× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

ÖNDER TİRYAKİ: BAŞARILI GİRİŞİMCİ, MAKYAJ VE SAÇ SANATÇISI

Birçok ünlünün tercih ettiği başarılı makyaj ve saç sanatçısı Önder Tiryaki kimdir? Markaları, hedefleri ve kendisi hakkında gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz sizlerle

by Sinan Odak 27/09/2020

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

1985 İzmit doğumluyum. Çoçukluğum İzmit’te geçti. Bu işe hep meraklı bir çocuktum. Şimdilerdeyse Teşvikiye’de bulunan bir saç makyaj studiosuna ve yeni kurduğum "Bang Bang Express" markasına sahibim.

Mesleğe giriş hikayeniz nedir?

Mesleğime başlangıcım oldukça erken yaşlarda başladı. Lise yıllarımda okuldan fırsat bulduğum her anımı kuaförde geçiriyordum. Benim için bu meslek gittikçe daha tutkulu bir hal almaya başlamıştı. Üniversitedeki üçüncü yılımda okula devam etmeyeceğime karar verip tamamen bu mesleğe yönelme kararı aldım. Ardından İzmit’ten İstanbul’a taşındım.

Lise ve üniversite dönemlerindeki sektörde çalışma deneyiminizin, sizi siz yapan deneyimlerden olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet. Lise ve üniversite dönemimde çalışmaya başlamış olmak bu meslekten erken yaşta emin olmamı ve gelecekte mesleğimi nasıl yapmak istediğimle ilgili bana inanılmaz yol gösterdi.

Sizin için doğru bir meslek olduğuna karar verdiğiniz an ya da süreç ne oldu?

Benim için bu bir süreçti. Her zaman bu meslek hayalimde vardı. Doğru meslek olduğuna net bir şekilde karar vermem üniversite üçüncü sınıfta okulu bırakmamla gerçekleşti diyebilirim.

Bu noktaya gelmenizdeki en önemli etken, kırılma noktası nedir?

İlk kırılma noktam İstanbul’a taşınmamla gerçekleşti. Benim için doğup büyüdüğüm şehri ve sevdiğim insanları geride bırakıp İstanbul’a taşınmak çok önemli bir karardı.

“Önder Tiryaki” studio kaç farklı bölgede hizmet vermektedir?

Önder Tiryaki Hair & Make Up Studio sadece Nişantaşı Teşvikiye'de hizmet vermektedir.

Bang Bang Express nedir? Neyi hedeflemektedir?

Bang Bang Express zamanı kısıtlı kadınlara fönlü saçlar, bakımlı eller ve günlük makyajı 30 dakikada sunabilen yepyeni bir kuaför deneyimi. Davetlerde, wedding gibi özel günlerinizde size freelance olarak hizmet vermeyi de amaçlıyor.

Bir marka olma aşamasında sizi en çok zorlayan etkenler ne oldu?

Spesifik olarak bir şey söyleyemem fakat markalaşmak vakit ve emek isteyen bir oluşum. Özveri, inanç ve emek ile harmanlanmalı. Sabırlı ve markanıza inançlı hareket etmek sizi en doğru şekilde markalaşmaya götüren yol olur.

Marka olma aşamasında dijital mecraları aktif kullanarak gücünden faydalandınız. Dijitalle ilgili daha fazla planınız var mıdır?

Dijital platformlar günümüzde hayatın parçası haline geldi. Dijital platformu aktif ve doğru kullanmak markalaşma ve büyüme yolunda inanılmaz yardımcı bir etken. Değişen dünya koşullarında dijitalleşme, zamanı yakalamamıza ve güncel kalmamızda büyük önem taşıyor. Bang Bang Expres dijital dünyada yerini almış bir marka ve bununla ilgili çalışmalarımız devam etmekte.

Girişimleriniz ile ilgili yeni planlar var mıdır? Ya da yeni girişim planlarınızdan var ise bahseder misiniz?

Yeni girişim planlarımız tabii ki var ancak şu anda oluşum aşamasında. Küresel anlamda yaşadığımız zorlu süreçten dolayı yavaş ilerlesek de inanılmaz heyecanlıyız.

İnsanların size güvenerek hizmet almasını sağlıyorsunuz. Bu güvenin arkasında yatan temel sebep nedir?

Yaptığım işi en mükemmel şekilde yapmak. Müşterilerimin gözlerindeki ışığı görmek beni de çok mutlu ediyor.

Ünlü isimler ile çalışmanın sizce avantaj ve dezavantajları nedir?

Pek dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Kurduğumuz diyalog ve karşılıklı güven sayesinde bir noktadan sonra çok güzel enerji ile ilerliyoruz.

“Makyaj” kelimesini bizim için tanımlar mısınız? Makyajın bir standardı var mıdır?

Bence makyaj, eski mısırlardan günümüze kadar süregelmiş kadınlar için güzellik kavramı ile örtüşen bir sanat dalı. Makyajın bir kuralı veya standardı olduğunu düşünmüyorum. Çeşitli istekler, hayal gücü ve modanın esintileri ile sürekliliğini koruyor.

Saç bakımı ile ilgili önerileriniz

Bakımlı saçlar her zaman iyi hissettirir. Öncelikle saç bakımı ile ilgili günlük olarak alışkanlık edinmemiz gereken bazı noktalar var. Gündelik saç yıkama ve bakımı sırasıyla; şampuanlama sonrasında saç kremi ardından saç bakım yağıyla son bulmalı. Benim önerebileceğim Pantene onarıcı ve koruyucu serisi. Tabii ki yıpranmış, işlem görmüş saçlar için daha profesyonel işlemler uygulanmalı.

Günlük rutininiz nedir?

Her sabah ilk iş olarak günün planlamasını gözden geçiririm, ekibimle aksiyon alır güne başlarım. Her sabah sporu ve türk kahvesini de günlük rutinimin içinde tutarım.

Favori saç modelleriniz nedir?

Sıkı bir at kuyruğu, ıslak saçlar , volümlü saçlar ve örgüler... Bu liste böyle uzar gider.

Sizce eskimeyen, zamansız modeller neler?

İkonik hale gelmiş Kate Moss, Brigitte Bardot tarzı saçların zamansız olduğuna inanıyorum.

Sezonun saç ve makyaj trendleri neler?

Aksesuarlı ve karakterli saçlar, renk için ise sıcak sarı saçlar. Makyajda temiz ve bakımlı cilt, renkli gözler ön planda olacak.

Türkiye’de saç stilini beğendiğiniz 3 isim

Serenay Sarıkaya, Demet Özdemir, Hazar Ergüçlü.

Son olarak. Sizin gibi hayallerle başlayıp bunu bir hedefe dönüştürerek başarılı olmak isteyen kişilere önerileriniz nelerdir?

Kendinize, hayallerinize inanın ve başarmak için çok çalışın.ÖNERİLER