× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

DİJİTAL FASHION WEEK Mİ GELİYOR?

Yeni dünya düzeni modayı da etkiliyor.

by Fatma Savul 18/04/2020
Uluslararası moda takvimine göre yılda iki kez düzenlenen Mercedes-Benz İstanbul moda haftasını moda severler olarak biliyorsunuzdur. Mercedes-Benz Moda Haftası İstanbul, İstanbul Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (IHKIB) tarafından organize ediliyor ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşik Markalar Birliği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (IMA) tarafından destekleniyor.Dünyada 4 büyüklerden sonra ikincil moda haftaları olarak tanımlanan grupta ilk 10 da yer alıyor. yaklaşık 4 yıldan beri tasarımcılar ve moda severler için etkili bir platform olduğunu söyleyebiliriz. MBFWI, podyum gösterileri, tasarımcı showroomları ve çeşitli sunumlar düzenleyerek uluslararası bir kitleye yaklaşık 30 defile ve tasarımcı sunumu sunuyor ve günlük 5000'den fazla ziyaretçiye ulaşıyor.
16-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul (MBFWI), Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler nedeniyle MBFWI Danışma Kurulu'nun ortak kararı ile ertelendi.

13-17 Nisan ayında düzenlenmesi bekleniyordu fakat Türkiye de alınan koronavirüs (covid-19) önlemleri sebebiyle iptal etme kararı alındı. Şimdi ise asıl merak edilen önümüzdeki sezon için gerçekleştirilecek mi?

Mercedes Benz moda için çok büyük katkısı olan önemli bir platform. Eğer coronavirüs(covid-19) Türkiyedeki etkisini kaybeder ve hayat normale dönerse yapılacağı ve hatta planlandığı söyleniyor. tarih olarak 12-16 Ekim olarak düşünülüyor ama eğer bu virüs ısrarcı olursa bu seferki moda haftası bizi çok farklı şekilde karşılayabilir.

Dünya tamamen dijitalleşmeye doğru giderken tüm sektörlerde bu dijitalleşmeyi yavaş yavaş görebiliyoruz ve bizi de yeni dünya düzenine uygun bir platform bekliyor olabilir. Yeni dünya düzenine uygun bir yapıda moda haftası ile karşılaşabiliriz. Nisan ayında gerçekleştiremedikleri sezon içinde dijital bir program düşündüklerini, bunun içinde fiziksel bir ortamın gerektiğini ve bu yüzden hayata geçirilemediği şeklinde sosyal medya üzerinden sorulara yanıt vermişlerdi ama yeni sezon için çalışmaların bu yönde ilerlediğini açıkladır. Bu şekilde dijital bir adım atılması Moda Haftalarının ve defilelerin tamamen dijital ortama taşınabileceğimi demek oluyor? Belkide önümüzdeki sezonda birçok markayı, moda haftasını bu şekilde gözlemleyeceğiz. 
 

ÖNERİLER