× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

GENÇ GİRİŞİMCİDEN RAFYA AYNA TASARIMLARI

Kendi markasını kurma yolunda ilerleyen Ebru Aksu, 'hayalimde yapmak istediğim meslek beni kendi içine aldı' diyor.

by Buse İldem 05/10/2020
Dünya genelinde yayılan COVID-19 sürecinde kendin yap ürünleri ile ilgilenmeye başlayan 25 yaşındaki genç girişimci Ebru Aksu, Üniversite döneminde aktif olarak bulunduğu projeler ve aynı zamanda Erasmus plus kapsamın da gittiği Polonya, İsveç, Norveç ve İtalyada aldığı eğitimlerle branşını geliştirerek taçlandırıyor. Ancak bu süreç içerisinde kendini ait hissetmediği kurumsal yaşamdaki kariyerini sonlandırma kararı alıyor ve daha fazla istihdama katkı sağlamak istiyor. Genç girişimcilere örnek olmaya çalışan Aksu, 'hayalimde yapmak istediğim meslek beni kendi içine aldı' diyor. Rafya ayna tasarımları yapmaya başlayan genç girişimci, tasarımlarını örme tekniği ile halkalarla birleştiriyor. Doğal rafya, aynı zamanda saman ip olarak adlandırılan ve doğal görünümü nedeniyle özellikle hediye ve ürün paketlemede kullanılan bir malzeme. Ayrıca kapı, duvar süsü ve gökkuşağı duvar dekoru gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Rafyalar, %100 muz lifinden oluşup Afrika ülkelerinden özel getirtiliyor.

Genç girişimci ayna tasarımlarını önce 'DOLAP' uygulaması üzerinden satışa sundu. Kısa süre içerisinde beklediğinden daha fazla beğeni toplayan tasarımları için internet sayfası, kartviziti ve instagram sayfası sorulmaya başlandı. Artan talep doğrultusunda genç girişimci bu işten para kazanmak isteyen ev kadınlarına destek olmak için örme tekniği eğitimi veriyor. İstihdama katkı sağlamak için aldığım siparişleri yaptırıyor. Şu an atölye kısmında 20 kadınımız bu işi yapmakta. 

Doğal rafya, aynı zamanda saman ip olarak adlandırılan ve doğal görünümü nedeniyle özellikle hediye ve ürün paketlemede kullanılan bir malzemedir. Ayrıca kapı, duvar süsü ve gökkuşağı duvar dekoru gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Rafyalar, %100 muz lifinden oluşup Afrika ülkelerinden bize ulaşmaktadır. 

Kendi markasını kurma yolunda ilerleyen Aksu'nun tasarımları Bodrum Yalıkavak Moon beachte, İstanbul Atölye kafası ve internet ağı üzerinde en çok İnstagram hesabı üzerinden aktif olarak satış yapılıyor. Aksu, 'ürünlerinde kişiye özel tasarımlarla farklılık yapmayı hedeflediğini ve  uyguladını, sosyal projelerde yer almaktan da mutluluk duyduğunu' ekliyor.ÖNERİLER