× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Söyleşiler

ZEYNEP KARAHAN İLE OPENHAUS: YENİ NESİL ÇOK MARKALI MAĞAZACILIK

Başarılı genç girişimciler arasında yer almayı başaran Zeynep Karahan'ın girişimi Openhaus hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar.

by Sinan Odak 08/10/2020

Zeynep Hanım merhaba, öncelikle sizleri tanımak isteriz.

LSBF İşletme Bölümü'nden mezun oldum ve akabinde her zaman tutkum olan patisserie ve bakery alanına yönelip Le Cordon Blue Londra’da eğitim aldım. Çalışma hayatıma New York’ta bir süre devam ettikten sonra İstanbul’a geri dönüş yaptım ve Openhaus Markasını kurdum.

Openhaus hikayesini ve gelişim sürecini bize anlatır mısınız?

Benim hayalim bu sektörde Türkiye’de olmayanı hayata geçirmekti. Moda dünyasında çok markalı mağazacılığa birçok farklı örnek sayabiliriz. Mağazalarda neler olduğunu veya sezona göre neler olacağını bilerek içeri girersiniz. Benim ilham kaynağım merak uyandıracak ve bilinmeyenlerle müşterileri karşılayacak bir konsept yaratmaktı. Tüketicinin yanı sıra markaları da memnun edecek ve markaları isteklerine göre belirli sürelerde misafir edecek bir platform oluşturmaktı. 2018 de açılan Openhaus Nişantaşı Mağazamızı ve daha sonrasında ailemize eklenen Openhaus Bebek Mağazamız ve Openhaus Kitchen Kafemizi müşterilerimiz ile buluşturmaya devam ediyoruz.

Openhaus, içeriğine moda ile beraber farklı alanları da dahil etmeniz de etkili olan şey neydi?

Aldığım mutfak eğitimini, marka bünyesinde farklı bir mutfak ile buluşturmak istedim. Bebek; lokasyon olarak müşterileri daha iyi ağırlamak, farklı lezzetler sunmak, dünya mutfağındaki farklı lezzetleri de buluşturmak için güzel bir fırsat oldu. Openkitchen hayallerimden biriydi. 

Openhaus’un kısa, orta ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadede planlarımızın içinde öncelikle Azerbaycan projemiz bulunmaktadır. Parekende de etkili bir pazar olan Azerbaycan'a 2021 bitmeden üçüncü mağazamızı açmayı hedefliyoruz. Uzun vadede markamızı dünyanın birçok yerinde konumlandırma planlamamız devam etmektedir.

Openhaus bünyesine markaları kabul ederken aradığınız kriter nedir?

Öncelikle her markaya eşit davranmak ilk önceliğimiz. Markaların fiyat aralığı, ürün kalitesi ve yeni tasarım markalarına ilgimiz daha çok oluyor.

Müşterilerinizle iletişim konusunda en çok dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?

Müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için Openhaus Ailesi'nin her personeli eğitimden geçmektedir ve buna ek olarak müşteri takibi bizim en çok önem verdiğimiz konuların başındadır.

Markalaşma sürecinde sizi en çok neler zorladı?

İki yılda ismimizi çok çabuk duyurup markamızı güzel bir konuma getirdik. Bizi zorlayan, herkesin de şu an yasamakta olduğu salgın nedeni ile kararlarımızı doğru almak oldu ve buna çok özen gösterdik. İki ay kapalı kaldığımız süreçte online sitemize daha çok ağırlık verdik, umarız tekrar yaşamayız pandemi günlerini.

Aldığınız eğitimler doğrultusunda “bunu görmeseydim çok şey kaybederdim” dediğiniz bir nokta var mı?

Cordon Blue eğitimim bana başka bir açıdan bakmamı sağladı. İş hayatına hazırlayan bir okul. Hocalarım Fransız ve İngiliz ağırlıklıydı. Disiplini ve titizliği onlardan öğrendim diyebilirim.

Openhaus, açıldığı günden beri beklediğiniz başarıyı gösteriyor mu?

Beklediğimizinde üstünde bir ilgi görüyoruz. Markayı daha iyi bir konuma taşımak, müşterilere daha rahat hizmet vermek için şubeleşmeye başladık ve bununda katkısı büyük . 

Openspace için planlanan etkinliklere örnek verebilir misiniz?

Pandemi nedeni ile yaz boyunca etkinliklerimize ara vermiştik, gidişata göre tekrar aksiyon alacagiz , şu an için daha çok Bebek şubemizde private dinner gibi özel eventlerle veya daha küçük gruplar halinde eventler yapmaktayiz. Kışa doğru birçok özel şef ve kahve alanında eğitimlerimizle de eventlerimizi genişletmeyi planlıyoruz.

Mağaza içerisindeki markaların dönemsel olarak değişmesindeki asıl amaç nedir?

Amacımız dört sezon yaşadığımız şehrimizde müşterilerimize her ay sezona göre ürünler sunabilmek, aynı zamanda markalara daha fazla etkileşim sağlayabilmek . Tabii ki Türk markalarına destek amaçlı olan firmamızda, amacımız yeni tasarım markalarının da hepsini duyurmak.

Mağazanın mimarisinin vermek istediğiniz enerji ve duyguyu tam olarak yansıtabildiğini düşünüyor musunuz?

Nişantaşı Mağazamızın mimarı Asli Baysan ile istediğimiz genç, dinamik herkese hitap edebilecek bir konsept olmasıydı. Alışılmış mağazacılığın dışında herkesin kendini rahat hissedebileceği bir tasarım yansıttığını düşünüyoruz. 

Akademik kariyerinizi ve becerilerinizi geliştirirken sizi yönlendiren birisi ya da ilham kaynağınız var mıydı?

Kariyerimde en büyük destekçim babamdı. Her zaman becerilerimize yönelik desteğini esirgemedi , ilham kaynağım Openhaus fikri oluştuğundan beri, ne yazık ki şu an kapanmış olan Colette Mağazasının sahibi Colette Roussaux .
ÖNERİLER