× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Hayat / Spor Koçun

DAHA GÜZEL KALÇALAR! KALÇALARI ÇALIŞTIRACAK 5 EGZERSİZ

Unutmayın! Daha güzel kalçalara kavuşmak hayal değil. Biraz motivasyon ve biraz zamanla daha sıkı kalçalara kavuşmak çok kolay. Artık vakit kaybetmeyin ve kalça egzersizleri ile kendinizi tazeleyin.

by Filiz Odak Uzun 21/09/2019
Kalça ve basen bölgesi yağlanmaya müsait bölümler olduğu için kalça egzersizleri kadınlar tarafından her zaman önemsenmiştir. Kalça egzersiz hareketleri ile yağlardan kurtulup daha sıkı ve daha güzel kalçalara kavuşmak mümkün. Bunu sağlamak içinse yapmanız gerekenler oldukça basitbunun için gerekli olan egzersiz hareketlerini öğrenmeden evvel ise aklınızda tutmanız gereken hayati bir nokta var! O da her ne yapıyorsanız mutlaka düzenli olarak yapmanız gerektiği! Düzenli egzersiz eninde sonunda karşılığını göreceğiniz ve kendinizi daha mutlu hissedeceğiniz bir sürecin sonuna ulaşmanızı sağlayacak yegâne unsurdur. Yorulacaksınız, ter dökecek, sıkılacak, kimi zaman üzülüp belki de pes etmeye yaklaşacaksınız ancak vazgeçmeyin!

Kalça ve basen eritme aynı zamanda da kalça sıkılaştırma için yapılacak egzersizlere yönelmenize neden olan durumların ortaya çıkmasının pek çok sebebi olabilir. Bunların başında çoğunlukla genetik yatkınlıklar geliyor. Bunun ardından metabolizmanızın çalışma biçimi, yeme içme alışkanlıklarınız, gündelik hayatın rutin pratiklerini yerine getirirken ne denli hareket edip etmediğiniz gibi unsurlar da etkileyici faktörler arasında kendisini gösteriyor. Ama emin olun eğer kalçalarınızdan memnun değilseniz, yaşamınızı bu şekilde sürdürmeye de mecbur değilsiniz! Sadece biraz zaman ayırmalı ve bu zamanı belirli kalça egzersiz hareketleri yaparak geçirmelisiniz. Daha güzel kalçalara sahip olmanız için yapabileceğiniz onlarca hareket var. Bunlar arasından seçim yaparken, özellikle ilk günlerde vücudunuzu zorlamayacak olan egzersizleri seçmeli ve bu hareketlere başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapıp vücudunuzu hazırlamalısınız!


En Etkili Kalça Egzersizleri


SQUAT 

Ayaktasınız, ayaklarınızı omuz genişliğinde açıyor, kalçanız dışa doğru çıkmışken bacaklarınızı kırıp oturma pozisyonu alıyor ve tekrar ayağa kalkıyorsunuz! Son yılların en çok tercih edilen kalça egzersiz hareketleri arasında olan squat oldukça etkili bir yöntem ama tek başına yeterli değil. Günde en az iki set ve on tekrar ile yaptığınız squatı diğer kalça egzersizleri ile desteklemelisiniz.


SOMO SQUAT 

Destek alabileceğiniz ilk hareketlerden biri de somo squat! Bilinen standart squat hareketinden bir tık daha zor fakat çok etkili! Ayaklarınızı omuz genişliğinden daha açıyorsunuz. Parmak uçlarınız dışa bakacak biçimde ayaklarınızı konumlandırıyor, ardından dizlerinizi kırıp oturur pozisyon alıyor ve tekrar başlangıç pozisyonunuza dönüyorsunuz. Bu hareket yalnızca kalça ve basen eritme ya da kalça sıkılaştırma için değil, karın bölgesi için de oldukça etkilidir.
TEK BACAK KALDIRMA 

Düz bir zemin üzerine mat yahut rahat edeceğiniz başka bir şey sererek yan yatın. Alt tarafta kalan kolunuza dayanarak vücudunuzun üstte kalan kısmını ve başınızı destekleyin. Ardından üstte kalan bacağınızı mümkün mertebe yukarı kaldırıp indirin. Hızlı olmaktan kaçının, yavaş ve etkili biçimde hareket edin.


BACAKLARI KARNA ÇEKME 

Tıpkı tek bacak kaldırma hareketinde olduğu gibi yere uzanın. Bu defa sırtüstü yatar pozisyon alın. Kollarınızı bedeninize paralel biçimde yerleştirin. Avuç içlerinizi yere bakacak şekilde konumlandırın. Ardından her iki bacağınızı da karnınıza, midenize doğru çekin ve başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi deyine en az iki set ve on tekrar şeklinde uygulayın.

LUNGE 

Kalça egzersizleri arasında en kolay yapılan ve bir o kadar da etkili sonuçlar alınmasını sağlayan diğer bir kalça sıkılaştırma hareketi ise lunge! Bu egzersizi yapmak için bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp belinizin dik olduğundan emin olmalısınız. Bir bacağınızı büyük bir adım atarcasına öne çıkardıktan sonra diğer bacağınızı olduğu yerde kırarak indirebildiğiniz ölçüde aşağıya indiriyorsunuz. Ardından baştaki konumunuza geri dönüyorsunuz. Böylece her iki bacağınızı ve kalçalarınızı çalıştırmış oluyorsunuz. ÖNERİLER