× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

SİMGE MENGÜÇ İLE MODA VE TASARIM HAKKINDA

DENİB Tasarım Yarışması'nın son şampiyonu Simge Mengüç

by ModaHayat 01/02/2016

Moda sektörü hiç olmadığı kadar altın zamanlarını yaşıyor,  tasarım yarışmaları hiç almadıkları kadar katılım talebi ilekarşılaşıyor. 1000 kişiyi aşkın başvuruların olduğu bu yarışmalardan birisinin; DENİB Tasarım Yarışması’nın son şampiyonu Simge Mengüç ile Moda va Tasarım hakkında konuştuk… Biraz sizi tanıyalım mı?

Adım, Simge Mengüç, Aydın doğumluyum.14 yaşından beri İzmir’de yaşıyorum. Şuan, 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Giyim tasarımı 4.sınıf öğrencisiyim.

 

Moda alanında ilerlemeyi ve bu konuda bir kariyeri hedeflemenize sebep neydi? Dönüm noktaları var mı hayatınızda?

Moda ve Giyim tasarımına ilgim 8 yaşındayken başladı.  10 yaşında ise yaptığım çizimler ve resimlerle, ilkokul öğretmenimin önerisi ile ‘Stilist’ olacağım cevabını vermeye başlamış ve kararımı vermiştim. Anneannem’in ev çapında terzilik işi ile uğraşmasının da üzerimde etkisi olduğunu düşünüyorum, onu izler ve aldığım fazla kumaş parçalarını eve götürüp değerlendirirdim.

Elbette çizim yeteneğim de beni bu konuda avantajlı hale getirdi, çizim yapmayı hep çok sevdim ve farklı olduğunu hissettiğim dünyamı bu yol ile yansıtabilmek, beni hep mutlu etti. Güzel Sanatlar yetenek sınavları ile önce lise’de Resim bölümünü kazanıp, eğitimimi tamamladıktan sonra, 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Giyim tasarımına giriş yaparak, mesleki eğitimime ilk adımımı attım.


Yarışma sürecinden biraz bahsetsek? Yüzlerce genç tasarımcı adayının katıldığı bir yarışmada birinci oldunuz. Tasarımlarınızın hayallerinizden podyuma geçip, size de böyle bir başarı kazandırması büyülü bir serüven olsa gerek. Yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz? Birinci olacağınızı hissettiniz mi? Fitting süreci nasıldı, biraz anlatmak ister misiniz?

Tasarım eğitimimin 3. senesinde yarışmalara katılmaya başladım.  En büyük sebebim, ödül almam halinde yurt dışı eğitimi imkanlarından faydalanarak, kendimi bu alanda daha çok geliştirebilmekti, ve yarışmaları takip etmeye başladım.

Denib tasarım yarışmasını, 2. deneyişimde finalist olma hakkı kazandım.  Benim için, çok güzel bir fırsattı ve ilk podyum deneyemimi yaşamamı sağlayacaktı,heyecan vericiydi.. Fitting süreci benim için epey yorucu oldu aslında, çünkü ürünlerin kumaş tasarımını da kendim elde yaptığım için epey emek harcadım, ama kesinlikle çok keyifliydi ve değdi. Tasarımlarıma hep güvendim ve sonuç beni yanıltmadığı için mutluyum.

 

Kısa  ve uzun vadede planlarınız, hedefleriniz neler?

Öncelikle Lisans projemi tamamlayıp, yurt dışında eğitim almak kendimi bu alanda profesyonelleştirmek başlıca planım. Yurtdışı hayalim var, sebebi, kendimi özgürce ifade edebilmem açısından avantajlı ve destekleyici olacağını düşünmem…

İlerisi için ise öncelikle sektörde tecrübe sahibi olup, sonrası kendi projelerimi hayata sunmak planlarım arasında.Türkiyede moda sektörü sizce ne durumda? Beğendiğiniz türk markaları ve beğendiğiniz Türk tasarımcılar kimler. Ve aynı soruyu global anlamda da sormak isterim. Dünyada modayı nerede görüyorsunuz? Örneğin 30 yıl öncesine göre moda nerde? Sektör lideri markalar sizce hangileri ve tabi ki en beğendiğiniz modacı kim?

Türkiye’de moda sektöründe çok önemli isimler ve markalar var.  Ama ne yazık ki yüksek oran ile fason üretim olması, coğrafi olarak çok fazla kaynağı, potansiyeli, tarihi ve kültürel zenginliği olmasına rağmen bu konu da geri kalması beni açıkcası üzüyor.  Türk markası olarak Mavi ve Vakko’yu beğeniyorum.  Türk tasarımcılardan Atıl Kutoğlu, Hatice Gökçe, Emre Erdemoğlu, Simay Bülbül isimleri benim için ilk akla gelenler.

Dünyada modayı İtalya’da görüyorum.  30 yıl öncesine göre teknoloji ile birlikte moda da epey gelişim sağladı fakat, stil olarak geçmişten etkilerle sürekli günümüze gelişi bana pek sıradışı gelmiyor açıkcası. Sektörde ise, haute couture’de Chanel’i, hazır giyimde Zara’yı güçlü buluyorum.  En çok beğendiğim tasarımcılar Alexander McQueen, Gareth Pugh ve Alexander Wang diyebilirim.

 

Biraz da özel hayattan bahsetsek, hayatınızı seviyor musunuz? Mutluluk nerede?

Hayatı güzel kılan yegane şeyler benim için, insanların hayata, doğaya ve diğer canlılara kattığı güzel şeyler, sevdiğim insanlar ve paylaşım… Ben hayatı bu haliyle seviyorum.

Mutluluk ise, bence insanın kendini her yeni gün geliştirebilmesi, çevresine de bunu yansıtabilmesi ve bunun adına verdiği savaşları kazanabilmesidir.

Çok teşekkürler Simge Hanım. Bizimle yarışma serüveninizi ve deneyimlerinizi paylaştınız. Son olarak genç tasarımcı adaylarına söylemek istediğiniz birşeyler var mı? Yarışmalara katılmaya devam mı

ÖNERİLER