× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

MAĞAZALAR MÜŞTERİ ENDİŞESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Pandemi sürecinden sonra insanlar üzerinde artan tedirginlik ve yetersiz hissedilen hijyen kuralları mağazaları olumsuz yönde etkiledi. Ürün denemek istemeyen endişeli müşteriler karşısında mağazalar ne tür önlemler alacak?

by Buse İldem 15/06/2020
İngiltere- Londra' da 15 hazirandan önce hafifleyen pandemi kuralları doğrultusunda küçük perakendeciler yeniden mağazalarını açmaya karar verdi ancak denetim firması EY, alışveriş yapanların kıyafet denerken rahat hissetmeyeceklerini söyledi.


EY'nin Gelecek Tüketici Endeksi, tüketicilerin mağazalara geri dönme konusunda derin bir şekilde tedirgin olduklarını ortaya koyuyor ve ankete katılan 1.017 İngiltere tüketicisinin birçoğu, “normal hayata” dönme konusunda endişeli olduklarını itiraf ediyor, sadece dörtte biri (yüzde 25) alışverişte rahat hissettiğini söylüyor. 

Raporda, İngiltere'deki tüketicilerin yüzde 45'inin önümüzdeki bir ila iki yıl içinde alışveriş yapma şeklinin değişeceğine inandığını, yüzde 64'ünün daha az alışveriş yapmasını beklediklerini, ancak yaptıkları zaman daha fazla harcamalarını beklediğini belirtti. Benzer şekilde, yüzde 57'si kişisel alışveriş yaparken hijyen ve izolasyonla daha fazla ilgilenmelerini beklediğini belirtiyor.

Covid-19'dan önce, bir ürünün organik mi yoksa sürdürülebilir mi olduğu gibi faktörler birçok tüketici için önemliydi. Ankete göre, tüketiciler artık ürün bulunabilirliği (yüzde 59), fiyat (yüzde 43) ve sağlığa (yüzde 41) öncelik veriyor. 

Genel olarak, EY'NİN raporu, tüketicilerin daha fazla risksiz yaşam yaşamak için kendilerini geliştirdiklerini vurgulamaktadır, çünkü yarısından fazlası (yüzde 67) bir restorana (yüzde 80) cinemalara (yüzde73) barlara dönmeden önce uzun süre geçmesini beklemektedir.

EY'de tüketici ürünü ve perakende iş ortağı Silvia Rindone yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İngiltere tüketici şirketlerinin tüketicilerin artan endişelerinin farkında olması ve bu yeni pazarda başarılı olmak için endişeyi azaltmak için her türlü çabayı göstermeleri gerekiyor.  Adaptasyon, tüketiciye yönelik herhangi bir işletme için her zaman çok önemli olmuştur, ancak bu salgından daha güçlü ortaya çıkmaları ve anlaşılır derecede endişeli tüketicilere hizmet vermeleri şirketler için her zamankinden daha önemli olacaktır. Şirketler, tüketicilerin riskin en aza indirildiğinden emin olmaları için müşteri deneyimlerini yeniden keşfetmeyi düşünmelidir. Kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak ve onları ortak bir alana geri döndürmek için ekstra yol kat etmelidirler. Örneğin, tarama deneyimi değişmelidir. Sosyal mesafeyle, bir kişinin mağazadaki varlığı, başka birinin girmesini, tarama süresini kısaltmasını ve alışveriş deneyimini çok daha işlemsel hale getirmesini engelleyebilir. Tüketiciler için seçimi basitleştirmek de mantıklı bir hareket olacaktır, böylece her öğe kolayca görülebilir ve satın alınabilir. ” 
 
ÖNERİLER