× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Trend ve Stil

“İŞBİRLİKÇİ” : VİRGİL ABLOH

Adını markalarla yaptığı işbirliklerinden sıkça duyduğumuz lüks modanın aykırı çocuğu Virgil Abloh’un yükselişine gelin beraber göz atalım.

by Yelda Öner 24/11/2019
           
          Virgil Abloh 30 Aralık 1980’de Amerika’nın Illiois isimli eyaletinde dünyaya geldi. Üniversiteden inşaat mühendisi olarak mezun olsa da gönlü hep tasarımcılıktan yana olan Abloh, Illinois Institeu of Technology’de mimarlık eğitimi aldı. Annesinin terzi olması da Abloh’u etkilemiş olacak ki moda her zaman ilgi alanındaydı. Radarlarını mimarlıktan modaya çevirmesi de sadece 2 yıl sürdü.

          2009 yılında Chicago‘da RSVP Gallery ismine sahip, hem sanat galerisi hem de erkek giyim mağazası olarak hayata geçirdiği platformla moda hayatına adımını attı. Aynı zamanda sanatın her alanında var olmak isteyen Abloh; ‘Flat White’ takma ismiyle DJ’lik yaptığı bir mekanda moda ve müzik sektörünün etkin isimlerinden olan Kanya West’in onu keşfetmesi ile adımlarını daha da hızlandırıyor. West’in Donda ismindeki kreatif ajansının, kreatif direktörlüğünü yapmaya başlıyor. Kanye West’in Watch the Throne by Jay-Z albümünün sanat direktörlüğünü yapan Abloh, bu albüm sayesinde Grammy ödülünü kazanıyor ve kendini bu sektörde kanıtlayarak edindiği çevre sayesinde hayallerine daha da yaklaşıyor.    
                                                                                                       

          İlk olarak 2012 yılında yakın arkadaşları olan Matthew Williams ve Heron Preston ile Pyrex Vision isimli markalarını hayata geçiriyorlar. Marka sadece 1 yıl hayatta kalıyor ve 2013 yılında sokak giyimine hitap eden lüks-klasik moda algısını sorgulatan markası Off-White’ı hayata geçiriyor.   

          Off-White, Abloh’un tanımlamasıyla sokak modası, lüks, sanat, müzik, seyahat fikirlerini bir arada getiren tasarımlara sahip bir marka. Beijing ürünleri şık parçalar haline getirip lüks modayı yüksek zümreden sokağa taşıyor. Marka işaret ve kelimelerle ikonikleşiyor, “tırnak işareti” markanın imzası haline geldi. 

          Kuruluşundan 2 yıl sonra Amerika’da genç tasarımcıların enlerinin onurlandırıldığı LVMH ödülünü kazandı. 2016 da yurt dışı pazarlarına açılmaya başladı ve 2017 de ilk işbirliği olan Nike’ın ikonik 10 ayakkabısını baştan tasarladı.   
                  

                                                     
          Off-White’a en çok değer katan da bu işbirliği oluyor ve Abloh’u Louis Vuitton’un erkek bölümünün yeni kreatif direktörlüğü koltuğuna oturtuyor. Bundan sonra da işbirliklerin arkası kesilmiyor. Nike, Ikea, Adidas, Rimowa, Vans, Vilebrerquin, Jimmy Choo, Moncler, Ssense, Byredo, Juul, Supreme gibi birçok ayakkabı, kıyafet, mobilya, kozmetik markasıyla işbirliği yaptı ve daha çoklarının da geleceğine eminiz. 

        
          Yenilikçi tasarımları, hitap ettiği milenyum kuşağıyla kurduğu bağ ve kendi pazarını çok iyi tanıyor olması sayesinde bugün Virgil Abloh; Off-White markasının kurucusu, DJ , Louis Vuitton’un kreatif direktörü ve işbirlikçi kralı.

                                                        
                           Louis Vuitton 2018                                 

                                                        
Virgil Abloh x IKEA

       

ÖNERİLER