× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

ÜNLÜ MARKALARIN KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Covid-19 koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılmasıyla beraber ünlü markalarda birçok önlem almaya başladı. Dünya devi markalar ardı ardına açıklamalarda bulunuyor.

by Gizem Şakar 18/03/2020
NIKE
Nike ABD, Kanada, Batı Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki mağazalarını iki hafta boyunca kapatma kararı aldı. Nike mağazaları 16 Mart Pazartesi – 27 Mart Cuma günleri arasında kapalı olacak. Müşteriler Nike.com ve Nike uygulamalarından alışveriş yapmaya devam edebilecekler. Ayrıca Nike evden çalışma seçeneği, kademeli çalışma programları, sosyal mesafe ve ekipler halinde çalışanların korunmasına ve desteklenmesine yardımcı olacak ek güvenlik ve temizlik adımları atıyor. Çin’de fabrikaları olan birçok marka gibi, Nike’ın tedarik zinciri de son birkaç aydır koronavirüs nedeniyle oldukça zor günler geçiriyor.

ZARA
Zara giyim mağazanın sahibi Inditex, İspanya da bulunan tüm mağazalarını kapatma kararı aldı. Ayrıca firma, Türkiye'deki bütün siparişlerini de iptal etti.

H&M
H&M'in Çindeki satışları koronavirüs nedeniyle Ocak ayından sonra %24'lik bir azalmaya gitti. H&M bu ani düşüş sonucunda Çin'de bulunan 518 mağazasından 334'ünü kapatma kararı aldı. İtalya, Polonya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Belçika ve Fransa gibi ülkelerde mağazalarını geçici olarak kapattığını açıklayan H&M,  bugünden itibaren Avusturya, Lüksemburg, Bosna-Hersek, Slovenya ve Kazakistanda bulunan mağazalarınıda kapatıyor.

CONVERSE
ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz ve Avusturya'daki tüm mağazalarının 15 Mart'tan itibaren kapalı olacağını duyurdu.

ADIDAS
Dünyaca ünlü Alman spor giyim markası Adidas, koronavirüs sebebiyle Çin'de bulunan mağazalarının büyük bir kısmını kapatacağını açıkladı.Çin genelinde kendisine ait 500 mağazası ve 11 binden fazla bayiliği bulunan dev şirketin virüs nedeniyle ülkede yaşanan olumsuz durumun devam etmesini beklediği belirtildi. Adidas'ın yeni siparişleri iptal ettirdiği ve şirketin yılın geri kalanında stokları eritmeye çalışacağı bildirildi.

SUPREME
Supreme Amerika'daki mağazalarını kapatma kararı aldı. Marka aynı zamanda Londra ve Paris de bulunan mağazalarınıda kapatıyor.

KIEHL'S
17 Mart'ta Instagram'da paylaştığı bir mesajda mağazalarını "bir sonraki duyuruya kadar" kapatacağını ve geçici kapanma süresi boyunca tüm çalışanlarına ödeme yapacağını açıkladı.

CALVIN KLEIN
16 Mart'ta Calvin Klein'ın ana şirketi PVH Corporation web sitesinde yaptığı açıklamada, 29 Mart'a kadar Kuzey Amerika ve Avrupa ve Türkiyede bulunan tüm mağazalarını kapatacağını açıkladı.

PUMA
Bir diğer Alman spor giyim markası Puma ise Singapur, Malezya, Japonya, Güney Kore ve Avrupa'da satışlarda ciddi oranda gerileme yaşadığını duyurdu. 

ABERCROMBIE & FITCH 
Abercrombie & Fitch Pazar günü Kuzey Amerika mağazalarını iki hafta boyunca kapattı. Avrupa ve Orta Doğu mağazaları ise Pazartesi günü itibariyle 28 Mart'a kadar kapalı kalacak. 

COLUMBIA 
Columbia Spor Giyim, Kuzey Amerika mağazalarının 16 Mart - 27 Mart tarihleri arasında kapattığını duyurdu. Ayrıca pandemi sırasında sağlığı ve zihinsel refahı artırmak için çevrimiçi yoga ve meditasyon derslerini de online sitelerinden hazırlayacaklarını duyurdular.

UNDER ARMOUR
Under Armour Inc Pazar günü yaptıkları açıklamada koronavirüsün yayılmasını sınırlamak için ABD'deki bulunan tüm mağazaları kapattıklarını bildirdi.

SEPHORA
Makyaj ve cilt bakım perakendecisi Sephora,  17 Mart  yerel saatle 17: 00'den itibaren ABD ve Kanada'daki tüm mağazaları kapatacağını duyurdu. 3 Nisan'a kadar kapalı olacak olan şirketin çalışanları da uzaktan çalışmaya başlayacak.Sephora, web sitesinde ve uygulamasında satışların devam edeceğini ve 3 Nisan'a kadar standart nakliye ücretlerinden feragat edeceğini de açıkladı. Şirket, mağazalar yeniden açıldıktan sonra son mağaza içi satın alımlar için iade politikasını 30 güne kadar, online iade politikasını ise 60 güne çıkaracak. 

L-BRANDS ( VICTORIA'S SECRET, VICTORIA'S SECRET PINK, BATH & BODY WORKS)
L- Brands bünyesindeki ABD ve Kanada’da bulunan tüm mağazaların 30 Mart’a kadar kapalı olduğu bildirildi. L Brands, işçilere saatlik 29 Mart'a kadar "son dört hafta boyunca çalışılan ortalama ve  çalışma saatlerine göre" ödeme yapılacağını söyledi. Şirket, müşterilerin el sabunu ve anti-bakteriyel ürünler gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için Bath & Body Works ile görüşüldüğünüde duyurdu.

TIFFANY & CO
Lüks kuyumcu markası Tiffany & Co, New York'taki  Fifth Avenue mağazası da dahil olmak üzere birkaç mağazasını geçici olarak kapatacak. Diğer mağazalarının ise  çalışma saatlerini azaltacak. 

TOMMY HILFIGER
Avrupa, Amerika, Türkiye de dahil olmak üzere koronavirüs endişeleri nedeniyle bütün mağazalarını 29 Mart tarihine kadar kapatma kararı aldı.

APPLE
ABD'li teknoloji devi Apple, koronavirüs salgını nedeniyle perakende satış yapılan mağazalarını 27 Mart'a kadar kapatma kararı aldı.

STARBUCKS
Coronavirüs salgınına önlem alan markalar arasına Starbucks'da katıldı. ABD ve Kanada'daki tüm şubelerinde en azından 2 hafta boyunca sadece ' al götür ' modeli ile hizmet veren firma, Türkiye'deki tüm mağazalarını da kapatma kararı aldı.

DOMINO'S PIZZA
Fast food zinciri , müşteriler ve çalışanlar arasındaki teması azaltmak için 16 Mart'tan itibaren özel bırakma noktalarıyla temassız teslimat başlattı.

AMAZON
ABD'li E-ticaret devi Amazon, yeni tip coronavirüs salgınıyla çevrimiçi alışverişe artan talebi karşılayabilmek için ABD'de 100 bin yeni personel alacağını duyurdu. 

MCDONALD'S
McDonald's, koronavirüs pandemisi konusunda endişe duyduğu kurumsal restoranlarda yemek alanlarını kapatıyor. Ayrıca tüm lokasyonların yaklaşık% 93'ünü işleten franchise şirketlerini de aynı şeyi yapmaya teşvik ediyor.

IKEA
Almanya genelinde bulunan 53 mobilya mağazasının tümünü Salı gününden itibaren kapatma kararı aldıklarını duyurdu. 

MICROSOFT
Teknoloji devi 17 Mart'tan itibaren ABD'de 70 mağaza, Kanada'da yedi mağaza ve uluslararası üç mağaza da dahil olmak üzere tüm Microsoft Store perakende satış yerlerini kapatma kararı aldı. Ayrıca Microsoft tarafından geliştirilen yeni coronavirüs anlık harita ve güncel istatistik sitesi Bing üzerinden hizmete girdi. Bing ekibi tarafından oluşturulan ve basit bir arayüze sahip olan korona virüs haritası , toplam vaka, ölüm sayısı ve kurtulanların istatistiklerini içeriyor. Aynı zamanda o ülkelerle ilgili Corona virüsü haberlerini de aktarıyor.


ÖNERİLER