× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Trend ve Stil

MAKRO TREND; EKOSE DESENİ KISA TARİHÇESİ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EKOSE DESENİ

by Elif Cansu Kaplan 24/12/2019
Ekose deseni, yıllardır farklı formlarda az ya da çok miktarlarda , her sezon trendler arasında yerini almayı başarmış en popüler desenler arasında. Dünya’nın ekose desenine olan sevgisi bir yana İskoçya için büyük bir anlam taşımakta. İşkoçya için ekose deseni milli bayrakları kadar önemli ve İskoç halkı ulusal kimliklerini vurguladığını düşünmektedir.


David Stewart (1772-1829)


 1960’ lara kadar hızlı modaya dahil olmadan yüklenen anlamıyla kullanılsa da 1960’ lı yıllarda üretimin artması ile eş zamanlı olarak modanın özgürleşmesiyle bütün Dünya’da kullanılan bir desen haline gelmiştir. Soft renklerle harmanlanlanmış, modern kalıplar ile sunulmuştur.

Mary Quant J.C. Penny (1966)


 1970’ li yıllarda ise dönemin asi gençliği tarafından ortaya çıkan Punk akımı kısa süreli yeni bir yaşam tarzı ve müzik türü geliştirmiştir. Hippi akımı kadar geniş bir kitleye yayılamayan punk akımı kısa sürede ekose deseni İskoç’ların özüne daha çok yaklaştırmıştır. Moda dünyasına tekrar kalın, iri ve kırmızı zeminlerde giriş yapmasına vesile olmuştur.

  Gelelim ekose desenini, İskoç erkeklerinin milli giysisi olan ekose deseni etekleri ile hayatımıza tam anlamıyla taşımayı başarmış 1990’ların grunge akımının temsilcisi Guns n Roses grubunda ki yansımasına… Guns n Roses grubunun asi solisti Axl Rose ‘un bandanalar, kalın botlar ile İşkoç eteği olarak hepimizin bildiği ekose desenli etek ile sahnelere çıkması ile moda dünyası bu deseni tekrardan özüyle benimsedi ve hayatımızdan bugün bile çıkmadı.  Ekose deseni ayrıca 1990'ların sonlarına doğru  gençlik dizileri  ve filmleri ile en yoğun dönemini yaşamış, genç kesim tarafından oldukça benimsenmiştir.  

 


Guns n Roses ( Axl Rose ) 1990-1994


Clueless (1995)Yves Saint Laurent, Spring-Summer Couture (1990) Bazı dönemler sadece atkılarda gömleklerde gördüğümüz bu desen bu sezon ceketlerden, aksesuarlara kadar, farklı boyutlarda ve renklerde, her skaladan markanın koleksiyonlarında yer almaktadır. Şüphesiz makro trend olan ekose desene uzun süre daha trendler arasında yer alacak. Dolabınızda hala bu desene yer vermediyseniz veya tutkunuz ise yeni ekose parçalar eklemek için tam zamanı.ÖNERİLER