× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Alışveriş

BLACK FRIDAY Mİ?

BLACK FRIDAY Mİ? KARA CUMA MI? ALIŞVERİŞ GÜNÜ MÜ?

by Fatma Savul 18/11/2019
Değişen ve sürekli kendini yenileyen dünya'da herkesin mağazalara akın ettiği, askılıkların boşaltıldığı, kıyafetlerin havada uçuştuğu o gün geliyor. Evet! hatta erkenden geliyor.

Son yıllarda da ülkemizde yer bulan BLACK FRIDAY indirimleri (Kara Cuma) 2019 yılında da oldukça ilgi göreceğe benziyor. Geçtiğimiz senelerde stokların kısa bir sürede bittiğini gözlemlemiştik bu sene de daha fazla olacağını düşünüyoruz. 

   
Peki BLACK FRIDAY aslında nedir, nasıl ortaya çıkmıştır sorusunu sorduğunuzu hissediyorum. 

Black Friday (Kara Cuma) her sene Kasım ayının sonlarına doğru gerçekleşen bir alışveriş etkinliği olmakla birlikte tüm büyük ve küçük marketlerin indirime gittiği bir gün. Bu indirim gününe gitmemiz için önce zaman makinesine binerek 150 yıl öncesini ayarlıyoruz. Evet geldik o güne. O gün bunu insanlara sorsanız Kara Cuma nedir? diye bir soru yöneltirler. Çünkü bu büyük indirim gününün ismi sonradan konulmuş. 19. yy'da o dönemin ABD başkanı Abraham Lincoln'in şükran Günü’nün Kasım’ın son Perşembesi kutlanacağına karar veriyor.


Tarihler 2 Aralık 1905’i gösterdiği zaman, Kanada’da tarihin ilk Noel Baba geçit töreni düzenlendi. Zaman geçtikçe birçok market geçitler düzenlemeye başladı.1939 yılında, Büyük Buhran zamanında Şükran Günü ender bir şekilde Kasım’ın beşinci haftasına denk geldi. Satıcılar dönemin ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’i alışveriş sezonu çok kısa süreceği için zorluk yaşayacakları yönünde uyardı. Roosevelt de Şükran Günü’nü Kasım’ın dördüncü haftasına taşıdı. 

Ancak uyarmaları pek fayda etmedi çünkü uyardıkları zaman çoktan Ekim’in sonu gelmişti. İnsanlar planlarını yapmışlardı. Roosevelt’in kararını yalnızca 32 tane eyalet uyguladı. Diğer eyaletlerse iki tatil yaptı. Bazı işletmeler bu yüzden çalışanlarına mecburen tatil verdi. 1941 yılında toplanan Amerika Birleşik Devletleri Kongresi bu kafa karışıklığına son verecek bir karar verdi. Kongreden çıkan karara göre, bundan sonra Şükran Günü’nün her hâlükarda Kasım’ın dördüncü Perşembesi kutlanacaktı.
1950’lerde ise çalışanlar arasında yeni bir furya başladı. İnsanlar Şükran Günü’nden sonraki Cuma için hastalık yalanı söyleyerek izin almaya başladılar. Bu sayede Şükran Günü’nü haftasonu ile birleştirerek kendilerine 4 günlük bir tatil vermiş oluyorlardı. Aynı zamanda Cuma günleri işyerleri açık olduğu için, hastalık yalanıyla tatilini uzatan insanlar alışverişlerini bu Cuma yapmaya başladılar. Hatta bu eylem bir zaman sonra akım haline geldi, çoğu işyeri de yalan söyleyenleri tespit etmekle uğraşmak yerine Cuma günlerini de ücretli izin hâline getirdi. 

1961 yılı Kara Cuma isminin ilk kez kullanıldığı yıl oldu.Kara Cuma, yani İngilizcesi ile Black Friday, aslında ABD polisinin verdiği bir isim. Philadelphia polisinin verdiği bir isim demek daha doğru olur. Peki polisin bunla ne alakası var diye sorabilirsiniz. Koskoca polis departmanı neden böyle bir güne isim vermiş olabilir ki. Çünkü bu günler polisler için gerçekten kâbus gibi geçen günlerdi. Şükran Günü’nden sonraki iki gün (Cuma ve Cumartesi) özellikle trafik sıkışıklığı nedeniyle polislerin gözünü korkutur olmuştu. Bu yüzden adı Kara Cuma olarak anılmaya başlandı.

ÖNERİLER