× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

H&M KİŞİSEL VERİLERİ KÖTÜYE KULLANDIĞI SUÇLAMASIYLA KARŞI KARŞIYA

İSVEÇLİ PERAKENDE GİYİM ŞİRKETİ H&M ÇALIŞANLARININ ÖZEL HAYATLARINI GÖZETLEDİĞİNİN TESPİT EDİLMESİYLE 35.3 MİLYON İDARİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILDI.

by Çağla Kaya 07/10/2020
Almanya’nın Veri Kanunu Koruma hassasiyetini ihmal ettiği gerekçesiyle İsveçli Perakende giyim şirketi Hennes Er Mauritz’e ( H&M) 35.3 milyon idari para cezasına çarptırıldı. 

 Hamburg Eyaleti Kişisel Kanunların Korunması Sorumlusu Johannes Caspar, aile meselelerine ve dini inançlara kadar uzanan özel bilgilerin ortaya çıkarılmasını vurgulayarak bunun Almanya’da ki veri koruma kurallarının kaba bir şekilde göz ardı edildiğini belirtti.

 Çarpıcı olan bir diğer durum ise, tek bir şirketin AB GDPR kuralları altında çarptırıldığı ikinci en büyük para cezası oldu.

 H&M suçlama karşısında yaptığı açıklamasında Nürnberg’deki veri toplama uygulamalarının şirketin yönetmeliklerinde olmadığının altını çizerek, çalışanlarından özür dilediğini belirtti. H&M “ Şuan da hizmet merkezinde çalışan herkes ve GDPR'NİN yürürlüğe girdiği Mayıs 2018'ten bu yana en az bir ay boyunca çalışan herkes mali tazminat alacak " açıklamasında bulunarak böyle bir yol izlediğini açıkladı. Aynı zamanda “güçlü önlemler” aldıklarını öne sürdü.
ÖNERİLER