× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

KARİYER OLARAK INFLUENCER'LIK: CEREN KAYA #1

Kariyer olarak Influencer olmayı tercih eden, Yeditepe Üniversitesi mezunu başarılı Influencer Ceren Kaya hakkında tüm merak ettikleriniz.

by Buse İldem 11/12/2020

Ceren Hanım merhaba, öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ceren Kaya, 2019 senesinde Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olan, 1995 yılı doğumlu, Çanakkaleli, moda ve makyajla ilgilenmeyi önce hobi daha sonrasında kendine iş edinen, dünya modasını yakından takip eden ve kendini her gün geliştiren, hayatını sosyal medyada takipçileriyle paylaşmayı seven bir kız.

İnsanlar tarafından takip ediliyor olmak ya da söylediklerinizin uygulanıyor olması size nasıl hissettiriyor?

Bu çok güzel bir duygu, bana insanların güvenini kazandığımı hatırlatıyor her bir önerim alındığında ya da uygulandığında. Böyle bir devirde arkadaşına bile yeri geliyor güvenemezken ben sadece bir ekrandan birbirimizi hiç gerçekte görmeden onlara bir şeyler anlatıyorum ve onların güvenini kazanıp, onlarla harika bir bağ kuruyorum. Ne mutlu bana!:)

Pandemi döneminde insanların daha fazla evde vakit geçirmesiyle birlikte e-ticarette de ciddi bir artış yaşandı. Bu konuda siz markalarla ne gibi iş birlikleri gerçekleştirdiniz?

Markalarla gerçekleştirdiğimiz iş birliklerinde içeriklerimizi doğal olarak hep evde üretmek zorunda kaldık. Ama bu da güzel oldu çünkü takipçilerimiz en doğal hallerimizle gördü hep bizi :)

Sizce influencer marketing konusunda ülke olarak ne konumdayız? Yeteri kadar geliştiğimizi düşünüyor musunuz?

Influencer marketing konusunda ülkemiz gelişmekte olan bir ülke bence, hala bunun değerini anlamayan markalar olduğunu görüyorum çünkü. Ama bir kere bu işin ciddiyetine varan ve işbirlikleri sonucu güzel geri dönüşler alan markalar asla bırakamıyorlar çünkü çağ bu. Her şey sosyal medyada dönüyor, bir şey almadan önce bile artık önerenin samimiyetine bakıyoruz hepimiz. Dediğim gibi gelişmiş sayılmayız ama o yolda ilerliyoruz diyebiliriz.

Kendi markanızı kurmayı düşünüyor musunuz? Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz fikirler var ise bizimle paylaşır mısınız?

Kendi markamı bir ay içerisinde çıkartacağım, hayalim olan bir kategori değil açıkçası sadece asıl istediğim markamı kurmak için ön ayak olacak gibi bir şey. Sürpriz olmasını istediğim için detay veremeyeceğim ama beni takipte kalırsanız çok güzel şeyler geleceğini göreceksiniz! :)

Influencerlık ile birlikte yürüttüğünüz başka işleriniz var mıdır?

Hayır şu an başka işim yok, olsa da yapamazdım sanırım çünkü bu 7/24 bir iş. Kendinizi adamanız gerekiyor, bir gün bile diğer işlerde kaybolup instagramda aktif olamadığımda takipçilerim hemen meraklanıyor ya da etkileşim düşüyor. O yüzden yeni markamda da bir sürü yardımcıya ihtiyacım olacak gibi :)

Bakımlı olmak ya da güzel gözükmek sizin için neyi ifade ediyor?

“Kendini iyi hissettirecek olan neyse onu yapmak.” Tam olarak bunu ifade ediyor. Güzellik kalıpları olan birisi değilim. Güzel kız dediğin şöyle şöyle olmalı diyemem. Çok çeşit güzel var çünkü. Kilolu olup bayıldığım, ince dudakları olup çok zarif bulduğum ya da kısacık saçları olup çok tarz bulduğum bir sürü kadın var. Herkesin güzellik algısının farklı olduğuna ve her kadının güzel olduğuna inanıyorum. O yüzden hiç kimseyi bu zamana kadar dış görünüşüyle yargılamamışımdır. Bakımlı olmak ise kişinin bence tamamen kendi tercihi. Ben mesela bakımlı olmayı influencer olduğum için değil gerçekten bayıldığım için yapıyorum. Çünkü kendime bakmak bana kendimi iyi hissettiriyor.

Geniş kitlelerce tanınıyor olmanın negatif tarafları var mıdır? Neler?

Negatif yanları tabi ki var. Psikolojik olarak insanı ister istemez çok yoran bir durum. Mutluyum ki bana öyle negatif yorumlar hakaretler hiç gelmiyor şu an neredeyse. Ama zamanında bunlar da yaşandı ve o zamanlarda kafama çok takıp kendimi üzseydim belki şu an bu noktaya gelemezdim. Çünkü onlar ettikleri hakaretleri eleştiri sanıyorlar ama malesef ki yapıcı eleştiri ile hakareti ayırt edemiyorlar. Kendi hayatlarındaki problemlerin hıncını bizden çıkartıyorlar. Bunu anladığım an üzülmeyi de kafama takmayı da bıraktım. Küfür hakaret içeren her mesajı da kişiyi de engelliyorum zaten. Öyle insanlara sayfamda yer yok çünkü. Bir de annem çok üzülüyor görünce, ondan da engelliyorum :)

Kendinizde değiştirmek istediğiniz bir özellik?

Karşısındaki insanı çok alttan alan birisiyimdir. Kolay kolay sinirlenmem ya da kızmam ama sinirlendiğimde çok farklı bir insana dönüşüp sözlerimle karşımdakini ağlatıyorum her seferinde. Bu beni üzüyor. Dilimin ayarı olsun isterdim o anlarda. Değiştirmeye de çalışıyorum bu özelliğimi.

Kendinizde en çok sevdiğiniz özellik?

En sevdiğim yanım anaç olmam sanırım. Arkadaşlarıma, sevgilime hatta aileme bile çocuğummuş gibi davranıyorum. Yemeğini yedi mi, iyi mi, keyfi nasıl. Hele evimdelerse aynı anneleri gibi yedirir içirir keyifli olması için ne gerekiyorsa yaparım. Evime giren insan sayısı çok azdır, sevdiğim yakınım olan da öyle ama bir kişi benim yakınım olduysa olay bitmiştir :)

Özellikle pandemi döneminde günlük rutininiz nedir?

Uyanınca ilk işim yüzümü bile yıkamadan kahvemi yapmak oluyor, tam bir kahve canavarıyım. Kahvem olurken yüzümü yıkayıp tonikleyip nemlendirip, dişlerimi fırçalarım. Daha sonra varsa ev işlerimi halleder kahvemi içer öğlene doğru minik bir kahvaltı yaparım. Gün içerisinde işbirliği yaptığım markaların içeriklerini oluşturmaya başlarım ve zaten akşam olur bile. Akşamsa sevdiğim film ya da dizilerle vakit geçiriyorum. Yatmadan kitabımı okuyup uyuyorum :)

Hem kişisel hem de iş hayatında kimlerden ya da neyden ilham alıyorsunuz?

Bizim işimizde bence her şey ilham kaynağı. Alakasız diyebileceğiniz şeylerden bile bir anda ilham alıp aa bak ben de bunu böyle yapabilirim diyorsunuz. Çakralarınızın her an açık olması ve anı iyi değerlendirmeniz gerekiyor bence. Ama özellikle ilham almak için yabancı influencerları keyifle takip ediyorum. Globalden favorilerim; Negin Mirsalehi, Emma Leger, Ellie Beatrice Joslin, Matilda Djerf... Uzar gider listem, en favorilerim bunlar, tarzlarını kendime çok yakın buluyorum bana ilham veriyorlar her konuda.

ÖNERİLER