× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

LIBERTY'DEN NOEL ÖNCESİ DÖRT HAFTA TAKVİMİ

Önümüzdeki tatilde marka bilinirliğini ve müşteri için tanınırlığını arttırmak isteyen markalara noel erken geldi.

by Turan Saray 01/12/2019
Liberty'nin "noel öncesi son dört hafta" anlamına gelen "Advent Calendar" isimli ürünü için insanlar mağazanın kapısında sabahın erken saatlerinden kuyruklar oluşturmaya başladı. Bu sene altıncı senesi olan Liberty beauty advent calendar, 215 £’dan fiyatlandırıldı ve markanın 147 senelik tarihinde en hızlı satılan ürünü ünvanını korudu.

The Advent Calendar –içerisinde çikolata olan 24 küçük kutucuklu geleneksel bir kağıt kutu - geçmişi Avrupa’nın köklü geleneği olan Noel'e kadar olan Aralık günlerini saymaya dayanıyor. Fakat şimdi, güzellik markaları yüksek müşteri ilgisinden faydalanarak bunu bir pazarlamaya stratejisine dönüştürdü.

Edited'a göre, Beauty Advent Calendar yeni bir olay değil, Benefit ve Ciaté’nin beğenilmesiyle ilk defa 2013’ün başlarında İngiltere ve Amerika’da sahne aldı. Ama, Beauty Calendars o günden beri evrimleşti ve içinde daha yüksek değerli eşyalar ile daha sofistike ve özenle hazırlandı. Sık sık daha yüksek fiyatla karşımıza geldi.

Doğru ürün için müşteriler daha çok harcamaya istekli. Geçen seneki denemede, 7 dakikada biten calendar için Jo Loves, 2011’de açılışı yapılan koku markası Jo Malone, 2019 için ağaç şeklindeki özel ürünlerle ve markanın favorileriyle dolu takvim yatırımını ikiye katlama kararı aldı. (The Jo Loves takvimi fiyat bazında üst taraflarda Diptyque 320£ ile Dior 340$ ie ve Dr Barbara Sturm 405£ ile yerini aldı). Jo Loves’un takvimi satışa çıktığı gün, trafik kayıtlarına göre o zamanın en çok e-ticaret satışını yapan ürün oldu. Satışın çoğunluğu, satılıp tükenen ürünlerden gelse de birçok müşteri sepetlerine ekstra ürünler ekledi.

Liberty'den Emily Bell, Liberty gibi çoklu perakendeci olan markalar için ve Beauty Advent Calendar için “müşteriler farklı kategorilerde olsa bile yeni ürünler keşfetme ve deneme şansı buluyor, bu daha önce hiç dikkate alınmamıştı” dedi. 

The beauty advent calender çılgınlığına katılan sadece en yüksek kalitedeki markalar değil. İngiliz eczacı Boots kendi Advent Calendar'ını çıkarttı ve bu sene beşinci yılı. Bu yıl 226.000 müşteri önceden calender siparişi için bekleme listesine alındı. Boots sözcüsüne göre bu takvim rekor bir zamanda stokları tüketti. Mağaza, her saniyede üç takvim sattı. Piyasaya sürüldüğü gün, sadece sabah 7.30’a kadar 10.000 adet satıldı.

İngiliz merkezli bu akım, sosyal medya sayesinde uluslararasında da büyümeye başladı. Amerika’da, içinde Nordstrom ve Bloomingdales'in de bulunduğu mağazalar Charlotte Tilbury ve Diptyque gibi Beauty Calendar satmaya başladı. 

Ingiliz markalar aynı zamanda uluslararası müşteri potansiyelinin farkında. Örneğin Liberty, 2019’daki takvim satışının %7 artarak %22sinin İngiltere dışına yapıldığını söyledi. Fakat piyasa büyüdükçe, markaların takvimlerini müşteri için daha ilginç kılması zorlaşacak. Ek olarak, talep ile tedarik arasındaki denge de değişerek bir zorluk oluşturacak.

Takımı şimdiden 2020 takvimlerine hazırlanan Emily Bell, “Pazarı sadece bununla doyurmak istemiyoruz. Açık olarak, çok istenen bir ürün. Biz de bunu böyle tutmaya devam etmek istiyoruz" dedi.


ÖNERİLER