× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

SANAT TAPINAKLARI

Tasarımcılar kendi sanat ve moda koleksiyonlarının olduğu müzeler ile modayı ölümsüzleştiriyor. Belirli bir niteliğe veya döneme ait kostüm, kıyafet, aksesuarlarının yaratıcı konseptler eşliğinde sergilenmesi, biz moda severler için

by ModaHayat 09/09/2016

Tasarımcılar kendi sanat ve moda koleksiyonlarının olduğu müzeler ile modayı ölümsüzleştiriyor. Belirli bir niteliğe veya döneme ait kostüm, kıyafet, aksesuarlarının yaratıcı konseptler eşliğinde sergilenmesi, biz moda severler için tapınak değerinde. Nihayetinde, gerçekten bu müzelerde Victorian dönemine ait kostümlerden, günümüz grunge ya da punk kültürü gibi konseplere kadar uzanan geniş yelpazeyi görmemiz mümkün. Akıllara ilk gelen müzelerden anlatmaya başlayalım;


1- FERRAGAMO MÜZESİ:

Floransa’da bulunan 1995’te açılan müze ünlü İtalyan  modacı Salvatore Ferragamo adanmış bir müze. 0 binden fazla parçayla dünyanın en büyük ayakkabı arşivine sahip olan Floransa’daki Salvatore Ferragamo Müzesi’nde, Ferragamo’nun 1927- 1960 yılları arasında yaptığı bütün tasarımlar yer alıyor. Tasarımcının özel ayakkabı yapım teknikleriyle zanaatkârlığını ön plana çıkaran sergide; farklı renk, kumaş ve desenlerde ayakkabılar var.


 

2- PRADA VAKFI:

Miuccia Prada ve eşi Patrizio Bertelli’nin şaşırtıcı sanat eserlerini sergiledikleri müzenin binası 24 karat altına boyanmış ve içinde oldukça dikkat çekici eserler bulunuyor. Tamamen bittiğinde yedi binadan oluşacak müze, sanat ya da moda koleksiyonları için kalıcı evler yaratarak markalarının sonsuzlaştıranlardan sadece biri.


3- GIORGIO ARMANI SILOS:

2015 yılında açılan, Armani’nin geçmişten günümüze kadar uzanan moda kariyerinin tanıtıldığı tasarımcı müzesinde 600 kostüm ve 200 aksesuar bulunuyor. Giorgio’nun galerisi; günlük kıyafetler, egzotizm, renkler ve ışıklar olarak 4 farklı katta sergileniyor.


5- Louis Vuitton Vakfı

Dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin Paris’te mimarlığını yaptığı Louis Vuitton müzesi 11 galeri ve 350 kişi barındıracak konferans salonlarının da yer aldığı kültür merkezidir. Özellikle eski bavulların büyük beğeni topladığı müze, mimarisiyle de adından oldukça söz ettiriyor. İnsanı derinden etkileyen tasarım harikası olan müzeye dünya akın ediyor.

 

6- GUCCI MÜZESİ:

Modaevinin 90 yıllık tarihinin sergilendiği müzede Gucci’nin ipek gece elbiselerinden bavullarına, ikonik çantalarından arabalara hatta bisikletlere kadar yüksek standart hayat yaşamının tüm detaylarını bulabilir. Müze ayrıca sanatçılar, İtalyan yönetmenler ile işbirliği yaparak farklı sergiler sunuyor.7- CHRISTIAN DIOR MÜZESİ:

Ünlü modası Christian Dior’un Fransa, Granville’deki çocukluk evinden dönüştürülen müzede modacının tasarımlarının yanı sıra Yves Saint Laurent, Marc Bohan ve John Galliano gibi birçok önemli modacının tasarımları da müzede sergileniyor.

 

8- PIERRE BERGE- YVES SAINT LAURENT VAKFI

1974’ten bu yana Yves Saint Laurent Haute Couture defilelerine ev sahipliği yapan Avenue Marceau’daki  özel apartman 2004’te Fondation Pierre Berge-Yves Saint Laurent vakfının merkezi haline geldi. Markanın kültürel mirasını korumak ve eğitici ve kültürel organizasyonlar dışında ünlü tasarımcıya atfen sergilere de ev sahipliği yapıyor.

 

9- BALLY AYAKKABI MÜZESİ:

İsviçre’de bulunan bu müze, tasarımlarının yüzlerce örneği olan eserleri bir arada toplamış, üç bin yıllık ayakkabı tarihi ile göz kamaştırıyor.

 

10- VALENTINO GARAVANI SANAL MÜZESİ:

Valentino’nun eserlerinin yüzlerce görsellerinin olduğu interaktif bir masaüstü uygulaması olan sanal bir müzedir. Beş asırlık ihtişamı, 360 derece perspektif özelliği ile markanın tutkunlarıyla buluşmasını sağlıyor. Limitleri olmayan bir alan olarak tanımlanan uygulama sık sık güncelleniyor.

ÖNERİLER