× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

İKİZLER’LE MODA VE HAYAT ÜZERİNE

"Modayı , trendleri yakından takip etsek de pek üzerimizde uyguladığımız söylenemez. Ama moda bizim için yaşam tarzı. İnsanın kendini ifade etme biçimi."

by Sefa Durmaz 01/12/2015

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ?

Merhabalar, Biz 24 yaşında İstanbul’da yaşayan ikiz kız kardeşiz. Aslan burcuyuz. Aslıhan: Beykent Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı , Neslihan ise Aydın Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım öğrencisi.

2.5 yıldır büyük bir zevkle blog  yazıyoruz. Blogumuzu fashion ve life style olarak tanımlayabiliriz. Fotoğraf çekmeyi, yeni yerler keşfetmeyi , alışveriş yapmayı , modayı takip etmeyi, kitap ve dergi okumayı. Tabi ki de gezmeyi çok seviyoruz.


İstanbul’da yaşıyorsunuz. Alışveriş ve moda tutkunuzu biliyoruz. Sizce İstanbul moda konusunda  ilerleyen dönemlerde bir Paris olabilir mi ? Gittiğiniz moda davetlerinden ve etkinliklerden veya edindiğiniz tecrübeleri de göz önüne koyarsak böyle bir ikon şehir olabilir miyiz ?

İstanbul farklı birçok tarzı içinde barındıran bir şehir. Bizce İstanbul bir Paris moda şehri olmak zorunda değil. İstanbul tek başına kendine özgün alternatif bir moda şehri olacağını düşünüyoruz.

 


Modayla aranızı anlatmak isteseniz neler söylersiniz ? Moda sizin için ne kadar önemli  ?

Modayı , trendleri yakından takip etsek de pek üzerimizde uyguladığımız söylenemez. Ama moda bizim için yaşam tarzı. İnsanın kendini ifade etme biçimi. Daha çok kendimize yakışan parçaları giymeyi  tercih ediyoruz. Özellikle aksesuarlar bizim için çok önemli, kıyafetin havasını değiştirdiğini düşünüyoruz.

Bizce herkes kendini nasıl iyi hissedecekse öyle giyinmeli.

 

Bir gününüz nasıl geçiyor ? Özellikle etkinlik ve davetleri de göz önüne alırsak ?

Bir günümüz değilde genel olarak günlerimiz yoğun ve bir o kadar da koşuşturmalı geçiyor. Okul zamanımızın çoğunu alıyor diyebiliriz. Onun dışında lansman ve etkinliklere katılıyoruz.Yeni yerler ve mekan keşifleri yapıyoruz. Blog yazılarımızı yazıp, fotoğraf çekimleri yapıyoruz. Blogger arkadaşlarımızla projeler için buluşuyoruz. Günlerimizin yoğun geçmesi bizi mutlu ediyor. Bu durumdan hiç de şikayetçi değiliz.


İlk çıktığınız zaman yani 2 sene önce, yüzünüzü hiç paylaşmıyordunuz. Bunun bir nedeni var mıydı? Daha sonra hangi olay ya da kişi sizi buna ikna etti?

Öncellikle paylaşımlarımız da kendimizle değil,daha çok kombin ve aksesuar detaylarımızla ön plana çıkmak istedik. Hatta bizi takip edenler ikiz olduğumuzu bilmiyorlardı bile. Hatrı sayılır bir takipçiye ulaştıktan sonra artık yavaş yavaş ikiz olduğumuzu söylememiz gerektiğine karar verdik. Bu kararın etkisinde bize gelen ‘’ sizi merak ediyoruz, artık yüzünüzü gösterin’’ maillerine  kayıtsız kalamadık ve  bir gün cafe de otururken bir cesaretle ınstagram da kendi yüzümüzü paylaştık. Önce çok heyecanlandık. Ne gibi tepkiler gelecek diye merak ettik. Takipçilerimizin olumlu dönüşleri bizi çok mutlu etti. Böylece yüzümüzü de  sosyal medyada paylaşmaya başladık.

 


İkiz blogger olmak nasıl bir duygu? Yaşadığınız en komik anı nedir?

İkiz blogger olmak güzel bir duygu, zaten ikiz olmak bir ayrıcalık. Türkiye de tanıdığımız ya da bildiğimiz ikiz blogger yok.  Özellikle davetlerde insanlara çok ilginç geliyor. Bizi merak edip sorular soruyorlar. Maalesef hatırladığımız komik bir anımız yok.

 

İkiniz de aslan burcusunuz, sizce bunun yaptığınız işe etkisi nasıl oluyor?

Moda ikonu ‘’ Coca Chanel’’ de Aslan burcuydu. Herhalde Aslan burcu olup da modanın içinde olmayan yoktur. Mutlaka modayı az da olsa takip ediyordur.. Bitmek bilmeyen enerjimiz. alışveriş tutkumuz. organizasyon işlerini sevmemiz. Hayattan pes etmeyen her an herşeyden mutlu olabilen yapımız. bu kadar yoğun ve tempolu yaşamamızın en büyük nedenlerinden birisidir.


Hem okul hem blog zor olmuyor mu? Mezun olunca meslek olarak ne yapmayı planlıyorsunuz?

Hem okul hem blogu birlikte yürütmek tabiki de zor oluyor. Ama iki kişi olmanın avantajını kullanıyoruz. Eğer birimiz okulda ise, diğerimiz boşsa o blog yazıları ve çekimlerini hallediyor. Ama genellikle her şeyi birlikte yapıyoruz. Büyük bir ekip gibi çalışıyoruz.

Mezun olduğumuzda moda fotoğrafçılığı ve styling eğitimleri almayı düşünüyoruz. Moda üzerine ilerlemeyi ve bu sektörde çalışmayı istiyoruz.

 


Özellikle İstanbul’da mekan keşifleri yaptığınızı biliyoruz. Şu ana kadar keşfettiğiniz mekanlardan en beğendikleriniz hangileri ?

Karaköy’de özellikle fotoğraf ve fotoğrafçı kitaplarının olduğu sanatsever bir cafe olan Fillbooks bizim  en beğendiğimiz mekanlardan. İyi kahve eşliğinde arkadaşlarınızla güzel vakit geçirilebilecek konsept bir mekan.

Bir diğer beğendiğimiz mekan ise Karaköy Mums cafe’nin kendi evindeymişsin gibi hissettiren güzel ve sakin ortamı. Sıcak dekorasyonuyla favori mekanımız diyebiliriz.


Stilinizi nasıl anlatırsınız, gün içerisinde ve bir davete katılırken nasıl giyinmeyi tercih ediyorsunuz ?

Tarzımızı maskülen olarak tanımlayabiliriz. Blazer ceketler, oxford ayakkabılar,gömlekler tarzımızın vazgeçilmezlerinden. Vintage çantalar ve broşlarımızda tarzımızı tamamlayan aksesuarlardan. Genellikle abartıyı sevmiyoruz. Dikkati bir yada iki parçaya çekiyoruz. Davetlerde de tarzımızdan ödün vermiyoruz.  Blazer ceket ve gömlekler kurtarıcımız oluyor. Bizi topuklu ayakkabı ile görmeniz biraz zor.  Onun yerine şık oxford ayakkabıları giymeyi tercih ediyoruz. Bizim için her zaman rahatlık ön planda.


Türkiye ve dünyada beğenerek takip ettiğiniz markalar ve tasarımcılar kimlerdir?

Moda dünyasına yön veren gerek vizyonu, tarzı.yaratıcılığı ve enerjisiyle müthiş bir kişilik olarak gördüğümüz Karl Lagerfeld i takip ediyoruz. Bir diğer tasarımcı ise,

Hande Çokrak  yüksek enerjisiyle, eğlenceli,renkli koleksiyonlarını beğendiğimiz bir tasarımcı.


Evet artık yavaştan sona yaklaşıyoruz. Röportajı bitirmeden bu senenin trendleri sizce neler olacak ? Sonbahar/ Kış trendlerini sizce bu sene nasıl olur ? 

Sonbahar  Kış trendlerinde , 70 ‘lerin bohem akımı ile öne çıkan baharat tonları bu sezon revaçta. Süetle başlayan yumuşak doku kadife ile devam ediyor. Özellikle kadifeyi sportif parçalarla kombinleyebiliriz. Uzun yeleklerin de maskülen şıklığın vazgeçilmezleri arasında olacak. Tabi ki bu sezon grileride  sıkça göreceğiz.

 

Son olarak ileride ne gibi projelerde yer almayı düşünüyorsunuz ? Veya hayalini kurduğunuz şeyler neler ? 

Moda sektörünün içinde olabileceğimiz işler yapmak istiyoruz.  Özellikle bizi takip edenler çanta ve aksesuar detaylarımızı çok beğeniyorlar. Onlar için  kendi adımızı taşıyan çanta veya aksesuar koleksiyonu hazırlamakta bir diğer hayalimiz.

ÖNERİLER