× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Moda / Trend ve Stil

VİNTAGE ŞIKLIĞI

Son dönemlerin popüler hareketi vintage ürünler, moda sektöründe geri dönüşümü de desteklediği için tercih edilir oldu.

by Filiz Bigeç 29/07/2020
19.yüzyıldan başlayarak bugünlere kadar gelen vintage akımı, modada olduğu kadar mimari, dekorasyon ve görsel sanatlarıda etkisi altına aldı. Günümüz trendlerinde geçmişteki moda akımlarından yada parçalardan ilham alınarak modernize edilen bir çok parçaya rastlayabiliyoruz. İspanyol paça pantolon,vatkalar,puantiye desenli elbiseler ve payetler vintage modasının etkilerinden sadece birkaçını oluşturuyor. Ancak gerçek anlamda bir parçaya vintage diyebilmek için, ürünün 20 yılı aşmış olması ve bir döneme ait olması gerekiyor. 

Alexa Chung, Sienna Miller ve Kate Moss gibi dünyaca ünlü isimlerin tercih ettiği vintage ürünlerin en büyük avantajlarını işçilik, yüksek kalite kumaşlar ve zamansız parçalar olması olarak sayabiliriz. Eski ve yıllanmış parçalar olması sebebiyle doğru kullanılmadığında demode görünmek hatta moda kurbanı olmakta mümkün olduğu gibi, doğru bir styling ile bu ürünlerle oluşturulan kombinlerde şık ve stil sahibi görünmekte mümkündür. 

Yapacağınız kombinlerde sadece tek parça vintage ürün kullanmak bu işin püf noktasıdır. Kombini modern parçalarla tamamlayarak trend bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern kesimli bir elbiseye vintage kemer kullanmak, jean bir pantolonla vintage bir gömlek veya bluz şık bir grünüş oluşturacaktır. 

Dünyada ve Türkiye’de vintage severlere özel, sadece vintage ürünlerin satışının yapıldığı birçok mağaza, butik ve internet siteleri de bulunuyor.
ÖNERİLER