× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

KARİYER OLARAK GİRİŞİMCİLİK: NESLİŞAH AYGÖREN ŞATIROĞLU

Neslişah Aygören Şatıroğlu ile For Happy Brides'ın kuruluşu ve markalaşma süreci hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar

by Buse İldem 18/01/2021

Merhabalar, öncelikle Neslişah Aygören Şatıroğlu kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

Koç Üniversitesi İşletme mezunuyum, yüksek lisansımı ise Pazarlama İletişimi alanında tamamladım. Kıyafet ve aksesuarlara duyduğum tutku beni moda alanına yöneltti. Koç’ta okurken İstanbul Moda Akademisi’nde Styling eğitimi aldım ve o dönemden bu yana sektörün farklı alanlarında çalışmaktayım. Şu anda Hürriyet Gazetesi’nde stil yazarıyım, her hafta düzenli yazdığım bir köşem var. Bir de For Happy Brides isimli konsept gelin ve hediye kutuları hazırladığım, tasarımından dağıtımına her süreciyle birebir ilgilendiğim bir markam var.

For Happy Brides hikayesinden bize bahseder misiniz?

For Happy Brides’ın hikayesi 2018 yılına ve kendi düğün sürecimize dayanıyor. O dönemde fark ettim ki; düğün planlama süreci düğün yerinden ya da gelinlikten vs. ibaret değil. Kınadan, bekarlığa vedaya, nedimelere verilen hediyelerden, düğün günü hazırlıklar esnasında ihtiyaç duyulacak aksesuarlara ve hatta fotoğraf çekimlerine eşlik edecek parçalara kadar onlarca detay var. For Happy Brides tam da bu detaylardan ilham alarak, bir ihtiyaca yanıt vermek için doğdu. Düğün sürecimizde benim için yalnızca bir hayal olan özgün markamız 2020 itibariyle hayata geçti. ‘Özgün’ kelimesini özellikle vurguluyorum çünkü farklı olarak ürünlerimizi özel konseptler ve setler halinde, bir de ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz. Örneğin; düğün günü için hazırlık kutumuzu aldığınızda, terlik, taç, kimono, küpe, dövme, defter, kalem gibi parçalar size birbiriyle uyumlu hazırlanmış bir set olarak, bir arada geliyor. Yalnızca, düğün günü için değil elbette, nedimelere hediye edilebilecek veya tebrik için gönderilebilecek setler de dahil olmak üzere şu an tam 27 farklı gelin ve hediye kutumuz var. İstenilirse, bazı ürünlerde kişiselleştirme ve kutu içeriğini tasarlama imkanları da sunuyoruz. Ürünlerimize   www.forhappybrides.com  ya da Trendyol ve Lidyana gibi platformlar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Markanızı çıkarma sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Sıfırdan bir iş kuruyorsanız, bir de nispeten kısıtlı bütçe ve ekiple bu işi yapıyorsanız, bu tamamen bir dene-yanıl-öğren süreci ve sorun çıkmaması mümkün değil. Üretimden istenildiği gibi çıkmayan ve tekrar tekrar üretilen parçalar mı desem; çekimde yaşanan aksaklıklar mı, internet sitesi mi... Her biri ayrı bir meydan okumaydı. En zorlu kısım ise “her şey hazır, artık markamızı tüketiciyle buluşturmaya hazırız” dediğimiz esnada oldu: Covid-19 hayatımıza girdi ve bir anda düğünler iptal oldu. Satış grafiğimiz haliyle hedeflediğimiz gibi gitmedi. Ancak, yaz dönemi itibariyle güzel bir yükseliş yakaladık. Gururla söyleyebilirim ki, şu ana kadar hiç iade almadık ve kutularına ulaşan herkesten güzel yorumlar aldık. Umarım daha da yüksek memnuniyet oranlarıyla devam ederiz.  

Markanız için 2021 hedefleriniz neler?

Düğünler hala başlamış değil; ancak aşılanmayla birlikte yaza doğru başlayacağını ümit ediyoruz. Bu yaza, birbirinden eğlenceli konseptlerde, gelin, nedime ve hediye kutuları eklenmeye devam edecek. Damat setleri de hazırlamaya başlayacağız, o konuda da heyecanlıyız. Bir başka hedefimiz ise, online platformlar sayesinde farklı ülkelere açılmak, şu anda görüştüğümüz mecralar var. 

Markanızın başlangıcından bu yana geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? İstediğiniz büyümeyi elde edebildiniz mi?

Yaz döneminde güzel bir grafik elde ettik, ama sonbaharda yeniden düğünlerin iptal olmasıyla satışlarımız ciddi oranda düşüşe geçti. Hedeflediğimiz büyümenin çok altında kaldık. Yine de yeni kurulmuş bir marka olmamıza ve 2020 yılına rağmen fena gitmediğimizi söyleyebilirim. Ama daha varmak istediğimiz nokta için çok yol kat etmemiz gerekiyor.

Moda kavramı sizin için ne ifade ediyor ?

Moda benim için bir kendini ifade yöntemi... Yaratıcılığımı tetikleyen, ruh halimi yansıtan ve kendimi bulduğum bir dünya... Moda dünyasında derinleştikçe, okudukça, araştırdıkça, dönemin, sosyolojik, toplumsal hatta politik olaylarına nasıl ayna tuttuğunu keşfettikçe de aramızda ayrı bir bağ oluştu diyebilirim. Benim için güzel giyinmekten çok daha öte yani...

Moda yazarlığı yapmaya nasıl karar verdiniz?

Yazmayı oldum olası seviyorum ve moda alanında şu ana kadar yaptığım farklı işler beni bu noktaya getirdi. Çok keyif alarak yapıyorum, umarım hep de yapmaya devam ederim.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken size ilham olan şey nedir?

Gelin ve hediye kutularını hazırlarken, ilk önce mutlaka ‘ben olsam ne isterdim’ düşüncesiyle yola çıkıyorum ve her şey konsepte uygun olan o ilk ürünü hayal etmek ile başlıyor. Ardından, o ürün ile uyumlu olacak tasarımlar neler olabilir diye düşünüyorum ve harekete geçiyorum. Elimde Instagram ve Pinterest gibi sonsuz bir görsel kaynak varken elbette onlara da bolca bakıp ilham alıyorum.

Eğitim hayatınızda edindiğiniz bilgilerin mesleğiniz üzerindeki etkisi ne derece hissedilir?

Okuduğunuz üniversite ve aldığınız eğitim her şeyden önce size bir vizyon, çevre ve kültür kazandırıyor. Bu konuda okuduğum okullar açısından kendimi çok şanslı hissediyorum. Bir de İşletme gibi daha genel bir bölüm okuduğum için özellikle pazarlama ve finans konusunda edindiğim bilgiler iş hayatımda çok işime yaradı. Ancak, ne olursa olsun, okul işin yalnızca teorik kısmı; işin pratiğini yapmadan tam anlamıyla ben bu işi biliyorum demek çok zor. Kaldı ki iş hayatında bile her değiştirdiğiniz işte, hatta belki departmanda bile yeniden bir öğrenme sürecine giriyorsunuz. Hele bir de girişimciyseniz ‘daha önce bilmediğim ne çok şey varmış’ diyorsunuz.

ÖNERİLER