× Moda
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Editörün Seçimi Kampüs Modası Radar Alışveriş Dekorasyon Tümü
Hayat
Söyleşiler Teknoloji Spor Koçun İş Dünyası Sağlık / Bakım Gezinti Sinema / Müzik Etkinlikler Tümü
Mekanlar
Spor Merkezleri Eğlence Mekanları Sanat Merkezleri Cadde Eşsiz Tatlar Kafeler Restoranlar Tümü
Magazİn
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne Tümü
Moda / Radar
FASHION - TECH NEDİR?
Teknoloji ile harmanlanan bir sektör daha: "Fashion-Tech" Peki nedir bu "Fashion-Tech"? Gelin beraber bakalım.
by Çağla Kırdar 04/09/2019

Bu yazımda muhtemelen son zamanlarda fazlasıyla duyduğunuz ve yakın zamanda sitemizde daha da fazla içerikler göreceğiniz "Fashion Tech" yani moda ile teknolojinin kesişimi hakkında sizi aydınlatmaya geldim.

Rob Sanchez, “Fashioning Our Industry” adlı konferansın kurucusu, bu konuda şöyle bir yorum yapıyor:

“Bir moda teknolojisi şirketi ve moda alanındaki bir teknoloji şirketi iki farklı oluşumdur. Bir teknoloji şirketi moda alanında kullanılacak ya da moda düzlemini hedef alan bir ürün yapabilir. Ama bir moda teknolojisi şirketi moda dünyasıyla beraber çalışır ve moda endüstrisinin eşsiz tarafına olanak vererek, biraz değiştirerek ya da geliştirerek üstüne ekler.

Bunu açıklamanın en kolay yolu örneklemedir:

  • E-ticaret şirketleri teknoloji şirketleridir.

  • 8-12 yaş kız çocuğu giyiminde özelleşmiş bir e-ticaret şirketi eğer klasik e-ticaret yöntemleri kullanıyorsa bir moda perakendecisidir, moda teknolojisi şirketi değildir.

  • Eğer bir e-ticaret mağazası tüm Facebook’u tarayıp güncel sezonun dominant rengini belirleyen bir algoritma ve coğrafi veriler ile birlikte kitle kaynaklı dizayn kullanarak  isteğe göre uyarlanan siparişler alıyorsa bu bir moda teknolojisi mağazasıdır.

  • Moda trendlerini tanımlayan ve topluluğuyla tamamen entegre olan bir e-ticaret platformu oluşturarak ağdan para kazandıran bir sosyal ağ oluşturan bir şirket, bir moda teknolojisi şirketidir. 

Moda teknolojisi şirketleri esasen bizim nasıl alışveriş yaptığımızı, satın aldığımızı, dizayn ettiğimizi, kaynak bulduğumuzu, ürettiğimizi, değişim geçirdiğimizi, takasta bulunduğumuzu, denediğimizi, ya da herhangi başka bir şekilde moda dünyasıyla nasıl etkileşime geçtiğimizi etraflıca düşünürler.”

ÖNERİLER