× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

MYTHERESA KAZANAN ÇİZGİSİNİ ERKEK GİYİMİNE GETİREBİLİR Mİ?

Erkek giyim piyasasına yatırım yaparken kazanma çizgisi devam edebilir mi?

by Fatma Savul 12/12/2019
Lüks Alman e-ticaretinin bu yılın başlarında ilan ettiği yeni erkek giyim kategorisi 27 Ocak 2020'de başlayacak. Ancak etkileyici bir marka listesine rağmen, kalabalık altyapıyı kırmak için, özellikle altyapı ve pazarlama maliyetleri olarak çok çalışmak zorunda kalacak.

Son yıllarda, lüks e-ticaret sektörüne duyulan ilgi, kısmen genç, mobil telefon kullanan tüketicilerin harcamalarının artması nedeniyle artmıştır. Apex Partners, 2017 yılında MatchesFashion'da çoğunluk hissesi alarak şirketi 1 milyar dolar değerinde bir anlaşma yapmıştı. Richemont, Mayıs 2018'de piyasa lideri Yoox Net-a-Porter'ı satın aldı ve Farfetch’in gişe rekorları kıran halka arzından birkaç ay önce şirketin hisselerinin yüzde 95'ini satın aldı. Ancak bu şirketlerin her biri karlı bir şekilde büyümek için mücadele ediyor. En son mali raporlarında, MatchesFashion, Farfetch ve Yoox Net-a-Porter, bilanço pahasına ciddi satış rakamları kaydetti. Alman e-tailer, 400 milyon dolarlık karlı bir işletmeye dönüşmeyi başarırken, meslektaşlar bilançolarının masraflarını artırdılar.

Buna karşılık, Mytheresa siyahta kalırken istikrarlı bir şekilde büyüyor. Ancak erkek giyim piyasasına yatırım yaparken kazanma çizgisi devam edebilir mi?

Klasik üzerinde daha fazla öne çıkan Bay Porter ile güçlü bir moda deyimi olan modası bükülen Matches arasında bir boşluk görüyorlar.Şimdiye kadar, Mytheresa, ağırlıklı olarak lüks bayan giyimine odaklandı ve bu yılın başlarında çocuk giyimine dallandı. Ancak İcra Kurulu Başkanı Michael Kliger, Mytheresa'nın dikkatini erkek giyimine çevirmesi için zamanlamanın hiç bu kadar iyi olmadığını söyledi.


Uzmanlar, erkek giyiminin şu anda bir değişim geçirmekte olduğu konusunda hemfikir. Streetwear’ın lüks üzerindeki etkisi erkek giyim piyasasına önemli bir destek verdi. Euromonitor International, bir önceki yıla göre 30.5 milyar dolar olan 2018'de küresel pazarı toplamda 32 milyar dolar olarak gördü. Veri araştırma firması satışların 2023 yılına kadar 46 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor, bu nedenle kadın giyimden daha küçük olmasına rağmen, daha hızlı büyüyen bir segment. Ancak sokak giysilerinin podyum trendleri üzerindeki etkisi azalmaya başladı.


ÖNERİLER