× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Moda Haberleri

VOGUE’UN BUZ KRALİÇESİNE TEPKİ YAĞMAYA DEVAM EDİYOR

Gün geçmiyor ki Anna Wintour'u başlıklarda görmeyelim.

by Ayşe Cesar 04/11/2020
Vogue Amerika’nın ırkçılıkla kötü bir geçmişi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek, bu olayların başrolünde de pek tabii sektörün şüphesiz en saygı duyulan hatta korkulan ismi, derginin 32 senelik editörü Anna Wintour bulunuyor. Haziran’da gerçekleşen George Floyd faciasından sonra bu yolda yaptığı hataları üstlenerek, kendince bir destek, ve aslında bir “özür” mektubu yayınlatmıştı Wintour. Sonrasında sular biraz durulmuştu ta ki New York Times 24 Ekim'de bu konu hakkında “The White Issue: Has Anna Wintour’s Diversity Push Come Too Late?” adında yeni iddialar barındıran bir yazı yayınlayana dek. 
 Wintour’un 4 Haziran’da yayınladığı mektubu ve Vogue’un ilk kez tamamen siyahi artistlere, modellere, fotoğrafçılara ağırlık verdiği Eylül sayısını yapmacık ve geç kalmış bir özür olarak görüyordu siyahi editörler. Onunla beraber çalışan 18 kişi, Wintour’un dergiye sadece belli bir arkaplandan gelen insanları kabul ettiğini iddia ederken 11’i ise Anna’nın artık Vogue’dan istifa etme vaktinin gelip çattığını söyledi. Vogue’da eskiden Anna ile birlikte çalışmış bir personel ise “Moda sektörü zordur. Olması gereken bu. Ama bir çekime baktığınızda bile “Bu Vogue” ya da “Bu Vogue değil” diyebiliyordunuz çünkü Vogue: zayıf, zengin, beyaz demekti. Böyle bir ortamda nasıl çalışabilirsiniz ki ?” açıklamalarında bulundu. 
 Cevap da gecikmedi tabii : “Yapabileceğimiz en önemli şeyin geçmişte erişimi olmayanlara fırsatlar sağlamak olduğunu düşünüyorum. Şüphesiz yol boyunca hatalar yaptım ve Vogue'da herhangi bir hata yapıldıysa bu da benim gözetimim altında gerçekleşmiştir, bu hataları üstleniyorum ve onları düzeltme yolunda ilerlemeye kararlıyım” 
Wintour’un geri adım atmaya hala pek niyeti yok gibi görünüyor. Diliyoruz ki hatalardan ders alınsın ve moda herkesi kucaklayan, ırk tanımayan bir platform olabilsin.
   

                                 
                                                                                                Vogue Eylül 2020 Sayısı 

ÖNERİLER