× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Trend ve Stil

JIM MORRISON STİLİ MERCEK ALTINDA

Sadece bir rockstar değil, aynı zamanda bir moda ikonu.

by Ayşe Cesar 15/12/2020
  O, zamanının belki de en iflah olmaz ve olaylı ismi. Sahnede tutuklanan ilk isim olmasından birçok kişinin ahlak kurallarıyla çatışan sözlerine kadar, magazinin ilk sayfalarından hiç düşmedi. Bu kural-sevmezliğinin yanına yeteneği de eklenince, 60'lar rock müziğinin kaderini belirlemek de onun için çocuk oyuncağıydı. Filmleri yapıldı, şarkıcılara ilham oldu, stilinden esintiler defilelere taştı. Yaşasaydı bu 8 Aralık'ta 76 yaşına girecekti, 27'ler kulübünün unutulmaz bir parçası oldu. Tabii ki The Doors'un namı değer solisti Jim Morrison'dan bahsediyoruz. Gelin bugün birlikte bu ikonun stilini mercek altına alalım.

Deri 

 Morrison stili denilince akla, asiliğini ortaya koyarmışcasına üstünden hiç çıkarmadığı deriler geliyor. Deri düşük bel pantolonlar, deri ceketler, deri kemerler. Korkusuzca yaptığı baştan uca deri kombinler. Jim'in deri kıyafetleri onunla o kadar özleşti ki, bazı parçalar Hollywood Bulvarı'ndaki Hard Rock Cafe'de bir hazineymişcesine saklanmaya ve sergilenmeye devam ediyor. 

Türk Mavisi Yelek

 Jim Morrison'ın en unutulmaz sahne kıyafetlerinden birisi de 1968'de Hollywood Bowl'daki efsanevi The Doors konserinde giydiği etnik desenli Türk mavisi yeleği. Bu yelek, ilişkileri de en az yaptığı işler kadar konuşulan Morrison'ın kendisi gibi epey polemik olan, aynı zamanda birçok şarkısı ve şiirinin de ilham perisi sevgilisi tasarımcı Pamela tarafından hediye edilmişti. Bu yeleğin benzerleri hala çeşitli renklerde üretilip satılmaya devam ediyor. 

Medyada Jim Morrison

 Ünlü rockstar haliyle birçok fotoğraf çekimine de ilham oldu. Bunlardan en akılda kalanı British GQ'nun 2014 Ekim sayısı için Miles Mcmillan ile gerçekleştirdiği, stilistiği Jo Levin tarafından yapılan, ana hatlarını deriler, büyük takılar, güneş gözlükleri ve kürklerin oluşturduğu editoryal. 

   

Defileler

 Alexander Mcqueen, Haider Ackermann gibi birçok isim yapmış tasarımcının defileleri de Jim Morrison ve 60'lar etkisi ile kasılıp kavruldu. Yine bunlardan en göze çarpanı Paul Smith Fall 2014 koleksiyonuydu. 

  Uzun lafın kısası, Morrison yıllardır müziği etkisi altına almaya devam ettiği gibi modanın da baş rollerinden biri oldu, 60’lar erkek stili denilince akla gelen isimlerin başını çekti. Bu etki kısa bir zaman içinde geçecek gibi görünmüyor. Yıllar önce Paris’te bir yıldız kaydı, ama ışığı hala modayı ve müziği aydınlatmaya devam ediyor.


ÖNERİLER