× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

ÖLÜMÜNÜN 49. YILINDA GABRIELLE BONHEUR ‘’COCO’’ CHANEL

20. yüzyılın en önemli kişilerinden biri olan zarafetin adı Gabrielle Bonheur ‘’Coco’’ Chanel’in ölümünün 49. yıldönümünde başarılı, azimli, modaya getirdiği yeni devrimlerle uzun soluklu hayat hikayesine göz atıyoruz.

by Simge Müge Tevetoğlu 13/01/2020
     Ünlü Fransız moda tasarımcısı ve Chanel moda evinin kurucusu Gabrielle Bonheur ‘’Coco’’ Chanel 19 Ağustos 1883 yılında Saumur Fransa’da dünyaya gelmiştir. Annesi Eugenie Jeanne DeVolle çamaşır yıkayıcısı, babası Albert Chanel ise satış elemanıydı. Henüz 12 yaşında annesini kaybetmesi ve babasının kardeşleriyle birlikte onları yetimhaneye bırakması hayatının en kötü dönemlerinden biriydi. Daha sonra 18 yaşına geldiğinde kardeşlerini de yanına alarak Katolik kızların kaldığı Fransa’da bulunan Aubazine kentinde bir evde kalmaya başladılar. Burada kaldığı yıllarda dikiş dikmeyi öğrendi.1910 yılında ilk mağazasını açmadan önce, müzik sektörüne yönelmiş,bir çok yerde şarkı söylemiş ama bu yolun kendi yolu olmadığını anlayarak tamamen moda sektöründe yönelmiştir. Ayrıca modacı ‘’Coco’’ lakabını müzik sektöründe çalışırken kullanmış ve bu lakap o günden bu günlere kadar devam etmiş.

    Modacı Fransız subaylarının kıyafetlerini diken bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Chanel’in lüks hayata geçişi genç Fransız subay Etienne Balsan’a aşık olmasıyla başladı. Balsan Chanel’e ona yardımcı olabileceğini, beraber Paris’te kadın şapkaları ve kıyafetleri satabilecekleri bir mağaza açabileceğini söylemişti. Ama Chanel daha sonraki dönemlerde tanıştığı Arthur Capel’le birliktelik yaşamış ve Balsan’ı terk etmiştir. Modacının bu sektöre girmesinde bu iki adamın önemi büyüktür. 

    Ve ilk mağazasını 1910 yılında Paris Cambon sokağında açmıştır. Şapka satarak işe başlayan modacı, kısa zamanda yeni mağazalar açarak kıyafetler de tasarlamaya başlamıştı. Daha sonra 1916 yılında Haute Couture mağazasını açmıştır. 1917 yılına geldiğinde modacının ünü yayılmış ve 300’den fazla terzi çalıştırmaya başlamıştır. 1918’de Chanel, Parisin gözde mekanlarından olan 31 Rue Cambon’da binanın tamamını satın almıştır.1919’da Paris’te Chanel Moda Evini açmıştır. Chanel 1921 yılında ilk parfümü olan efsanevi No:5’i yaratmıştır. Parfüme No:5 ismini vermesinin sebebi ise modacının 5 rakamının uğuruna inanmasıdır. Bu sebepten parfümün koleksiyonları bile 5 Şubat, 5 Ağustos gibi 5 rakamının olduğu günlere denk getirilmiştir. 1925 yılında Chanel artık tanınan ve elit kesime hitap eden bir moda markası olmuştur. 

     1930’lu yıllarda Ulu Önder ATATÜRK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin formalarını Coco Chanel’e tasarlatmıştır. Türk ordusu 1980’lere kadar onun imzasını taşıyan üniformalar giymiştir. Coco Chanel’i bu denli önemli yapan sebeplerin başında, daha önce yapılmayanları yapmasıydı. Kadınlara ilk pantolonu giydiren kişidir. Chanel erkek giyiminden ilham alıyor, erkeklerin giydiği parçaları kadınlara uyarlayarak dönemin moda kurallarına meydan okuyarak kadınlara da konfor yaratıyordu. Modacıyla özdeşleşen aksesuarı sıralı halde kullandığı inci kolyeleridir. Siyah takım elbiseler, siyah mini elbiseler, yakasız ceketler, kapitone deri çantalar, balerin ayakkabılar modacının öne çıkan parçalarındandır. Time dergisi yüzyılın en önemli 100 kişisi listesinde adı geçen tek moda tasarımcısı ünvanına da sahiptir. 

    Modacı 10 Ocak 1971’de Paris Hotel Ritz’deki dairesinde hayata gözlerini kapamıştır. Coco Chanel’i ölümünün 49. yılında saygıyla anıyor ve ilham verici anlamlı sözlerinden birkaç tanesini paylaşıyoruz. 

Moda yapmıyorum. Ben, modayım. 

Yeri doldurulamaz olmak için, her zaman farklı olunmalıdır.

Moda, sadece elbiselerden oluşmaz. Moda gökyüzünde, moda sokakta, moda düşündüklerimiz ve yaşadığımızdır.

En cesur hareket, kendini düşünmektir. Hem de en yüksek sesle.

Kendiniz olmaya karar verdiğiniz an, güzelleşirsiniz.

Hayatı bir kere yaşıyorsak, eğlenebiliriz. 

En kötü düşmanınla tanışacakmışsın gibi giyin.

İyi giyinmenin 3 temel prensibi vardır: sadelik, zevk ve intizamdır.


ÖNERİLER