× BRAND STORY MODA
Moda Haberleri Trend ve Stil Sokak Modası Radar Alışveriş DekorasyonTümü
HAYAT
Söyleşiler Spor Koçun Sağlık / Bakım Gezinti Mekanlar Sinema / Müzik Etkinlikler Kendin YapTümü
EXCLUSIVE MAGAZİN
Kırmızı Halı İlham Al Tarzı Ne ÜnlülerTümü
DEFİLEÜRÜN İNCELEMESİ
Diğer haberler

MARKA HİKAYELERİ: BALENCIAGA

Markanın kurucusu Cristobal Balenciaga 1895 yılında İspanya’da doğmuştur. 12 yaşından itibaren tekstil atölyelerinde çalışmaya başlamış, 1918 yılında ilk butiğini açmıştır.

by Filiz Bigeç 10/02/2022
Kısa sürede Barselona ve Madrid başta olmak üzere birden fazla şehirde şubelerini açmaya başlamış olup, popülerliği İspanyol kraliyet ailesine kadar ulaşmıştır. Kraliyet ailesi ve aristokların tercihi Balenciaga’dan yana olmuştur.

 İspanyol iç savaşı nedeniyle butiklerini kapatmak zorunda kalan Cristobal Balenciaga Paris’e gitmeye karar verir ve çalışmalarına Paris’te devam eder. 1938 yılında Fransız Vogue dergisinde ilk ilanı çıktıktan sonra İspanya butikleri yeniden açılır. 

 Feminen çizgileri yoğun kullanan tasarımcı, modern biçimlerde modaya yeniden yön vermiştir. Balon etekler ve çuval kesim elbiseler ile adından oldukça söz ettirmiştir. Balenciaga, günümüz modasında hala yerini koruyan tunik ve gömlek elbiselerinde yaratıcısıdır. 

Cristobal Balenciaga, 30 yıllık yoğun çalışma sonucunda 74 yaşına geldiğinde emekli olma kararı verir, 1972 yılında İspanya’da hayata veda eder.

 Hazır giyim ile birlikte ayakkabı, parfüm, aksesuar ve mücevher tasarımlarıyla modanın trend belirleyen markalarından olan Balenciaga bugün çok uluslu Fransız firması olan Kering gruba bağlıdır. Kreatif direktörlüğünde Demna Gvasalia’nın bulunduğu Balenciaga 2021 yılının en popüler markası olma ünvanını kazanmıştır.
ÖNERİLER