× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

BARBİE'DEN AYRIMCILIK KARŞITI YENİ KOLEKSİYON

Dünyanın en çok satan oyuncağı olan Barbie, ayrımcılığa karşı vitiligolu, kilolu, protez bacaklı, tekerlekli sandalyeli ve saçı olmayan yeni bebek koleksiyonunu tanıttı.

by Gizem Şakar 31/01/2020
61 yıl önce piyasaya çıkan Barbie bebekler, 1990'lardan beri çocukların en sevdiği oyuncaklar arasına girdi. Barbie ile oynayan çocukların zihninde güzel olmak için sarışın, mavi gözlü, ince belli ve kıvrımlı hatlara sahip olmak gerektiği algısı tek tip güzellik anlayışını oluşturuyordu. Bu konudaki yoğun eleştiriler üzerine üretici firma Mattel, Barbie için yeni bir koleksiyon hazırladı. Daha önce Asyalı ve siyah bebekler çıkartan zamanla balık etli hatta meslek sahibi bebekler üreten firmadan yeni bir adım daha geldi. Barbie; vitiligolu, kilolu, protez bacaklı, tekerlekli sandalyeli ve saçı olmayan yeni bebek koleksiyonunu tanıttı. 

Barbie yeni serisinde  5 farklı vücut tipi, 22 farklı ten rengi, 76 saç şekli, 94 farklı saç rengi ve 13 farklı göz renginden oluşan birbirinden farklı bebekler ile çocukların karşısına çıkıyor. Fashionistas koleksiyonunda en çok dikkat çeken bebekler ise herhangi bir sebepten dolayı saçlarını kaybeden ve kalıcı bedensel sağlık sorunu olup protez bacağa sahip Barbie bebekler oldu. Çocukların farklılıkları öğrenmesini , çok boyutlu bir güzellik anlayışını ve ayrımcılık yapılmaması gerektiğini göstermeyi amaçlayan Barbie'nin bu yeni koleksiyonu ilkbaharda satışa çıkacak.


ÖNERİLER