaşma üzerine #beminedesign

by Buse Öner 09/07/2021
1) Markanın sahibi olarak kendinizden bahseder misiniz? 

 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Görsel İletişim Tasarımı master programını bitirdim. Tezim trendler, ilham kaynakları ve bunların reklam aracılığıyla kitlelerle etkileşime girmesi, sonuçları ve bunun örneklendirilmesiyle ilgiliydi. Çocukluğumdan beri sanatla iç içeydim, dolayısıyla yaratıcı alanlarda, çeşitli reklam ajanslarında çalıştım & tasarım ödülleri aldım. Tekstil deneyimim de var, tasarım tarafında. Londra'da kaldığım dönemde ve sonrasında, sanatın yanı sıra sanat tarihi, mitoloji ve sembolizm ile çok ilgilendiğim için, markamın konsepti kendiliğinden ortaya çıktı; gökyüzünde olanlar ve onların yansımaları, hayatımda hep iç içe olduğum konulardı. Astroloji eğitimim de var bu arada. Benim için hayatımın bir parçası olan her şeyin, işimin de bir parçası olması çok keyifli, bunlar; astroloji, sembolizm, mitoloji, görsel sanatlar, sanat tarihi gibi... Gökyüzünden ilham alıyorum ve kozmik enerjilerden esinleniyorum, onları insanları mutlu etmek için tasarladığım ürünlere yansıtmaya çalışıyorum. 

 2) Be Mine Design markasını kurmaya nasıl karar verdiniz? 

 Yıllarca yaratıcı yönetmen olarak markalar için çalışıyordum. Tüm bu deneyimlerin sonunda, 2016 yılında, kendi markamı kurmaya karar verdim. Edindiğim tecrübelere yenilerini ekledim işin içine girdikçe. Karar verme aşaması zor olmadı, ama yaratıcılığımı nasıl aktarabilirim konusu biraz önemliydi benim için, tekstil sektöründe de deneyimim olması ve bu konuya eğilimim olması sebebiyle, çizimlerimi moda alanında kullanmak istedim, günlük yaşamın içinde, herkese ulaşabilen bir yanı olsun istedim yaptığım işin/ çizimlerin. Ve Be Mine Design hikayesi böyle başladı…


3) Be Mine Design markası olarak hedefleriniz nelerdir?

Uluslararası tanınan bir marka olmak. 

4) Hitap ettiğiniz müşteri kitlesi nedir? 

Markamız meraklı, yenilikçi ve kendini enerjik hissetmek isteyen herkese hitap ediyor. Erkekler de ilgi gösteriyorlar, onlar içinde bir koleksiyon yapmak istiyorum.


5) Müşterilerinize hangi platform veya platformlar üzerinden ulaşıyorsunuz? 

Instagram ağırlıklı bir paylaşım ve iletişim içindeyiz değerli takipçilerimiz ve sevenlerimizle, marka olarak sosyal medyanın yanı sıra, satış noktaları ve online satış platformlarındayız. Trendyol, Lidyana, Hipicon gibi. Instagram adresimizden de bizi güncel olarak takip edip, iletişim kurabilirler: @  bemine_design  

6) Marka isminizin hikayesi nedir?

Be Mine, aslında hem anlam olarak hem de adımın bir parçası olarak markamız için önemli. Şöyle ki: amacım bu ürünleri kullananların kendilerini iyi hissetmelerinin yanında, sahip olmak isteyecekleri renkli, enerjik ve çekici ürünler yaratmaktı. Dolayısıyla ‘benim olmalı’ diyecekleri bir ürün ortaya koymak, bunun yanında, bu marka isminin içinde benim adım var.


7) Marka kurma aşamasında hangi konularda zorlandınız?

Aslında pek çok kişinin yaşadığı zorlukları yaşamadım çünkü marka yaratma süreçlerinin içinde çalıştığım bir profesyonel çalışma hayatım vardı, yaratıcı reklam ve pazarlama tarafındayım senelerdir. İşin mutfağından geliyorum diyebilirim. Ama tabii ki hepimizin yaşadığı bazı durumlar oluyor, ülkenin içinde bulunduğu şartlara bağlı olarak. Ama hayalleriniz varsa zorluklar aşılabiliyor.

8) Markayı kurmadan önceki hedefleriniz ile şu an bulunduğunuz konum ne derece birbiriyle uyuşuyor? 

 Hedeflerim arasında hem tasarımlarla ilgili hem marka kimliği ile ilgili konular var. Markanın bilinirliği, güvenilir ve kalıcı olmasını çok önemsiyorum, ancak bu yenilik ve orijinallik ile bir araya geldiğinde çok değerli diye düşünüyorum. Hedeflerim hep bu doğrultuda gelişiyor, her sezon yeni ürünler oluyor, mesela bu sezon elbiseler var. Sürprizli bir markayız, çünkü gelişmeyi, yenilenmeyi ve yaratıcılığı esas alıyoruz. Hedefler bitmiyor, hepsi bir süreç, bu şekilde görüyorum. Fularlarımız her sezon yeni desenlerle sevenlerimizle buluşuyor ve çok seviliyor, marka sevenleriyle aramızda organik bir bağ bulunmakta bu da çok önemsediğimiz bir konu, üretimden satışa son aşamaya kadar her detayla ilgileniyoruz, ve onların mutluluğunu bizim mutluluğumuz olarak görüyoruz. Fularlarımızı üretirken her aşamasında, bizdeki pozitif enerji, bizi tercih ederek fularlarımızı kullananlara da yansıyor. Güzel geri dönüşler almamız doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

9) Türkiye’de tasarımcı olmanın avantajları ve dezavantajlarından bahseder misiniz?

Türkiye çok renkli bir ülke, bu açıdan çok avantajlı. Bu aynı zamanda da dezavantaj olabilir, nasıl baktığınız önemli. Ben her zaman pozitif yönüne odaklıyım, bunun çok getirisi var hem yaratıcılık anlamında hem de insanların size bakışları ve markanızı sahiplenmeleri açısından şanslı bir coğrafyadayız diye düşünüyorum.

10) Müşterileriniz size neden tercih ediyorlar veya neden tercih etmeliler?

Markamızı sevenler ile aramızda oluşan güzel bağı, kaliteli ve orijinal ürünler sunuyor olmamıza bağlıyorum. Hikayesi olan ve yaratıcılığın ön planda olduğu ürünler hazırlıyoruz, bu da markamızı farklı kılıyor. Ve tabii ki, ürünlerimizin kozmik enerjileri konu alması, desenlerde kullanılan tılsımlı semboller, ve renkleri kullanırken enerjilerini yükseltmeyi hedefliyor olmamızın da katkısı vardır diye düşünüyorum. Bu ürünleri kullanırken güzel enerjileri, hayatlarında hissetmelerini umuyoruz.

11) Ürünlerinizi tasarlarken ilham kaynağınız nelerdir?

Okuduğum yada gördüğüm her şey ilham kaynağım olabilir, ve bunu nasıl tasarıma aktardığım da benim işim. Astrolojiyi, kadim sembolleri ve mitolojiyi kullanıyorum ki, bunlar birbirinden ayıramadığım konular benim için, ve yaşamımın bir parçası hatta. Gökyüzünde hareket halindeki gezegenlerin konumlarını uzun senelerdir gözlemlerim. Kafamın içinde gökyüzü haritasıyla dolaşıyorum diyebilirim. Bu gezegenlerin etkileri, enerjileri, renkleri, elementleri, sembolleri var, hepsi bir bütün aslında. Ve doğaya ait her şey bana ilham kaynağı olabiliyor.

ÖNERİLER