× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

KENZO TAKADA VEFAT ETTİ!

Ünlü Kenzo modaevi’nin yaratıcısı Kenzo Takada Paris’te tedavi gördüğü hastanede 81 yaşında Covid-19 sebebiyle vefat etti.

by Simge Müge Tevetoğlu 06/10/2020
   Japon-Fransız asıllı tasarımcı Kenzo Takada 1939’da Japonya Himeji’de doğdu. 18 yaşında ailesinin isteği sebebiyle Kobe Üniversitesinde edebiyat bölümünü okudu. Ama moda tutkusu onu bırakmadı ve Tokyo’daki Bunka Moda Kolejine başladı. Tasarımcı 1964 senesinde Fransa’ya taşındı. Kariyerine Fransa’da sürdüren tasarımcı, mağazalara çizimler yaparak başladı ve ilk butiğini ‘Jungle Jap’ adı vererek moda dünyasında hızlı adımlarla ilerlemeye başladı. 1970 yılında kurduğu Kenzo adındaki markası dünya çapında lüks giyim markası olma yolunda büyük adımlar atmaya başlamıştı. İlk defilesini 1970 yılında Paris Galerie Vivienne’deki butiğinde sergileyerek Kenzo modaevi 80’li yıllara damgasını vurdu. Modacının 8,000’in üzerinde tasarımı bulunmaktadır. 1983 yılında erkek giyim defilesini de gerçekleştirdi. 1988 yılında ilk parfümünü tasarladı. Birçok başarıya imza atan tasarımcı LVMH Gruba markasını sattı ve 1999 yılında emekliye ayrılma kararı aldı. Ama markasına her zaman destek olmaya devam etti. Tasarımcı, Paris Moda Haftası bünyesinde Kenzo 2021 İlkbahar - Yaz koleksiyonunun gösteriminin sadece birkaç gün sonrasında vefat etti. 

   Modaevinden yapılan açıklamada "Kurucumuza Kenzo’nun kurucusu Kenzo Takada’nın vefatını öğrenmiş olmanın büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Yarım asırdır, Bay Takada moda sektöründe sembolik bir kişilik oldu ve her zaman dünyaya yaratıcılık ve renk aşıladı. Bugün, iyimserliği, yaşama sevinci ve cömertliği, moda evimizin temel dayanağı olmaya devam ediyor. Çok özlenecek ve her zaman hatırlanacak’’ açıklamasını yaptı. 

   Markanın kreatif direktörü Felipe Oliveira Baptista ‘Bay Kenzo Takada’nın vefatını öğrendiğim için büyük bir üzüntü içerisindeyim. İnanılmaz enerjisi, nezaketi, yeteceği ve gülümsemesi bulaşıcıydı. Nazik ruhu sonsuza dek yaşayacak. Huzur içinde yat usta,” açıklamasında bulundu.

                                    ÖNERİLER