× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

PUMA'DAN GERİ DÜNÜŞTÜRÜLEBİLİR KOLEKSİYON

Puma biyolojik olarak parçalanabilen yaşam tarzı ve performans koleksiyonunu piyasaya sürdü.

by Turan Saray 19/06/2020
Puma, en son biyo-tasarım projesinin bir parçası olarak biyolojik olarak parçalanabilen yeni yaşam tarzı ve performans koleksiyonunun lansmanını duyurdu.

Hollandalı Living Colour ve İsveçli tasarım stüdyosu Streamateria ile ortaklaşa yayınlanan “Design to Fade” koleksiyonu, tekstil ürünlerinin boyanması için sürdürülebilir alternatifleri araştırıyor. Bazı ürünler bakteri kullanılarak boyanıyor, bazı ürünler de geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılıyor.

Puma İnovasyon Başkanı Romain Girard salı günü yaptığı açıklamada, “Zamanımız sadece ne yaratacağımızı değil, aynı zamanda nasıl yarattığımızı da yeniden düşünmemizi gerektiriyor. Design to Fade ile sürdürülebilir üretim yöntemleri ve geri dönüştürülebilir malzemeler üzerine odaklanan bir gelecek üzerinde çalışıyoruz.”

Bu son biyo-tasarım projesi Puma’nın 2016 yılından bu yana üçüncü sürdürülebilirlik çalışması. Bu girişimlerin hiçbiri ticari bir aşamaya ulaşmasa da, bunlar Puma’yı gelecekte daha sürdürülebilir hale getirmek için önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

İşbirliğinin detayları ise şu şekilde. Living Colour tasarım projesi, çoğu lifte kullanılabilir bir pigment üretmek için bakterileri bir besin maddesi ile besleyerek tekstil ürünlerini boyuyor. Streamateria, aşınma sonrası hammadde kaynağı haline gelebilecek kumaşlar üretiyor. Bu malzemeleri baskılı bir ağ yapısından yapıyor ve bir biyoplastik ile kaplıyor.


ÖNERİLER