× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

LIL NAS X VE MSCHF ŞEYTAN AYAKKABILARI, NIKE İLE OLAN DAVASINI KAYBETTİ

Lil Nas X ve MSCHF'nin "Şeytan Ayakkabıları"nı ters giydirdi, Nike davayı kazandı

by Nil Karabağ 04/04/2021
 Lil Nas X   'in kısa süre önce yayınlanan “ Montero (Call Me By Your Name) ”  videosu   pop dünyasında büyük bir yükselişte. New York kentinin Brooklyn semtindeki sanat kolektifi MSCHF'nin rapçi Lil Nas X'le birlikte ürettiği ve tabanına insan kanı koyduğu Şeytan Ayakkabıları, Nike’ın Air Max 97 modeline dayandığı için mahkemelik oldu.




ABD merkezli spor giyim devi, kendi taban modeline bir damla gerçek insan kanı koyarak 'Şeytan Ayakkabıları' üreten MSCHF'ye açtığı davasını kazandı. Şeytan'ın sayısı kadar ürettiği ayakkabılardan 665'ini çoktan kargoya verdiğini açıkladı. 







Nike, MSCHF'nin ayakkabı satışını ve kendisinin meşhur logosunu kullanmayı durdurmasını istedi. MSCHF özel ürettiği ve 1018 dolara satılan ayakkabıların sanat eserleri olduğunu savundu. 



Hem videoda hem de Şeytan Ayakkabıları'nda atıf yapılan İncil'in 'Luka 10:18' bölümünde "İsa onlara şöyle dedi: Şeytan'ın gökten yıldırım gibi düştüğünü gördüm" yazıyor. Ayakkabıda kullanılan Nike hava kabarcığı yastıklama tabanda 60 santimetre küp kırmızı mürekkep ve MSCHF sanat kolektifinin üyeleri tarafından bağışlanan insan kanından birer damla bulunuyor. 

ÖNERİLER