× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

ESKİ HERMES ÇALIŞANLARI KAÇAKCILIKTAN YARGILANIYOR

Paris savcıları, eski çalışanlar da dahil olmak üzere Hermes adına sahte çanta yapmak ve satmakla suçlananlar için hapis cezasını değerlendiriyor.

by Buse İldem 30/06/2020
2013 ve 2014 yıllarında Paris'teki Asyalı turistleri ve aynı zamanda Hong Kong'daki müşterileri hedefleyen ağ, Fransız polisi Asya'da çalıntı çanta sattığından şüphelenilen bir adamın evine telefonla bağlanıldığında ortaya çıktı. Evdeki şüphelilerin soruşturmasında Hermes'in ürettiği düzinelerce sahte 'Birkin' çantası düzenlenen operasyonda ortaya çıkarıldı. Fransız-İngiliz aktris Jane Birkin olarak adlandırılan çantalarda, timsah derisi ile yapılan versiyonlar için 40.000 avro (45.000 $) veya daha fazla ödemeye hazır müşteriler için uzun bekleme listeleri var.

Yedi eski Hermes çalışanı da dahil olmak üzere bu hafta on kişi yargılandı. Savcılar, sahte ürünlerin her birinin 30.000 avroya veya 20.000 avroya satarak yılda yaklaşık iki milyon avro kazandıklarını açıkladı. Hermes çalışanları, Hermes atölyelerinden kaçırılan fermuarlar ve diğer bileşenleri kullanarak İtalyan bir toplayıcı ile timsah derisi olan çantaları yapacaktı.

Kamboçya'da doğan ancak 1980'den beri Fransa'da yaşayan 52 yaşındaki bir kadın, sahte çantaların yanı sıra gerçek bir "Birkins" i bir müşteriye yeniden pazarlamakla görevlendirildi.

Mahkeme bu hafta, müşterilerin sahte satın aldıklarını bildiklerini söyledi. Sahtecilik tüzüğünü düzenlemekle suçlanan çalışanlardan biri, Hermes'de çalışmaya 18 yaşında başladığı duyuruldu. 45 yaşındaki suçlu mahkemeye, "O sırada bunun ciddiyetinin farkında değildim." dedi. Cuma günü gerçekleşen duruşma da , savcılar dört yıla kadar hapis cezası ve üç elebaşı için 100.000 avro ile 200.000 avro arasında para cezası ve diğerleri için ceza ve para cezası verdiler. Hermes avukatları da iki milyon avro tazminat talep etti. Mahkemenin kararı için gelecek cuma günü geç saatlerde bir karar açıklaması bekleniyor.
ÖNERİLER