× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

MODA TAKVİMİ SIFIRLANIYOR

Pandemi beraberinde büyük bir düşünme sürecini getirdi. Bir çok başarılı isim girişim fırsatlarını değerlendirmeye geçti. Uzun zamandır süregelen kalıplaşmış stratejiler değişti. Yerini daha dinamik ve iyi olan çalışma şekline bıraktı.

by Buse İldem 07/06/2020
Pandemi, endüstride reklam ürünlerinin yapısı için eşi benzeri görülmemiş bir düşünme sürecini beraberinde getirdi. Düşünme süreci sonunda elde edilen sonuçlar uzun zamandır devam eden kalıplaşmış stratejileri değiştirdi, yeni satış gücünde başarılı olmak ve hayatta kalmak için yeni ve daha iyi çalışma yönetemlerini benimsemek temel ilke haline geldi.

Koronavirüs sonrası ortaya çıkan girişimleri inceleyebiliriz

1- GERÇEK DÜNYAYI YANSIT

Tasarımcılar arasında ki önemli tartışmalardan birisi olan, gerçek zamanlı pazar anlayışının moda takviminin mevcut şeklini veya sezonu ve tüketici alışveriş alışkanlıklarını yansıtmamasıdır. Evreleme sistemi, ürün teslimat sürelerine daha yakındır, tüketiciler arasında ilgi ve heyecan seviyeleri oluşturur ve hızlı moda markalarının, daha ucuz kopyalarla piyasaya girmesini önler. Gerçek dünyada ki mevsim heyecanını yansıtması, o zaman diliminde tüketicinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için daha uygun ürün teslimat ağı oluşturacaktır.


2- ORTAK YAPIM

Pandemi içerisinde ki hazırlık süreci, birçok markayı ayrı ayrı yaptığı kadın ve erkek şovlarını harmanlayarak alternatif karma şovlara yöneltti. Sürecin getirdiği panik ve karmaşa içerisinde, markaların şov zamanlarını sıralarken ve birden fazla kaynaklı koleksiyonları hazırlarken tasarımcılar için şovları karma fikri daha çekici ve kolay geldi. Cinsiyetçi zihniyeti ortadan kaldıran bu yaklaşım aynı zamanda hem sektörü hem de tasarımcıları pozitif yönde etkiledi.


3- SÜRDÜRÜLEBİLİR STRATEJİLER

Takvime daha fazla dünyanın içinde bulunduğu süreci yansıtan şov eklemek ve zaman çerçevesini dengelemek, indirim ihtiyacını azaltacak ve tam fiyat satışlarını arttıracaktır. Ayrıca gelecekteki endüstri sürdürülebilirliği konusundaki endişeleri de ele almaktadır. Kombine etkinlikler ve büyük Moda Haftaları tarafından denenen dijital girişimler, tasarımcılar ve markalardan, basın ve alıcılara kadar tüm moda sektörlerinde küresel seyahat için harcanan zaman, para ve enerji miktarını azalttı.

ÖNERİLER