× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

DEERCASE: TELEFON KILIFINI MODA İLE HARMANLAYARAK BAŞARILI BİR MARKA OLUŞTURMAK

Moda ile telefon kılıfı markasını harmanlayarak başarılı bir marka nasıl yaratabilirsiniz? Tüm detayları Deercase’in Pazarlama ve İletişim Müdürü Özlem Topaloğlu ile konuştuk.

by Gizem Şakar 05/06/2020

Deercase kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?

Deercase’i 2016 yılında, iki eski arkadaş olan Kurucu Ortaklarımız Cengiz Akın ve Erdal Kurt sektördeki bilgi ve birikimini birleştirebilecekleri bir projeye imza atmak için kurdu. Sektördeki hızın ve dolayısıyla stok maliyetlerinin artması ile israfın önüne geçebilmek ve değişen trendlere ayak uydurabilmek amacıyla böyle bir markayı yaratma kararı aldılar.

Sektörde bulunan birçok farklı markadan sıyrılma başarısının arkasında ne yatıyor?

İlk olarak, bulunduğumuz sektörde bu kadar farklı çeşidin bir arada başka bir mağaza tarafından sunulamıyor olması. Ayrıca markamızın müşterilerle sürekli yakından ilgilenmesi, onların hayatına dokunabilecek trend ürünleri ortaya çıkarması, modayı yakından takip etmesi ve kişiye özel ürünleri çok kısa sürede üreterek müşterilerle buluşturması Deercase’i diğer markalardan ayrıştırıyor. Burada attığımız en önemli adım cep telefonu aksesuarını bir moda aksesuarı haline getirmiş olmamız.

Pazarlama ve satış stratejileriniz nelerdir?

Müşterilerimizle sürekli temas halindeyiz ve markamızı kendi markaları gibi hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Müşteri memnuniyetinin öneminin farkındayız ve bunun için iyi bir bütçe ayırıyoruz. Birçok marka ve oluşumla sürekli iletişim halindeyiz. 200’den fazla influencer ve birçok ünlü isim ile birlikte çalışıyoruz, şu anda online satışımız dışında Nişantaşı City’s’de bir mağazamız bulunuyor. İleriki süreçlerde mağaza sayılarımızı arttırmayı, Deercase aplikasyonu üzerinden de müşterilerimize ulaşmayı, önemli iş birliklerine imza atmayı ve en önemlisi de yurt dışı satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz.

Müşteri portfolyönüz kimlerden oluşuyor?

Deercase’in hedef kitlesi 18-34 yaş arası %64 kadın %36 erkeklerden oluşuyor. Yeni koleksiyon, tasarım ve iş birliklerimizle de erkek hedef kitlemizi arttırmayı ve birçok yaş aralığına hitap etmeyi amaçlıyoruz.

Türkiye dışında hangi ülkelere satış gerçekleştiriyorsunuz? Hedefte hangi ülkeler var?

Şu anda İngiltere, Avusturya ve Azerbaycan’da farklı marka mağazaların bünyesinde satışlarımız mevcut. Kısa bir süre içerisinde de Avusturya’da kurulacak olan ofisimizle birlikte üretime başlayacağız. Böylelikle öncelikle Avrupa’da sonra ise tüm dünyada markamızı tüm kullanıcıların beğenisine sunmayı hedefliyoruz.

Deercase’in bundan sonraki hedefi nedir?

İlk etapta ürünlerimizin tüm dünya pazarında yer almasını ve akabinde dünyaca ünlü isimlerle iş birliği yaparak, ülkemizden başarılı bir marka daha çıkmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Instagram profiliniz ya da web sitenize baktığımız zaman, bir vizyon doğrultusunda her şeyin sürdüğünü görüyoruz. Bunun arkasında yatan vizyon nedir?

Vizyonumuz tüm dünyada telefon ve diğer teknolojik aksesuarlarımızı modanın vazgeçilmez parçası haline getirmek. Bu vizyon doğrultusunda web sitemizi ve instagram profilimizi dizayn ediyoruz, prodüksiyon çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz, koleksiyonlarımızı tasarlıyoruz.

Marka kuruluş aşamasında yaşadığınız zorluklardan bahseder misiniz?

Dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik zorluklar ve piyasada meydana gelen sürekli dalgalanma birçok marka gibi bizi de oldukça zorlayan durumlardan biri. Ayrıca ilk zamanlarda insan kaynağı konusunda da oldukça zorluk yaşadığımızı söyleyebilirim.

Satış kanallarınız nedir? Müşterilerinize nasıl ulaşıyorsunuz?

Şu anda en önemli satış kanallarımız web sitemiz deercase.com , Instagram (deercase_official) ve Facebook (deercase) kanallarımız. Sosyal medya kanallarımızı oldukça iyi kullandığımızı ve çok geniş müşteri kitlesine ulaşabildiğimizi söyleyebilirim. Öncelikle sosyal medya reklam performanslarımızı sektöründe çok başarılı danışmanlarımızla birlikte yönetiyoruz, 200’ün üzerinde hedef kitlemizle uyum sağlayan mikro ve makro influencer ve ünlü birçok isim ile iş birlikleri gerçekleştiriyoruz.

Müşterileriniz neden sizi tercih ediyor ve potansiyel müşteriler neden sizi tercih etmeli?

Çünkü tasarım ve üretim anlamında üst seviyede başarılı ve kaliteli işler çıkardığımızı düşünüyorum. Marka değerimiz de oldukça yüksek. Ayrıca müşteri memnuniyeti ve güven gerçekten Deercase’in odak noktası. Geri dönüşlerin hemen hemen hepsini değerlendirerek, atacağımız her yeni adımı, her stratejiyi bu doğrultuda belirliyoruz. Bu nedenle müşterilerimizin bizi tercih ettiğini düşünüyorum.

Ürün tasarımlarını belirleme sürecinden bahseder misiniz

Biz Deercase’in vizyonunu, misyonunu ve stratejilerini bu yönde oluşturduk. “Your case, your style!” sloganıyla yola çıktık. Müşterilerimizin kendi tarzlarını telefonlarına da yansıtabilmelerini istedik. Çünkü biliyorsunuz ki artık telefonlarımız da kıyafetlerimiz kadar ön planda ve kendi tarzımızı yansıtmamız konusunda yegane unsur. Bu nedenle modayı, trendleri takip etmememiz düşünülemez.

Şeyma Subaşı ile gerçekleştirdiğiniz başarılı bir iş birliğiniz var. Neden Şeyma Subaşı?

İş birliklerimizde en çok seçtiğimiz marka yüzünün Deercase’in stratejilerine, hedef kitlesine uyumlu olmasını önemsiyoruz. Şeyma Subaşı da stratejilerimizle ve hedef kitlemizle çok uyumlu bir isimdi. Ayrıca renkli bir sosyal hayata sahip olması, dijital mecralara olan adaptasyonu, popülerliği, sosyal medyanın hayatının önemli bir kısmı olması tercih etmemizde en büyük etkenlerdi.

Gerçekten istediğiniz etkiyi yaratabildiniz mi? Satışlarınıza olumlu anlamda yansıdı mı?

Az miktarda olumsuz tepki aldık fakat satışlarımıza olumlu yansımaları da elbette ki oldu. Marka bilinirliğimizi arttırdık ve ayrıca birçok iş birliği teklifi de aldık.

Bundan sonraki süreçte Deercase’i farklı isimlerle iş birliği içerisinde görecek miyiz?

Elbette. Hazırlıklarımıza başladık bile… :)

Biraz da modadan bahsedelim. Giymekten keyif aldığınız özellikle Türk markaları var mıdır?

Stilini oldukça beğendiğimiz ve kendi tarzımıza oldukça yakın gördüğümüz Les Benjamins ilk sırada diyebilirim. Hatta mümkün olursa bir iş birliği gerçekleştirmeyi de çok isteriz, çok ses getiren bir birliktelik olabileceğini düşünüyorum. Beymen, Yargıcı, Mudo ise çok beğendiğim, ürünlerini kullanmaktan çok keyif aldığım sıkı takip ettiğim markalar arasında.

Pazarlama ve İletişim Müdürü olarak, hayatınızı etkileyen ve size ilham veren isimler kimler?

Kendi içimizden başlayacak olursam öncelikle Deercase’in Kurucu Ortağı Cengiz Akın gerçekten benim için ilham kaynağı oldu. Çünkü yenilikçi ve dinamik bakış açısına sahip nadir insanlardan biri kendisi. Vizyonu oldukça geniş. Size sürekli bir şey katacak insanlarla çalışmak ve yeni nesil işler çıkarabilmek gerçekten çok büyük bir şans. Daha genele geldiğimizde ise, her yaptıklarıyla ses getiren, herkese örnek olan ve büyük başarılara imza atan Koç ailesi diyebilirim.

ÖNERİLER