× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

H&M KAZANÇLARI İKİ YILLIK DÜŞÜŞ SONRASI BÜYÜMEYE GERİ DÖNDÜ

İyi geçirilen yaz koleksiyonu, İsveçli perakendecinin karlılığı artırmasına yardımcı oldu ve satışlar ile orantılı olarak hisseler yüzde 18,5'e düştü.

by Aysel Shukurova 05/10/2019
Stockholm, İsveç- Hennes & Mauritz AB’nin iki yıldan uzun bir süre sonra, ilk kez kazandığı üç aylık kazanç, iyi geçirilen bir yaz koleksiyonu olarak, İsveçli perakendecinin karlılığı artırmasına yardımcı oldu.

Vergi öncesi karlar, şirketin üçüncü mali çeyreği olan Ağustos ayına kadar, üç ay içinde %25 artarak 5,01 milyar kron (507 milyon$) oldu. Analistler 4,89 milyar kron bekliyordu.

H&M, Ağustos ayı sonunda 42 milyar kron olan yüksek stok seviyesini düşürmede bir miktar ilerleme kaydetti. Satış oranındaki stoklar yüzde 18,5'e düştü. H&M, bu rakamı en son üç yıl önce gözlemlenen, yüzde 14 veya daha düşük bir seviyeye düşüreceğine söz verdi.

Büyümenin bir kısmı döviz hareketlerinden gelse de, satışlar son altı çeyrekte yükseldi. Zayıf bir krona ise, Asya'dan mal tedarik etmeyi, daha pahalı hale getirir. Gelir, dördüncü çeyreğin ilk ayı olan, Eylül ayında, yerel para birimlerinde yüzde 8 arttı.

Fast fashion son zamanlarda çığır açan bir pazar oldu, ABD zinciri Forever 21 Inc. bu haftanın başlarında iflas başvurusunda bulundu. H&M kısa bir süre önce, skinny jean pantolonlar için 5.99 $ ve kemerli bir elbise için 17.99 $ 'a kadar düştü.

Piyasanın Tepkisi Nasıl Oldu?

Bu yıl hisseler yüzde 46 arttı. IHS Markit'e göre, kısa satıcılar şirketin serbestçe işlem gören hisselerinin yüzde 15'ine karşı bahis oynadıkları için H&M hisseleri uçucu olabilir.
ÖNERİLER